C3 NU MAI ARE FRANE!

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Eugen_piano
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Lun 09-Noi-2015 22:04
Localitate: Constanta

C3 NU MAI ARE FRANE!

Mesajde Eugen_piano » Lun 09-Noi-2015 22:17

Salutare,

mama are un C3 1.4 HDI (50kw) din 2005 (masina a fost cumparata de noua si, in general, toate reviziile facute la timp - deci, intretinuta aproape cum trebuie).

de vre-o 2 ani, mecanicii i-au spus ca una dintre rotile de pe spate nu mai franeaza (fata - discuri, spate - saboti). de asemenea, i-au zis ca nu se poate rezolva decat daca schimba nu stiu ce piesa cu totul, doar pe original, undeva pe la +2000 roni.

ei bine, de cateva zile, masina a ramas fara frane de tot! nu mai prind nici pe fata, nici pe spate...
***dupa ce apasa de mai multe ori pe frana, buburuza se opreste pana la urma, dar va dati seama ca nu e de glumit :-)

-prima data i-au aerisit franele... au prins timp de juma de ora, dupa care a ramas iarasi fara oprelisti;
-lichid de frana are si nu se vede sa curga pe undeva;
-nu se aprinde niciun bec, iar ABS-ul nu arata nicio eroare (nu arata nici anii trecuti, cand a ramas fara frana la o roata de pe spate);

din pacate eu locuiesc in Cluj, asa ca nu o pot ajuta.
stie cineva un mecanic bun pe Citroen in CT? s-a mai lovit cineva de probleme la franare?

daca aveti idei, va multumesc mult de tot.

George RTL
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Joi 04-Iun-2015 00:05
Localitate: Ploiesti

salut

Mesajde George RTL » Mar 10-Noi-2015 01:11

mai mult ca sigur este de la franele din spate,a cedat un pistonas,mai exact o garnitura!! iti las un mesaj pe privat,cu stima!!

Eugen_piano
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Lun 09-Noi-2015 22:04
Localitate: Constanta

Mesajde Eugen_piano » Mar 10-Noi-2015 14:33

revin cu o actualizare:

azi i s-a spus ca pompa de abs ar fi de vina... curge :-(

mersi George de raspuns. te sun de indata ce stim exact despre ce este vorba...

"repartitorul" este o piesa separata sau face parte din pompa de ABS?

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Mie 11-Noi-2015 10:34

Repartitorul de franare este pe puntea spate, nu are nici o legatura cu blocul hidraulic ABS. Si din ce ma duce pe mine capul, ABS-ul nu prea are treaba cu eficacitatea franei. Este un sistem de antiblocare al rotilor. Doar daca se adevereste ca blocul hidraulic are intr-adevar probleme si scapa presiune.
Posibil sa fie pistonase gripate sau garnituri distruse la cilindrii spate sau repartitor blocat. Eventual daca era ABS-ul dadea vreo eroare, se verifica cu tester.
La ce service a fost in Constanta?
Eu merg la cineva care lucreaza pe Citroen si Peugeot, chiar azi o sa merg sa-mi schimbe o flansa la un amortizor.

Eugen_piano
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Lun 09-Noi-2015 22:04
Localitate: Constanta

Mesajde Eugen_piano » Joi 19-Noi-2015 12:08

deocamdata, masina este in service... acolo sta de aproape o saptamana... cam astea ar fi noutatile... cand zice lumea ca pompa, cand nu e pompa, cand merge, cand nu merge, mai bine o faceam sanie, tot vine iarna :-D

va tin la curent.

Eugen_piano
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Lun 09-Noi-2015 22:04
Localitate: Constanta

Mesajde Eugen_piano » Dum 22-Noi-2015 13:27

Ok. dupa ce am inteles la telefonul fara fir :-D, la masina s-au schimbat: un etrier (fata), un cilindru (spate) si pompa ABS...
masina franeaza amu pe toate cele 4 roti din dotare! YEY!

evident, fiind vb despre maica-mea, nu a stiut sa-mi zica de ce nu frana pe spate (probabil cilindrul??? desi un cilindru e usor de sesizat... totusi, defectiunea asta era de cativa ani, nu aparuse peste noapte...); evident, habar n-am ce probleme avea etrierul (iarasi o piesa care se verifica usor...), cat despre pompa ABS nu se stie daca a fost plug&play sau a trebuit reprogramata.

oricum, partea buna e ca buburuza merge :-))) partea proasta e ca la cati bani s-au cheltuit, cumparam lejer tot sistemul de franare de la George care mi-a trimis niste preturi super, asa, ca de Black Friday.

mersi tuturor de sfaturi.


Înapoi la “Mecanica - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern