hellllpppp!!! - curge lichid

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
tyyy84
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Mar 13-Feb-2007 00:08
Localitate: Bucuresti

hellllpppp!!! - curge lichid

Mesajde tyyy84 » Lun 05-Mar-2007 22:43

Nu stiu ce se intampla...la inceput am crez ca (a fost facuta aerisirea la sistemul hidraulic)a ramas lichid dintra-cela in aparatoare ceva...dar tot ..........curge ceva...uleios...dar sigur nu e ulei

in dreptul rotii din fata dreapta,chiar din aparatoarea care fereste motorul de apa...nu prea explic eu bine dar.....cine se pricepe cred ca intelege...este un plastic care se ineste cu bara ...cred ca este o protectie sa nu intre apa la motor ...

faza este ca curge pe acolo un lichid...in primul rand ma-r interesa ce lichid ar putea fi si unde ma pot uita sa vad daca lipseste...computerul de bord nu spune nimik...
am ster acolo suprafata si pe dedesubtul masinii,chiar si pe la motor am bagat mana adanc si am sters-o dar se pare ca tot curge...


1? ce ar putea fi
2? unde ma pot uita
3? pe afisajul central nu ar treb sa imi spuna ca nu mai am respectivul lichid(asta in caz in care ar ramane fara sau aproape fara)

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mar 06-Mar-2007 01:02

Curge un lichid in drptul rotii dr fata , pe aparatoarea de noroi.
Ce culoare are lichidul ?
De controlat :vasul de ulei hidraulic , vasul de lichid de frana.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 06-Mar-2007 09:48

Nu stiu ce iti curge, dar vezi ce rezervor se afla pe partea aia.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 06-Mar-2007 17:39

poate e lichid de parbriz
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

vasy
pasionat
Mesaje: 205
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 19:23
Localitate: Oradea

Mesajde vasy » Mar 06-Mar-2007 17:45

s-ar putea sa fie lichid de la clima de la condens, ese un rezervor in partea dreapta in spatele rotii chiar sub usa de obicei pe acolo mai curge lichid

Avatar utilizator
tyyy84
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Mar 13-Feb-2007 00:08
Localitate: Bucuresti

Mesajde tyyy84 » Mar 06-Mar-2007 17:47

am fost azi la masina...ma-m bagat pe sub ea si am constatat ca este ulei hidraulic...problema este ca nu mi-am putut da seama pe unde supureaza.....nu stiu ce sa fac...as vrea sa completez dar nu stiu daca pot deschide busunol acela...adik daca am voie...sa nu se intample nimik...si nu stiu pe unde ar putea supura

am bagat mana pe sus pe jos dar era ff imbacsita zona asa ca nu mi-am dat seama care e treaba...

faza este ca acum 1 luna cand am luat masina ....am luat-o de la ats...unde ii schimbase rezervorul de ulei hidraulic...

nu stiu ce sa fac...cred ca va treb sa ma duc la ats din nou :( :( :(

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 06-Mar-2007 20:31

S-ar putea sa fie doar un furtun sau alta imbinare care nu a fost prins bine. Uleiul hidraulic de C5 este de culoare portocalie si se cheama LDS.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
tyyy84
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Mar 13-Feb-2007 00:08
Localitate: Bucuresti

Mesajde tyyy84 » Mar 06-Mar-2007 21:45

da asta stiam caci scrie pe rezervorul ala...

intrebarea este daca pot desface eu capacul de la recipientil cu ulei hidraulic pt a completa...???stiti pe cineva unde as putea sa rez problema...mai ieftinut???ca totusi nu as vrea sa ajung la ATS

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mar 06-Mar-2007 21:49

masina este in garantie ,daca da - fuga la ATS ,daca nu poti apela la Ciocarlan tel 0744634200

Avatar utilizator
tyyy84
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Mar 13-Feb-2007 00:08
Localitate: Bucuresti

Mesajde tyyy84 » Mar 06-Mar-2007 21:54

masina nu este in garantie...

unde are service ciocrlan???si care ar fi tariful pt o constatare...sa imi fac o idee

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mar 06-Mar-2007 22:56

service-Cutitul de Argint
tarif- suna si te convingi

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Mie 07-Mar-2007 05:26

De obicei cand exista o scurgere a carei sursa nu poate fi identificata, trebuie curatata toata zona si apoi verificata periodic, astfel se poate vedea mai bine de unde curge.
Daca spui ca a fost inlocuit rezervorul de LDS, poate au uitat sa infiga vreun retur, ceva.

Avatar utilizator
tyyy84
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Mar 13-Feb-2007 00:08
Localitate: Bucuresti

Mesajde tyyy84 » Mie 07-Mar-2007 22:11

am fost la ATS astazi...a desfacut tot pe acolo si nu a vazut nimik clar...au inlocuit colierele...daca tot mai curge cred ca imi vor schimba din nou rezervorul de hidraulica...pe costul lor-cred ca au gresit ceva la montarea lui si au spart ceva ...sa speram ca nu mai e nevoie...oricum nu e nimk grav...

Avatar utilizator
BauBau
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 06-Noi-2006 22:20
Localitate: SB

Mesajde BauBau » Dum 11-Mar-2007 16:55

Am intalnit faza asta la a mea... exact cum zici u, este o conducta care contine ulei hidraulic (dar nu pt suspensii, adica nu deaia mica subtire de metal,ci una groasa, cam cat degetul mic de plastic), ea vine de la rezervorul de ulei hidraulic, coboara pe langa roata, in carenajul contra-aripii, coteste pe langa radiator si merge paralel cu spoileru, mie imi curgea furtunul ala (curgea pe carenajul contra-aripii si imi curgea exact pe unde se imbina spoileru cu contra-aripa) pt ca iesise din chedere si se frecase cu spoileru si se fisurase...

Sau, am mai intalnit asta cand mi-am facut schimbul de uleiul hidraulic (trebuie ulei TOTAL - LDS portocaliu) si era prea plin si curgea, dar dupa un timp a fost oki...

-Si inca ceva, busonul de la uleiul hidraulic il poti desface, nu are nimic, atat sa nu intre impuritati in el ca te-ai cam belit...

-Iar daca iti curgea ulei de pe partea hidraulica a masinii (cea cu garda) nu picura sau curgea ci tasnea(datorita presiunilor foarte mari din instalatie, doar reurul are presiune mai mica), ramaneai fara tot uleiul in 15 min daca era sparta o conducta deaia hidraulica care are diametru f f f mic (cred ca de 1 mm sau 0,5), iar daca e fisurata vreo conducta de servo e posibil sa curga cum zici u... dar eu cred ca aia au facut ceva gresit in montarea rezervorului, daca zici ca ai mai avut proleme...

Avatar utilizator
tyyy84
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Mar 13-Feb-2007 00:08
Localitate: Bucuresti

Mesajde tyyy84 » Dum 11-Mar-2007 17:49

am rezolvat...am mai fost de vreo 2 ori la ATS au mai strans ceva pe acolo ,au spalat si acum totul e perfect au trecut 3 zile si nu a mai curs deloc...e totul uscat...ee biiinnneeeeeeeee :D


Înapoi la “Mecanica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern