Portbagaj defect

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

tali_lucian
pasionat
Mesaje: 166
Membru din: Mar 20-Mar-2007 23:14
Localitate: BUCURESTI

Portbagaj defect

Mesajde tali_lucian » Mie 24-Iun-2015 21:15

Buna seara,am meșterit la compresorul de aer ca sa rupt un fir si nu funcționa aerul condiționat si am atins din greseala firul de caroserie si a facut cateva scantei. Bănuiesc ca a făcută scurt ceva pentru ca lumina in plafoniera a ramas deschisă si in portbagaj. Iar închiderea haionului numai funcționează si nu se mai Închide portbagajul. Am verificat siguranțele de sub bord si nu este nici una arsa. Le-am verificat pe toate. Ce mai pot verifica?Ceva sugesti pana ajung la service la Dl Ciocârlan sâmbăta ce as putea sa nu raman cu portbagajul deschis?
Multumesc frumos.

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mie 24-Iun-2015 21:46

borna de la baterie scoasa si repusa dupa 10min

tali_lucian
pasionat
Mesaje: 166
Membru din: Mar 20-Mar-2007 23:14
Localitate: BUCURESTI

Mesajde tali_lucian » Vin 26-Iun-2015 11:43

Am facut asta si nu sa schimbat nimic ,luminile la plafoniera si in portbagaj au ramas in continuare aprinse ,a trebuit sa scot becurile pentru a nu consuma bateria iar portbagajul nu se inchide si nu se aude nimic cand comand inchiderea sau deschiderea lui.
Alte sugestii ar fi binevenite.
Multumesc.

George RTL
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Joi 04-Iun-2015 00:05
Localitate: Ploiesti

Mesajde George RTL » Vin 26-Iun-2015 14:17

Salut. eu zic sa mai verifici odata sigurantele atent,una sigur e arsa,daca nu,deschide hayonul din porbagaj,rabatezi spatarul,si ai acces in portbagaj sa descui incuietoare,apoi umbla in hayon si vezi daca e ceva ars pe acolo. totusi e putin probabil,sa faci scurt in fata si sa se arda in hayon ceva,problema cred ca e undeva la misloc,vreo centralina ceva.

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Mesajde calorifer4 » Vin 26-Iun-2015 14:49

scurtul care a provocat defectiunea din pacate a avut o siguranta mai mare montata in locul care trebuia (cel mai probabil nici o siguranta nu este arsa, pentru ca cineva a montat incorect marimea ei in locasul respectiv, ex. in loc de 10A siguranta a avut 20-30A)
vf. simpla, verifica pana la terminatia cablajului care a provocat scurtul unde apare problema (de obicei firul/firele cablajului sau sudat intre ele generand diverse anomalii la nivelul masinii, azi crapa ceva, maine alceva... recomand sa nu nu lasi borna pe masina, un incendiu spontan iti va distruge masina)
vf. scumpa, scurtul nu a distrus cablajul in schimb a distrus spatele panoului de sigurante in cazul de fata fiind modulul BSI ( deloc neglijabil pretul @ 1500 lei cu programare) , posibil sa scapi ieftin daca refaci trasul pe placa, daca placa e puscata treaba este nasoala.

tali_lucian
pasionat
Mesaje: 166
Membru din: Mar 20-Mar-2007 23:14
Localitate: BUCURESTI

Mesajde tali_lucian » Vin 26-Iun-2015 16:34

Multumesc mult pentru raspunsuri,la sigurante nu am umblat niciodata de cand este masina si nu am avut nicio siguranta arsa niciodata.
De fapt niciodata nu am avut vreo problema electrica la masina in afara de firul rupt la compresorul de aer conditionat,oare sa fiu asa ghinionist sa se fi ars direct BSI,maine merg cu ea la Andrei si va tin la curent cu ce rezolvare am.


Înapoi la “Electrica - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern