suspensie ineficienta

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

romi74
simpatizant
Mesaje: 48
Membru din: Mie 11-Mai-2011 16:25
Localitate: piatra neamt

suspensie ineficienta

Mesajde romi74 » Sâm 31-Ian-2015 17:43

Buna seara tuturor!

am cautat pe forum sa vad daca gasesc o explicatie la simptomele pe care le-am vazut la masina si nu am gasit. De aceea am deschis un nou topic.

masina a fost in serice pentru o perioada (2 saptamani) pentru a rezolva probleme legate de ABS si ESP. Am reusit sa rezolv ABS -ul (un senzor defect care cand lucra cand nu) nu si ESP-ul.
Electricianul a verificat toate cabluirle si nu i-a dat de capat .....

Dar cand am luat masina suspensia parca a intepenit! Masina merge ca si cum ar fi ridicata la maxim - adica nu are suspensie. Urca si coboara in fiecare din cele 4 trepte (si fata si spatele).
Am verificat daca la plecarea de pe loc in pozitia 4 (cea de sus) masina coboara in pozitia 3 respectiv, 2 la 10 respecti 40 la ora si nu sunt probleme. Am pus Lexia si am facut testele de depresurizare si verificare valve - functioneaza. Nu am scurgeri si nici pierderi de lichid. Pompa functioneaza (se aude zgomotul). Am verificat senzorii de asieta si firele si sunt in regula.

Am sters erorile care au aparut pe suspensie si tot asa face.

Mentionez ca am o eroare permanente - comunicarea cu senzor unghi volan.
M-am saurat de imprumutat masini de la prieteni si nu mai stiu ce sa ii fac. Poate aveti o idee ......


Daca exista un alt topic sau trebuie mutat rog moderatorii sa ma indrume sau sa mute. Multumesc.

romi74
simpatizant
Mesaje: 48
Membru din: Mie 11-Mai-2011 16:25
Localitate: piatra neamt

Mesajde romi74 » Dum 01-Feb-2015 11:49

ati mai intalnit situatia asta?
am nevoie de masina si m-am saturat de cautat si intrebat "mecanici" priceputi.

Valentin Sandu
pasionat
Mesaje: 356
Membru din: Dum 16-Mar-2008 15:55
Localitate: Bacau Str. mioritei Nr. 1

Mesajde Valentin Sandu » Dum 01-Feb-2015 13:41

Daca masina urca si coboara in toate treptele si totusi nu ai suspensie ,va trebui sa verificati fiecare sfera in parte pentru a vedea ce presiuni mai au in ele .Cu stima valentin.
Atelier reparatii Citroen, PM pt detalii

romi74
simpatizant
Mesaje: 48
Membru din: Mie 11-Mai-2011 16:25
Localitate: piatra neamt

Mesajde romi74 » Lun 02-Feb-2015 23:00

rezolvat!
dupa ce am invatat despre mecanica fluidelor si am verificat cu prietenul "youtube" a mai ramas un singur lucru de facut - o vizita in atelierul Dlui Sandu la Bacau (Multumesc pentru informatii si ajutor!).
Astazi am schimbat sferele pe spate - una dintre ele avea membrana sparta si cealalta era sub limita.
Acum masina se comparta "normal" dar maine plec la Bucuresti si o sa o vad la drum intins.

Seara buna tuturor!


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern