Trancane Stanga Fata .

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Raul Sabau
simpatizant
Mesaje: 41
Membru din: Mar 31-Iul-2012 13:21
Localitate: Zalau . Salaj

Trancane Stanga Fata .

Mesajde Raul Sabau » Mar 15-Mar-2016 09:53

De cateva zile ma confrunt cu o problema care persista la masina mea, chiar si dupa o schimbare de mai multe piese despre care credeam eu ca ele sunt vinovate.

Totul a inceput intr-o joi seara cand am mers peste niste denivelari si a inceput masina sa trancane de parca s-ar rupe telescopul in 2. In mintea mea stai putin ca asta nu ii telescop normal ci hidraulic, deci nu ar trebui sa bata si sa se auda un trancanit ca fier pe fier. M-am dus la service mi-au schimbat rotula si bieleta antirul. Dau o tura cu masina facea exact la fel ca si cum am duso prima data. Verficiand pe sub masina au zis ca s-ar putea sa fie bucsile de la bara stabilizatoare le-am schimbat si pe alea pentru ca se vedeau ca sunt destul de uzate. Si uite asa am schimbat niste piese insa acel trancanit tot aa ramas. In momentul in care pun frana apas pedala de mai multe ori se aude un zgomot poc.poc. asta doar la mers in fata la mers inapoi nu se mai aude. Dati-mi niste sfaturi ce sa verific unde sa ma uit :(. Poate fi telescopul ? mentionez ca suspensia se comporta absolut normal acel trancanit vine doar in urma treceri peste mai multe denivelari. Ma gandeam la planetara insa toti mi-au zis ca planetara nu bate si daca ar fi planetara ar carai si in viraje insa nu se intampla acest lucru. Astept un sfat de la voi sa vad unde sa ma uit sa descopar acel trancanit.
[font=Arial] [/font]

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mar 15-Mar-2016 11:41

Verifica bucsa mica de la bascula.

Raul Sabau
simpatizant
Mesaje: 41
Membru din: Mar 31-Iul-2012 13:21
Localitate: Zalau . Salaj

Mesajde Raul Sabau » Mar 15-Mar-2016 11:46

Marian busca mica ii cea din spate sau fata ? Am uitat sa mentionez ca le-am schimbat si bucsile la bascula anul trecut deja sa se fi dus?

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mar 15-Mar-2016 12:28

Bucsa mica este in fata, iar cea mare este in spate. Da, este posibil!

Raul Sabau
simpatizant
Mesaje: 41
Membru din: Mar 31-Iul-2012 13:21
Localitate: Zalau . Salaj

Mesajde Raul Sabau » Mar 15-Mar-2016 15:48

Am fost azi prin oras cu masina si am facut un mic test sa zic asa. Cand treceam peste denivelari puneam frana, surpriza acele trancanturi dispar cand pun frana!!! Insa am verificat ieri si placutele sa nu bata in etrier si nici vorba de asa ceva. Totusi eu zic ca ,comportamentul e ciudat, cand roata sta incordata nu mai bate doar cand ii la liber troncane de mama focului. Parca si cand ii in viteza si accelerez nu bate asa tare doar cand ii la liber si merge peste denivelari. Maine o sa verific si aceea bucsa de care zicea Marian . Inca mai astept de la voi posibile sugesti.

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Mesajde calorifer4 » Joi 17-Mar-2016 10:46

Scoate roata, si loveste usor cu un ciocan de cauciuc in etrier, daca are joc si sunet metalic posibil sa scapi ieftin doar daca inlocuiesti culisantele, de mentionat faptul ca placutele de frana fata au cate 2 lamele in capat pentru tensionare pe suportul etrierului, la montarea placutelor acele lamele se arcuiesc spre exterior pentru a tine placutele tensionate pe loc. Daca jocul/sunetul persista fara placute montate raspunsul este clar culisante si calaret nou! :cry:

Raul Sabau
simpatizant
Mesaje: 41
Membru din: Mar 31-Iul-2012 13:21
Localitate: Zalau . Salaj

Mesajde Raul Sabau » Joi 17-Mar-2016 13:58

Am identificat azi dimineata problema dintr-o simpla joaca. Am lasat masina pe loc drept scoasa din viteza cu frana de mana lasata jos si am miscat de roata fata spate si m-am uitat atent la bucsi pentru ca la mecanici din Zalau nu se poate fara programare sa se verifice 5 minute pe un elevator :)). Miscand de roata am observat busca din brat spate cea care vine incadrata intr-un suport metalic de noua ca era destransa din cele 2 suruburi cu care se fixeaza pe caroserie. Oare cum sau desfacut acele suruburi sa nu ma intrebati ca nu stiu . Acuma totul a revenit la normal .Insa nu-mi pare rau ca am schimbat si celelalte mentionate ca , macar stiu ca din punct de vedere a bucsilor stau bine . Va multumesc celor care ati raspuns. Daca nu zicea Marian de bucsi eu eram convins ca is noi si nu se pot strica asa repede.


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern