Roata spate stanga straba si mai in interior.

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Georgecarsc5
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 12-Iul-2018 08:50
Localitate: Buzau
Masina: Citroen c5 2006

Roata spate stanga straba si mai in interior.

Mesajde Georgecarsc5 » Joi 18-Aug-2022 18:33

:shock: salut! Recent am observat sa roata din spate stanga este mai inclinata in interior /_|. Am citit pe acest forum. cum ca ar fi rulmentul dar la mine pare (asa cred) ca roata este cu totul mai spre interiorul masinii in comparatie cu cea din dreapta. Nu sunt mare mester dar se poate sa fie”geometria rotilor” si sa scap de interventiile mecanice? Daca stiti pe cineva din Buzau ce se pricepe la acest gen de masini v-as fi foarte recunoscator. Probabil ma intrebati de ce nu ma duc la reprezentanta Citroen din Buzau. Ei bine, masina mea statea putin mai ridicata din partea fata si ei mi-au spus ca este ceva normal. Cautand pe net, am vazut duma cu senzorul de nivel si m-am descurcat singur.

Ca si un secod topic, mi s-au furat capacele de la spalatoarele de faruri (se mai practica pe la noi) , am fost la reprezentanta sa le cumpar, dar nu se mai fabrica…daca are cineva de vanzare platesc cat trebuie.

Va multumesc!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Roata spate stanga straba si mai in interior.

Mesajde dj01fad » Joi 18-Aug-2022 23:21

salut.
ca sa scapi de problema rotilor inclinate pe spate trebuie sa inlocuiesti rulmentii de la brate. da, se inclina si se duc in interior in partea de sus. la un moment dat pot sa frece in caroserie...
capace de spalatoare faruri e posibil sa am eu 2 noi, le cumparasem pentru mine dar am gasit o bara cu tot cu spalatoare in final... asi nici nu mai stiu daca au ramas in plus cele noi sau ceelalte... nu stiu cat am dat pe ele... dar o sa ma interesez.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

voiosu
simpatizant
Mesaje: 74
Membru din: Joi 05-Oct-2017 09:21
Localitate: roman
Masina: citroen c5 ph1 1759cmc petrol hatchback
2: mondeo

Re: Roata spate stanga straba si mai in interior.

Mesajde voiosu » Vin 19-Aug-2022 09:47

Am avut la puntea spate rulmenții varza ruginiți , pocnea la fiecare dâmb , până să îmi dau seama că tot de acolo aveam uzură aiurea la cauciucuri , mi-am schimbat în regim propriu și rulmenții și un burduf de retur lds , după aia parca aveam mașină nouă , eu așa o luasem cu puntea spate varza și nu știam

Aveți idee cum pot ajunge la vasul de lichid parbriz sa schimb un motoraș ?

Georgecarsc5
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 12-Iul-2018 08:50
Localitate: Buzau
Masina: Citroen c5 2006

Re: Roata spate stanga straba si mai in interior.

Mesajde Georgecarsc5 » Vin 19-Aug-2022 12:24

dj01fad scrie:salut.
ca sa scapi de problema rotilor inclinate pe spate trebuie sa inlocuiesti rulmentii de la brate. da, se inclina si se duc in interior in partea de sus. la un moment dat pot sa frece in caroserie...
capace de spalatoare faruri e posibil sa am eu 2 noi, le cumparasem pentru mine dar am gasit o bara cu tot cu spalatoare in final... asi nici nu mai stiu daca au ramas in plus cele noi sau ceelalte... nu stiu cat am dat pe ele... dar o sa ma interesez.



Multumesc tare mult pentru raspus, o sa ma duc sa schimb acei rulmenti.
In legatura cu capacele de spalator de far, am inteles ca sunt unele statice pe bara si altele pentru spalator care ies odata cu actionarea spalatorului de faruri.
In lgatura cu pretul, nu comentez, dau cat ceri.

Anyway, masina este in familie de prin 2006 si nu prea am mers eu cu ea. Datoria faptului ca am avut un leon 1p si s-a facut acordeon de vreo 2 luni folosesc acest c5. Superb! Abia acum am inteles alegerea tatalui in defavoarea unui passat sau a4 din acea perioada. M-am indragostit de masina asta si imi propun sa achizitionez una cat de curand.

O zi frumoasa sa aveti!
Multumesc!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Roata spate stanga straba si mai in interior.

Mesajde dj01fad » Vin 19-Aug-2022 15:06

capacele sunt la fel. cand sunt statice au niste picioruse care se infig in bara. daca le montezi pe stropitori tai piciorusele alea si gata...
ma uit astazi sa vad daca le gasesc. 100 ambele?
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Georgecarsc5
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 12-Iul-2018 08:50
Localitate: Buzau
Masina: Citroen c5 2006

Re: Roata spate stanga straba si mai in interior.

Mesajde Georgecarsc5 » Vin 19-Aug-2022 16:49

dj01fad scrie:capacele sunt la fel. cand sunt statice au niste picioruse care se infig in bara. daca le montezi pe stropitori tai piciorusele alea si gata...
ma uit astazi sa vad daca le gasesc. 100 ambele?


100 plus o bere. :d

Georgecarsc5
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 12-Iul-2018 08:50
Localitate: Buzau
Masina: Citroen c5 2006

Re: Roata spate stanga straba si mai in interior.

Mesajde Georgecarsc5 » Mar 23-Aug-2022 12:07

Revin cu update.

Dupa o constatare a celor de reprezentanta, fara sa demonteze nimic de pe masina, mi au spus ca trebuie schimbata si puntea masinii.

Intrebarea mea este daca acea “gaura marita” a rulmentului se produce pe punte efectiv sau pe bratele din spate?

Nu altceva, dar nu as vrea sa schimb piese aiurea doar pentru ca ei sunt superficiali…

Multumesc!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Roata spate stanga straba si mai in interior.

Mesajde dj01fad » Mar 23-Aug-2022 20:46

salut
am gasit capacele. ai xenon sau trebuie lipite de bara?

legat de punte... la masina asta nu se intampla nimic la punte, doar schimbi setul de reparatie de la brat sau bratul daca cumva s-a zapacit zona unde vine simeringul rulmentului (gaura marita se produce pe brat, pe punte nu se intampla nimic). nu te mai duce la reprezentanta, ei de regula dau solutii d'astea scumpe. daca trebuie inlocuit bratul am eu, am si punte, dar.... nu am auzit pana acum sa se strambe puntea.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

voiosu
simpatizant
Mesaje: 74
Membru din: Joi 05-Oct-2017 09:21
Localitate: roman
Masina: citroen c5 ph1 1759cmc petrol hatchback
2: mondeo

Re: Roata spate stanga straba si mai in interior.

Mesajde voiosu » Mie 24-Aug-2022 07:28

In cel mai rău caz rulmenții conici se sparg , dar dar locașul din punte nu se uzează

Georgecarsc5
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 12-Iul-2018 08:50
Localitate: Buzau
Masina: Citroen c5 2006

Re: Roata spate stanga straba si mai in interior.

Mesajde Georgecarsc5 » Mie 24-Aug-2022 18:10

dj01fad scrie:salut
am gasit capacele. ai xenon sau trebuie lipite de bara?

legat de punte... la masina asta nu se intampla nimic la punte, doar schimbi setul de reparatie de la brat sau bratul daca cumva s-a zapacit zona unde vine simeringul rulmentului (gaura marita se produce pe brat, pe punte nu se intampla nimic). nu te mai duce la reprezentanta, ei de regula dau solutii d'astea scumpe. daca trebuie inlocuit bratul am eu, am si punte, dar.... nu am auzit pana acum sa se strambe puntea.



Salut! Multumesc de raspus. M-am dus la reprezentanta pentru ca nimeni nu se “baga” in a imi repara masina si am zis ca ar fi o ultima solutie.

Pana la urma o sa ma duc la Totalcit, la familia Stan din Ploiesti. Am gasit aici pe forum si oamenii stiu despre ce este vorba.

Nici nu am mai cautat, ai spus ca ai tu doar ca sincer am fost mai mult cu treaba asta cu rulmentii.. da, am faruri xenon si nu sunt lipite. Daca sunt si gri inchis sunt si mai perfecte.

Da-mi un pm ceva sa vedem cum facem.

Georgecarsc5
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 12-Iul-2018 08:50
Localitate: Buzau
Masina: Citroen c5 2006

Re: Roata spate stanga straba si mai in interior.

Mesajde Georgecarsc5 » Mie 24-Aug-2022 18:14

voiosu scrie:In cel mai rău caz rulmenții conici se sparg , dar dar locașul din punte nu se uzează


Sincer mi s-a parut foarte aiurea, masina avand 80k km sa schimb puntea.. am avut un leon 1p cu 320k km si inca era dreapta :roll:

De asta am zis sa intreb pe forum, ca masina este in familie dar a stat mai mult in garaj, cumparata de noua si adusa in tara pe la vreo 60k km, de atunci in afara de ulei nu am avut nevoie de alte genuri de interventie..


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos