Boxe compatibile C3 plus 'oportunitate' montaj

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

danmanea
pasionat
Mesaje: 215
Membru din: Mie 26-Oct-2005 10:15
Localitate: Bucuresti

Mesajde danmanea » Joi 09-Noi-2006 09:16

Salutare! se pare ca boxele sony pe care le-am pus pe masinuta (Xplod) nu dau inalte tocmai bine (pe fata am cu 2 cai). as vrea sa pun tweetere in gaurile din bord. a mai pus cineva pe C3? se desfac greu sitele alea? fire sunt acolo, dar sunt duse in mufa (si la usile din spate erau.. dar nu pina in mufa din bord.. :shock: ). pot sa iau ceva mai ieftin? la sony sunt 70 roni...

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Joi 09-Noi-2006 09:50

danmanea scrie:Salutare! se pare ca boxele sony pe care le-am pus pe masinuta (Xplod) nu dau inalte tocmai bine (pe fata am cu 2 cai). as vrea sa pun tweetere in gaurile din bord. a mai pus cineva pe C3? se desfac greu sitele alea? fire sunt acolo, dar sunt duse in mufa (si la usile din spate erau.. dar nu pina in mufa din bord.. :shock: ). pot sa iau ceva mai ieftin? la sony sunt 70 roni...


Trebuie sa dai jos tot bordul ca sa ajungi la tweeter-e, nu poti desface doar sitele. E mai greu sa gasesti tweeter-e separat, cel mai bine era sa-ti fi luat de la inceput niste boxe pe fata cu 2 cai, nu coaxiale. Daca totusi vrei sa-ti montezi tweeter-e si gasesti separat ai mare grija cu dimensiunile, ca sa se potriveasca in bord. Din pacate, nu stiu ce diametru de tweeter-e se potriveste la C3. Alta chestie la care trebuie sa fii atent este cum o sa legi tweeter-ele la iesirile amplif-ului. Sa nu faci greseala sa le legi in paralel cu boxele existente (se modifica impedanta de sarcina, basca ca risti sa prajesti tweeter-ul bagand in el frecvente joase). Cuplarea tweeter-ului trebuie facuta printr-un filtru care sa-ti realizeze separarea cailor si sa nu modifice impedanta de sarcina (amplif-ul sa "vada" tot 4 ohmi in sarcina).

craso
pasionat
Mesaje: 106
Membru din: Mar 04-Iul-2006 13:47
Localitate: Hunedoara

Mesajde craso » Joi 09-Noi-2006 12:07

salut
in legatura cu tweeter-le din bord iti pot spune ca se pot monta si fara sa dai jos bordu (cel putin asa au facut cei de la care am luat masina). firele sunt trase , ramane doar sa legi difuzoarele.

danmanea
pasionat
Mesaje: 215
Membru din: Mie 26-Oct-2005 10:15
Localitate: Bucuresti

Mesajde danmanea » Joi 09-Noi-2006 12:13

craso scrie:salut
in legatura cu tweeter-le din bord iti pot spune ca se pot monta si fara sa dai jos bordu (cel putin asa au facut cei de la care am luat masina). firele sunt trase , ramane doar sa legi difuzoarele.


ce fel de tweetere ai pus??

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Joi 09-Noi-2006 13:45

Danmanea, sunt dator cu niste scuze. Am verificat si eu pe masina mea si dupa cum bine a spus si Craso, NU e nevoie sa dai jos bordul ca sa montezi tweeter-e. Sitele alea de plastic se pot da jos foarte usor folosind o surubelnita dreapta, nu foarte lata. Se manevreaza surubelnita cu grija incercand sa se salte sita de pe margini. Ar trebui sa iasa fara sa puna probleme prea mari. Deschiderea lacasului pare destul de generoasa. N-am avut o rigla la mine sa masor, dar as zice ca se pot monta tweeter-e chiar si de 6-7 cm diametru, asta luandu-ma dupa ochiometru. Ramane putin problematica inaltimea tweeter-ului, ca nu cumva sa ramana pe-afara. Dupa cunostintele mele, nu prea exista niste dimensiuni standard pentru tweeter-e, asa ca probabil ar trebui probate inainte de montare.

Exista si fire trase in locasurile pentru tweetere. Nu stiu sa-ti spun exact acum unde se duc firele de acolo, probabil ajung la lacasurile pentru difuzoarele de pe usile din fata. Ramane valabila observatia pe care ti-am facut-o mai sus. Nu lega tweeter-ele in paralel cu difuzoarele fata, ci DOAR printr-un fitru trece sus (poate fi si un banal condensator), altfel risti sa prajesti tweeter-ele si poate si etajul de iesire al amplif-ului, daca impedanta boxelor pe fata devine mai mica decat impedanta de iesire a amplif-ului (de regula 4 ohmi). Uita-te asadar cu atentie unde se duc firele de la tweeter-e si daca sunt deja in vreun fel conectate la mufele pentru difuzoarele fata sau sunt lasate libere.

craso
pasionat
Mesaje: 106
Membru din: Mar 04-Iul-2006 13:47
Localitate: Hunedoara

Mesajde craso » Joi 09-Noi-2006 13:50

eu am cumparat boxe hertz dieci (cu filtre cu tot ce trebuie). au facut cei de la reprezentanta ochii marii cand le-am dus boxele si cd- player-ul sa le monteze , dar a fost ok. cred ca am fost primul la care au pus tweete-re in bord pe c3.nu stiu cum au facut ca nu am stat langa ei , dar am venit mai repede dupa masina si ei atunci puneau ultimul tweeter si era scoasa grilajul al de metal del a tweetere si 2 fire scoase la care se chinuia sa lege difuzorul. pana la urma a iusit bine.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 09-Noi-2006 16:54

Felicitari pentru alegere! Te asteptam sa le auzim \:D/ .
Cosmin
high energy music expression

Avatar utilizator
B25BUY
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Mar 29-Noi-2005 15:54
Localitate: BUCURESTI

Mesajde B25BUY » Mar 28-Noi-2006 13:44

misto boxele...cred...
dar sunt curios cum se aud.... au bass de bubuie !? sau asa usurel...??
tweetere mi-am pus si eu singurel... grilele alea sunt din plastic si se scot si cu un pix...nu e mare smecherie...
Sunt trase cabluri acol...tot ce trebuie...

StefanV
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mie 28-Mar-2007 18:23
Localitate: Bucuresti

Mesajde StefanV » Sâm 16-Iun-2007 21:38

Salutare!

Mi-am luat si eu o pereche de difuzoare Alpine SPE17C2 pe care vreau sa le montez pe fata (pe spate nu pun nimic momentan). Pentru ca nu prea ma pricep, as vrea sa stiu daca mai este nevoie de tweetere separate avand in vedere ca difuzoarele au deja tweetere incorporate.

Multumesc!

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Dum 17-Iun-2007 10:17

Am mai spus asta si o voi mai spune:
Sistem vs coaxiale
Cred ca este vorba de "soundstage" parca asa se cheama, daca pui coaxiale acestea iti vor furniza sunetul, de undeva din josul usii, de unde sunt montate si va suna ca o, pardon de expresie, ciorba
Sistemul pe de alta parte este compus {pe 2 cai} din tweeter care-ti furnizeaza inaltele, separat, undeva la nivelul fetei/urechii, deci se recomanda pozitionarea lor pe bord, pe montantii fata (la parbriz) sau in usi sus la maner; uneori cel mai usor e pe bord.
Si apoi mai este woofer-ul, care iti va furniza mediile si joasele, din usa, folosind incinta usii sau o incinta proprie, functie de organizarea ta.
Sunetul sistemului este bine definit si curat, apropiat de o sala de concert etc, sunetul coaxialelor din pacate nu.
Vrei zgomot si esti comod - coaxiale!
Vrei claritate si de ce nu calitate - sistem.
Pe spate se accepta coaxiale pentru ca este o completare a sistemului, 90% din ce vei percepe vine de la boxele fata {in caz ca n-ai subwoofer} dar sunt multi care au montat sisteme si pe spate, inclusiv ca sonorizari stock ale masinilor.

Eu iti recomand sistem de 16,5 cm pe fata pentru ca aceste boxe formeaza sunetul pentru tine, si 13 mi se par cam mici.

ps daca pui coaxiale+tweeter-e tot NU va suna bine, se acopera unele pe altele si nu se respecta soundstage-ul, cel putin teoretic, pentru ca un coleg de pe forum a realizat combinatia si nu suna rau, dar nu mai bine decat un sistem woofer+tweeter.

Ca incheiere, daca masina a fost echipata din fabrica cu incinte separate pentru tweeter-e si woofer-e de ce n-ai respecta acest lucru, masinile care nu respecta aceasta echipare audio sunt dacia berlina, nova si solenza, din motive de COST. La alte masini sunt separate clar incintele.
Cosmin

high energy music expression

StefanV
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mie 28-Mar-2007 18:23
Localitate: Bucuresti

Mesajde StefanV » Dum 17-Iun-2007 10:54

Asa se intampla cand nu te pricepi... Ata ete. Inseamna, ca o sa le montez asa, fara tweetere separate, urmand sa le schimb cu prima ocazie cu un sistem cu woofer si tweeter separat.

Multumesc!

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Lun 18-Iun-2007 19:36

iti recomand difuzoarele din gama hertz dieci {entry level} si atelierul tottal motto din bucuresti {www.tottal.ro} sau daca ai drum la craiova, colegul nostru dj01fad, are marfa buna la preturi fara concurenta, pacat ca nu sta in bucuresti. se pricepe si e si dibaci la electrica/audio si nu numai.
Cosmin

high energy music expression


Înapoi la “Electrica - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib