Stergator luneta

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Cateaua
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 09-Aug-2014 19:10
Localitate: Cluj/Mures

Stergator luneta

Mesajde Cateaua » Joi 07-Apr-2016 11:35

Salut, am un citroen c5 mk1, 80kw, fabricat in anul 2003; Recent mi-am cumparat un haion care are si stergator, cel dinainte neavand si odata cu acesta, pe langa multe altele, si vasul cu lichid de parbriz de pe masina de pe care am luat si haionul. Ma intereseaza cum il fac sa functioneze, daca pe masina (mea) exista cablurile necesare pentru a conecta stergatorul sau trebuie sa ii fac eu ceva. Daca da, va rog sa imi dati detalii cat mai multe si cat mai explicite, fara ironii si alte chestii care dau dovada de lipsa de bun simt.
Ex: Iti trebuie piesa aia, aia si aia, pe care le gasesti aici aici si aici (plus o adresa de internet spre piesa respectiva ar fi de enorm ajutor)
De asemenea, daca are acel furtunas care alimenteaza cu lichid de parbriz stergatorul, sau ceva diuza, pe unde trebuie tras.

Avatar utilizator
picieri
pasionat
Mesaje: 398
Membru din: Vin 20-Iul-2007 02:19
Localitate: Ludus
Masina: C5-I 2002 80KW 2.0HDI
2: Corsa D 2007 60KW 1.2

Re: Stergator luneta

Mesajde picieri » Joi 07-Apr-2016 12:39

Salut,

mai bine renunta, oricum nu o sa il folosesti, pe langa asta o sa ai batai de cap. Trebuie schimbat motorasul din vas, tras furtun din fata pana in spate, inlocuit COM2000 si binenteles explicat la calculator ca ai si asa ceva. Dupa ce il faci functional il folosesti de 2 ori si uiti ca exista, pe urma se depune mizerie pe shimbatorul de sens de la pompa si va functiona doar pe fata.

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Re: Stergator luneta

Mesajde MisterClaude » Joi 07-Apr-2016 14:03

Daca ar fi doar de tras furtun, n-ar fi asa complicat. Pe maneta de comanda ai buton pentru stergator spate?
Cum zicea si picieri, e posibil ca daca nu a venit masina cu dotarea asta standard, sa trebuiasca sa faci si niste "inventii" la partea de electrica.
Web design profesionist.

Cateaua
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 09-Aug-2014 19:10
Localitate: Cluj/Mures

Re: Stergator luneta

Mesajde Cateaua » Joi 07-Apr-2016 16:19

Maneta pentru stergatoare nu are, si tocmai ca am destul de mare nevoie de el, in doi ani de cand am masina i-am simtit lipsa de fiecare data cand nu vedeam nimic prin luneta din cauza prafului si cand trebuia s-o sterg cu apa si carpa. Pe langa asta masina va suporta in timp, multe modificari, e un proiect de lunga durata, pe rind le fac pe toate. Am spus in prima scriere ca am bidonasul de la masina de pe care am luat luneta, implicit motorasul e bun. Ma intereseaza cablajul, releele aferente si daca potriveste lexia 3 pentru unitatea de control a acestei masini.
(Da, sunt constient ca nu se rezuma numai la trasu furtunasului, dar exista rabdare si bunavointa. Pe langa asta vor mai fi multe intrebari legate de partea electrica a masinii, proiectoare de ceata, si asa mai departe)

Cateaua
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 09-Aug-2014 19:10
Localitate: Cluj/Mures

Re: Stergator luneta

Mesajde Cateaua » Vin 08-Apr-2016 20:49

actualizare
------

Am montat luneta, mici modificari la capacu ala de la portbagaj, care nu mai potrivea cum trebuie, nici acuma nu potriveste chiar cum trebuie din cauza bolfei de la mecanismul stergatorului, dar in rest toate bine. Masina, de fapt are conectorii si firele trase in mufa, dar mi-ar trebui piesa aia din spatele volanului, de preferabil cu ambele manete functionale pentru ca aia de la faruri imi face figuri si cealalta de la stergatoare nu are optiunea pentru stergatorul din spate.
E absolut necesar ca maneta de lumini sa aiba butonul pentru controlul automat al farurilor si control pentru faruri de ceata (in cazul in care nu vin asa standard), iar cealalta sa aiba butonul pentru comutare intre consum, km ramasi, km parcursi, si asa mai departe, si controlul pentru stergatorul din spate.
Daca are cineva, si e din cluj sau din apropiere, il rog sa ma contacteze prin intermediul acestei discutii sau mesaj privat


Înapoi la “Electrica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib