Schimbare curea de transmisie

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

titzy
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Mar 02-Oct-2007 08:32
Localitate: Bucuresti

Schimbare curea de transmisie

Mesajde titzy » Lun 24-Mar-2008 15:21

Salut

Ce ziceti, cand schimb cureaua de transmisie, trebuie schimbate si rolele? Adica sa cumpar tot kitul? Am auzit ca sunt ca la distributie una de ghidaj si una intizatoare sau presoare, nu mai stiu exact. Momentan am 101000Km, doar ca mi se aude apoape tot timpul un suierat, nu foarte sonor inauntru. Cred ca este un rulment pe undeva care trebuie uns. Pe unde sunt rulmenti care pot fi unsi la un C5 HDI 90CP?
ENGINE - TURBO DIESEL DW10TD
SUSPENSION - NORMAL SUSPENSION
ACTIVE SUSPENSION - HYDRACTIVE SUSPENSION 3

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Lun 24-Mar-2008 15:46

din cate stiu eu, doar rulmentii de la dacie si de la tractoare se ung, in rest se skimba...:P
si da, skimba rolele si daca poti, si pompa de apa...
nu te juca....

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Lun 24-Mar-2008 15:48

sa nu facem confuzie. este curea de distributie. transmisia se realizeaza prin alte piese
"If in doubt, flat out!"

fiorentino_87
simpatizant
Mesaje: 44
Membru din: Joi 25-Oct-2007 00:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde fiorentino_87 » Lun 24-Mar-2008 18:05

vino la intalnirea noastra si iti arat eu kitul de distributie....tot

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Lun 24-Mar-2008 18:22

mbc scrie:sa nu facem confuzie. este curea de distributie. transmisia se realizeaza prin alte piese


faptul ca a intrebat daca tre sa skimbe si rolele, m-a dus mintea sa asociez cu cureaua de distribnutie si nu de transmisie...
ideea e ca, dupa mintea mea, orice curea asigura o transmisie.....de miscare, evident...
cureaua de distributie se numeste asa probabil pt ca se foloseste la distributie, pe aceeasi idee datorita careia curelei de la alternator i se spune cureaua de alternator...
cred ca e vb de un anumit tip de limbaj, nu stiu daca de lemn, dar cu siguranta unul specific cellor din domeniul auto...
gandeste-te la expresia: a bagat-o-n ate...:P....
unul care are habar de fotbal, va intelege imediat...:)

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Lun 24-Mar-2008 18:41

:) nu am habar de fotbal, dar ti-am prins ideea. intentia mea nu a fost acida. transmisia este tot de la motor pana la roata. cureaua respectiva are un cu totul alt rol decat de a asigura acest traseu. repet, nu a fost cu intentie rea.
"If in doubt, flat out!"

titzy
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Mar 02-Oct-2007 08:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde titzy » Mar 25-Mar-2008 08:35

mbc scrie::) nu am habar de fotbal, dar ti-am prins ideea. intentia mea nu a fost acida. transmisia este tot de la motor pana la roata. cureaua respectiva are un cu totul alt rol decat de a asigura acest traseu. repet, nu a fost cu intentie rea.


Deci schimb si rolele care angreneaza transmisia sau nu?
ENGINE - TURBO DIESEL DW10TD

SUSPENSION - NORMAL SUSPENSION

ACTIVE SUSPENSION - HYDRACTIVE SUSPENSION 3

Avatar utilizator
Bear
pasionat
Mesaje: 386
Membru din: Mar 11-Sep-2007 23:42
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde Bear » Mar 25-Mar-2008 13:49

In mod normal, distributia se schimba complet, adica si rolele si pompa de apa, iar atunci ai garantia ca te tine cureaua atat cat trebuie! Daca nu, poti avea surpriza sa fii nevoit sa dai din nou jos cureaua pentru ca s-a dus o rola, etc... sa nu mai zic de uzura curelei noi de catre o rola stricata!
Passion pour C5

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 25-Mar-2008 15:32

titzy scrie:
mbc scrie::) nu am habar de fotbal, dar ti-am prins ideea. intentia mea nu a fost acida. transmisia este tot de la motor pana la roata. cureaua respectiva are un cu totul alt rol decat de a asigura acest traseu. repet, nu a fost cu intentie rea.


Deci schimb si rolele care angreneaza transmisia sau nu?


Nu e nici o transmisie si nu e nici o rola care angreneaza. Cureaua aia e de distributie, adica sincronizeaza miscarea pistoanelor cu cea a supapelor. Rolele ale au rol sa tina cureaua intinsa ca sa nu sara de la punct, adica sa se desincronizeze.
Iti recomand sa schimbi distributia integral, mai ales ca un kit de distributie e mai ieftin decit piesele luate separat. Chiar daca pompa de apa sau chiar cureaua in sine par ok, la scurt timp dupa ce vei depasi durata lor de viata incep sa cada. Nu te zgirci la bani ca la un diesel ruperea curelei de distribuite = dezastru.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

titzy
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Mar 02-Oct-2007 08:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde titzy » Mie 02-Apr-2008 15:50

Salut

Cred ca nu m-am facut inteles
Este vorba de cureaua de la alternator, AC si nu mai stiu ce.
Sunt 2 role acolo. De alea vorbeam. Alea trebuie in general schimbate, avand in vedere ca masina are ~105 mii de Km?

Numai bine
ENGINE - TURBO DIESEL DW10TD

SUSPENSION - NORMAL SUSPENSION

ACTIVE SUSPENSION - HYDRACTIVE SUSPENSION 3

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mie 02-Apr-2008 16:13

titzy scrie:Salut

Cred ca nu m-am facut inteles
Este vorba de cureaua de la alternator, AC si nu mai stiu ce.
Sunt 2 role acolo. De alea vorbeam. Alea trebuie in general schimbate, avand in vedere ca masina are ~105 mii de Km?

Numai bine

hai sa ne intelegem....
exista doua curele la c5:una de distributie si una pt accesorii...
la cea de distributie e obligatoriu sa skimbi rolele pt ca in cazul in care se blokeaza vreun rulment din acele role sau ar capata joc, atunci cureaua fie s-ar rupe, fie din cauza jocului, ar atinge ceva din vecinatate si s-ar rupe prin frecare...
de asemenea, e indicat sa skimbi si pompa de apa odata cu skimbarea curelei si e obligatoriu sa o skimbi la mexim doua revizii de distributie...

la cureaua pt accesorii, nu e obligatoriu sa skimbi nimik decat daca se impune....pt ca blocarea, ruperea acei curele, iti va scoate temporar din functiune alternatorul, compresorul de aer conditionat si pompa de directie...
daca pompa de directie nu mai functioneaza vei ramane cu directoe mecanica doar ....asa ca atentie...

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

curea

Mesajde sandor mihai » Mie 02-Apr-2008 17:22

cureaua se numeste de distributie. vezi TIMING BELT (ENG.) SAU COURROIE SINCRONE (FR.).curea de transmisie este , dupa mine incorect.este un termen promovat ca sa zic asa de niste oameni pe care eu ii numesc tractoristi.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mie 02-Apr-2008 20:59

mai pun si io gaz pe foc:
corect ar fi curea de distributie si curea de accesorii. cureaua de accesorii se schimba, in functie de numarul de accesorii antrenate, la mai multi sau mai putini km, dupa cum se precizeaza in cartea de intretinere, ideea e ca daca se schimba cureaua se verifica si intinzatoarele, fixe sau mobile. daca vreunul vijiie sau are joc se schimba, iar in functie de cit de greu se lucreaza la acea curea se pot schimba toate, nu de alta, dar s-ar putea sa nu fie o economie sa platesti de 2 ori manopera pentru o operatie pe care o puteai face la o singura demontare. ar mai fi de verificat si fulia de la motor, cuplajul elastic se poate rupe daca rola e uzata si poate cauza multe stricaciuni in jur, asa cum si un intinzator poate face ceva ravagii in jur daca se blocheaza, am vazut bloc motor spart de la un intinzator de accesorii blocat
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7666
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 03-Apr-2008 00:44

dupa cum a spus si khan, la numarul asta de km, verifica si fulia pt ca a cam ajuns la limita duratei de functionare in siguranta... daca suiera rulmentii de la cureaua de accesorii, recomand sa ii schimbi, si sa nu incerci sa ungi nimic. cu treburile astea nu prea e de joaca, nu de alta, dar nu cred ca ti-ar face placere sa ramai cu masina in camp....
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]


Înapoi la “Mecanica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern