Zgomot ciudat roata dreapta

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

grandanat
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Mar 24-Mai-2011 10:05
Localitate: Bucuresti

Zgomot ciudat roata dreapta

Mesajde grandanat » Mar 25-Oct-2011 09:44

A intrat unul in mine perpendicular pe roata dreapta fata. In urma accidentului, la rulare aveam un zgomot puternic, un huruit, nu continuu , ci in ritmul de rotire a rotii.
Am reparat masina pe asigurare si baietii de la service, dupa ce au facut geometria mi-au inlocuit un amortizor ???. Acum zgomotul s-a ameliorat dar inca exista. Am primit masina inapoi ca si cum ar fi fost reparata, si acum stau sa ma cert cu ei sa o faca tot pe asigurare.

Dupa simptomele zgomotului de la ce ar putea fi ? rulment oare?

Problema e ca voi pleca din tara pentru o perioada lunga si nu mai am timp sa ma plimb prin service asa ca probabil o voi face cand ma intorc pe banii mei.

grandanat
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Mar 24-Mai-2011 10:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde grandanat » Mar 25-Oct-2011 13:28

Am vb cu seful de service si zice ca ar fi rulmentul, ca e uzat. Nu-l prea cred.

Zgomotul a aparatul in urma accidentului, iar masina are 40.000 km, deci nu cred ca are cum sa fie uzat.
Si inafara de asta zgomotul nu e continuu, si sacadat, mai repede sau mai incet in functie de cum se invarte roata. Inainte se auzea foarte puternic tot timpul chiar cum incepea masina sa ruleze. Si mi se parea ca roata sta si inclinata, adica ceva de genul asta |---\. Acum, dupa ce au echilibrat roata si au schimbat amortizorul, roata e dreapta si zgomotul se aude mai incet, la peste 20-30 km.

Poate sa fie de la rulment in conditiile astea?
Daca schimb rulmentul dreapta trebuie schimbat si cel de pe stanga ?

stefanb
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Sâm 24-Apr-2010 12:14
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefanb » Mar 25-Oct-2011 16:42

De echilibrat zici ca au echilbrat roata, dar esti sigur ca nu este stramba?(din lovitura)
Incearca sa pui rezerva sa vezi daca se mai aude acel zgomot

Gozmin
pasionat
Mesaje: 429
Membru din: Sâm 14-Mar-2009 22:04
Localitate: Großwardein
Masina: Citroen C3 facelift 2006 1,1i, 61 CP 225 kkm
2: Hyundai Elantra 2015 1,6i 132 CP 59 kkm

Mesajde Gozmin » Mie 26-Oct-2011 06:44

E posibil ca ºi anvelopa sã fi suferit o loviturã ºi probabil a fost creatã o "umflãturã" pe zona de rulare care "loveºte" drumul. Funcþie de vitezã ea se va auzi din ce în ce mai tare precum apeºi accelaraþia. E ºi asta posibil. Încearcã cu altã anvelopã ºi altã jantã. Dacã nu se mai aude e clar care este problema.
Eu nu repar nimic. Informatii si detalii pe PM.

Kurt Cobain a aratat fanilor ca faima nu inseamna doar stralucirea scenei, adoratia multimilor si gramezile de bani.

grandanat
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Mar 24-Mai-2011 10:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde grandanat » Mie 26-Oct-2011 09:19

E exclus sa fie anvelopa. Se simte clar ca zgomotul e dinauntru. Dupa sunet aduce cu un huruit de rulment, insa de ce nu e continuu si e in ritmul rotii?

ag26raf
pasionat
Mesaje: 301
Membru din: Mie 10-Dec-2008 10:00
Localitate: Mioveni

Mesajde ag26raf » Joi 27-Oct-2011 07:13

ridica masina undeva pe elevator si incearca sa invarti de roata libera. Eventual dai roata jos si asculti acolo. Sunt multe alte lucruri care se poate sa fie afectate din lovitura. Asa iti dai seama mai usor, zic.


Înapoi la “Suspensie - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv