Cum scot aerul de la frane? Problema etrier dreapta fata

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

voshlo27
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Joi 25-Dec-2014 12:09
Localitate: Brande, Danemarca

Cum scot aerul de la frane? Problema etrier dreapta fata

Mesajde voshlo27 » Mie 18-Noi-2015 21:28

Salutare tuturor!
Am o problema cu etrierul dreapta fata: a fost blocat mecanismul care actiona pistonasul in momentul actionarii franei de stationare si franei de serviciu (pe tester, diferenta de 55% la forta de franare dintre roata stanga si cea dreapta). ok, am miscat ce am miscat bratul acela si acum functioneaza, cursa completa si revine la pozitia initiala.
Am facut aerisirea, dar nu stiu din ce motiv si oricat as repeta, frana tine la a treia pedala. Ma refer in continuare la roata dreapta fata. iese aer de fiecare data cand desfac aerisitorul, la fel de mult. pierderi de lichid nu sunt. Si frana de mana nu tine deloc acolo. Pe stanga tine, pe dreapta nu.
Ce credeti ca s-a intamplat? Ma gandesc ca e stricat etrierul, totusi, avand in vedere ca era singura piesa care nu functiona bine. Nu as cumpara nici unul nou inainte sa fiu sigur de asta. Ma mai gandesc, dupa ce am mai citit cateva topicuri, ca ar putea fi de vina vreo garnitura. Daca da, unde ar trebui sa caut? Sau, poate, nu oi fi facut aerisirea bine? (pentru asta am luat instructiuni dintr-un manual de service, totusi mi se pare ciudat sa mai insist, sa scoata aer la nesfarsit)
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, sper sa revin cat mai curand, cu ajutorul vostru, si sa prezint cauza reala si solutia.

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Mesajde iulian.arg » Mie 18-Noi-2015 23:52

Salut.

In legatura cu frana de mana, este posibil sa fie gripat cablul de frana dreapta caz in care trebuie schimbat.
In legatura cu hidraulica:
- verifica nivelul de lichid de frana;
- verifica etansarea furtunului de lichid si furtunul in sine;
- verifica aerisitorul si etansarea lui;

Continua aerisirea in cazul in care chiar nu trage aer pe nicaieri; e destul de ciudat sa traga aer dar sa nu piarda lichid. Sunt simptome de supapa cu sens unic.

Tine-ne la curent.

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Joi 19-Noi-2015 13:22

pistonul etrierului a iesit de pe axul melcat din interior. poti verifica asta foarte simplu observind daca pistonul este retras complet spre interiorul etrierului , si implicit la distanta maxima de placuta de frana din interior.din cauza asta e nevoie de 2,3 apasari pe pedala de frana, pina ajunge pistonul in contact cu placuta. dupa ce lasi frana , el se retrage complet ,asta din cauza ca la incercarea de a-l introduce in etrier, a fost invirtit in directie gresita.va trebui sa schimbi etrierul, sau sa gasesti pe cineva care sa-l desfaca si sa-l monteze corect.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!


Înapoi la “Mecanica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos