Senzor temperatura combustibi

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Muresan Cristi
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mar 30-Mai-2017 18:42
Localitate: Ilia
Masina: Citroen C3

Senzor temperatura combustibi

Mesajde Muresan Cristi » Sâm 10-Iun-2017 11:26

Am cuparat de 2 saptamani un Citroen C3 1.4 HDI 66 kw din 2003.
Ma ajutati va rog cu o poza a mufei care intra in senzorul de temperatura combustibil? Eventual spune-ti-mi unde se afla ca sa-i fac eu o poza (in cazul in care am acces fara sa trebuiasca sa demontez jumate din motor) Daca aveti de vanzare aceasta mufa, va rog contactati-ma la nr de tel. 0765248809. Va multumesc!

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Re: Senzor temperatura combustibi

Mesajde calorifer4 » Lun 12-Iun-2017 11:20

urmareste furtunasele de retur motorina de la injectoare si gasesti senzorul temperatura si cablajul, unele masini au senzorul de temperatura incorporat in pompa de combustibil rezervor. Nu am auzit pe nimeni niciodata sa se vaite ca nu functioneaza senzorul, ce sinptom are motorul, ai verificat cu Lexia?

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Re: Senzor temperatura combustibi

Mesajde calorifer4 » Lun 12-Iun-2017 11:28

am revenit
Imagine

Muresan Cristi
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mar 30-Mai-2017 18:42
Localitate: Ilia
Masina: Citroen C3

Re: Senzor temperatura combustibi

Mesajde Muresan Cristi » Vin 23-Iun-2017 13:33

Multumesc mult pentru schita!!! Este o adevarata aventura pe capul meu... nici nu stiu de unde sa incep, totusi incerc cu inceputul:
Am mers, am vazut masina, mi-a placut maxim, am fost fermecat de faptul ca mergea tot pe ea: panorama electrica, senzori parcare, ploaie, lumini, clima etc, motorul tragea f bine (insa cu putin fum negru in sarcina) temperatura lichidului de racire nu crestea dar nu m-am stresat stiind ca este termostatul. 1950€ ultimul pret... am luat-o. Pe drum dupa 120km parcursi cu viteza cuprinsa intre 50 si 130km/h a crescut temperatura motorului la 2 liniute din 6. In momentul respectiv mi-a taiat acceleratia, nu am mai avut nici jumate din cuplu si turometrul nu urca mai mult de 3000 ture/min. A doua zi am mers la un tester care mi-a aratat ca temperatura motorinei este de -40 grade. Domnul cu testerul mi-a spus ca senzorul se afla acolo unde mi-ati spus Dvs. Mecanicul care era langa noi a spus ca senzorul este pe filtrul de motorina, am mers la un magazin de piese auto si mi-a dat o piesa care nu seamana cu nici una din cele doua variante. M-am dus la reprezentata CITROEN din jud HD, la iesire din Deva spre Hunedoara, mi-a spus aceeasi varianta cu mecanicul, adica pe filtrul de motorina. Am parcus 600 km incercand sa rezolv aceasta problema si tare mi teama ca simptomele nu sunt doar din cauza amărâtului de senzor. Intre timp am schimbat distributia, toate filtrele, uleiul, termostatul, temperatura motorului creste in sarcina in maxim 10 minute, la 90 de grade si ramane constata, insa daca accelez pana in 3500 ture , se aprinde martorul acela in forma de motoraş , mi se taie acceleratia si cuplu, nu mai pot depasii 3000 ture , apoi cand nu mai am cuplu nu mai scoate fum deloc. In acest moment sunt in pana de idei si fara speranta ca o voi putea scoate la capat. Pls help... Multumesc inca odata pentru raspunsuri si scuze ca nu am revenit mai repede cu completari.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Re: Senzor temperatura combustibi

Mesajde MARIAN » Sâm 24-Iun-2017 15:44

Ce cod de eroare apare pe tester?

Muresan Cristi
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mar 30-Mai-2017 18:42
Localitate: Ilia
Masina: Citroen C3

Re: Senzor temperatura combustibi

Mesajde Muresan Cristi » Sâm 24-Iun-2017 22:48

Cel care mi-a pus tester-ul mi-a aratat pe tableta valoarea trimisa de senzor: -40 grade. Nu l-am intrebat ce soft foloseste... pentru cei care mai au astfel de problema atasez cateva poze cu senzorul de temperatura combustibil.
Imagine

Imagine

Imagine


Înapoi la “Electrica - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187752
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024