Parametrii diagnoza, problema turbina?

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
dragosql
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Dum 23-Ian-2011 22:00
Localitate: CT

Parametrii diagnoza, problema turbina?

Mesajde dragosql » Mie 25-Ian-2012 12:30

Astazi am fost cu masina sa fac o scurta diagnoza cu toate ca nu am avut probleme majore. Cel care mi-a facut diagnoza a spus ca o supapa de pe rampa de injectoare da un debit mai mare de motorina ceva de genul ca deschide cam mult....si presiunea la turbina este cam mica ( a acelerat masina pe liber si presiunea a crescut pana la aprox 1.4 bari si supapa EGR ramane blocata. Presiunea turbinei are de suferit daca supapa EGR ramane blocata? A mai intalnit cineva aceste probleme? Mentionez ca motorul este 1.4 HDI 16v.
Multumesc anticipat!!
RESPECT!

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mie 25-Ian-2012 17:08

Nu vreau sa supar pe nimeni .... dar nu ar fi mai ok de facut o diagnoza la cineva mai priceput ?
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
dragosql
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Dum 23-Ian-2011 22:00
Localitate: CT

Mesajde dragosql » Mie 25-Ian-2012 20:44

Eu am intrebat...Multumesc pentru raspuns dar este unul vag si nu am inteles nimic. Sa inteleg ca ala care a facut diagnoza nu se pricepe..am banuit si eu. Imi dai ceva detalii te rog?!?
RESPECT!

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mie 25-Ian-2012 22:13

pai din start ... daca vroia sa verifice parametri ar fi fost frumos sa mearga cu ea(pentru a putea citi daca este sau nu in limite) :) si presiunea pe "liber" poate a fost maxim 0.4 bar ... dar probabil a citit 1400 mb ... si a crezut altceva :)
Vorbeste cu cineva care se pricepe .. rare sunt cazurile in care nu apare eroare insa masina nu merge in parametri :wink:
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
dragosql
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Dum 23-Ian-2011 22:00
Localitate: CT

Mesajde dragosql » Mie 25-Ian-2012 22:47

Cu siguranta cine a facut diagnoza nu stia sa citeasca. Eu cred ca el nu a stiut sa citeasca si ai dreptate trebuia sa ,earga cu masina sa isi dea seama de presiune. Eu pot sa spun ca imi cunosc masina si nu cred ca turbina nu isi face treaba cum trebuie recunosc insa ca daca masina are EGR nu l-am curatat niciodata. Cunosti pe cineva in Constanta care poate sa imi faca o diagnoza Sanatoasa? In fine...asta e problema cu turbina care cu siguranta cred ca nu are o problema majora...despre supapa de pe rampa injectoare ce poti sa imi zici? Multumesc de raspuns!!
RESPECT!

mike.omega
simpatizant
Mesaje: 73
Membru din: Lun 16-Feb-2009 14:49
Localitate: Constanta
Masina: Daewoo Nubira II 1.6 GPL
2: Citroen C4 1.6 HDI
3: Citroen C3 1.1i

Mesajde mike.omega » Joi 26-Ian-2012 07:19

Ar exista 3 posibilitati:
1. Mergi la dealer Citroen, adica Radacini. Nu stiu cum lucreaza si ce preturi au.
2. Mergi la fost dealer Citroen, adica Andromeda. Lucreaza bine, nu e chiar ieftin!
3. Mergi pe centura lui Ovidiu(bucata care pe pleaca de la iesire din Ovidiu) si undeva pe stanga(dupa ce treci de cimitir care e pe dreapta) sunt vreo 2 service-uri, intrebi acolo de o diagnoza. Costa 60 de lei, se face in timpul mersului si omul iti spune cam tot :)

Eu am fost cu un Logan diesel acolo care avea presiune in turbina prea mare :lol:

PS: reparatii turbina si accesorii pe langa (curatare EGR) ar trebui sa faca atelierul de vizavi de fabrica de paine Dobrogea. Cum cobori podul de pe Aurel Vlaicu, pe stanga, scrie mare turbosuflante ;)

Avatar utilizator
dragosql
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Dum 23-Ian-2011 22:00
Localitate: CT

Mesajde dragosql » Joi 26-Ian-2012 08:48

Multumesc de raspuns! O sa merg intr-un service recomandat de tine dupa ce o sa curat EGR-ul. Turbina daca nu mai era in parametrii nu trebuia sa se manifeste ciudat mtorul?
RESPECT!

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Joi 26-Ian-2012 08:54

Mi`a luat-o colegu inainte , doar cineva in zona ar putea sa recomande service in functie de experientele avute .
Dar de ce tii neaaparat sa desfaci si sa cureti egr-u ? face probleme ? da fum ? nu trage ? consuma mult ?
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
dragosql
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Dum 23-Ian-2011 22:00
Localitate: CT

Mesajde dragosql » Joi 26-Ian-2012 10:17

EGR-ul nu a fost curatat din 2005 masina are 236.000 km pot sa zic ca in oras mi-a cam crescut consumul si de tras nu mai trage cum o facea acum 40.000 km. Din ce stiu e recomandat ca EGR-ul sa fie curatat intre 30-50.000 km nu? Aveti idee cat este consumul normal de ulei pentru acest motor?
RESPECT!

mike.omega
simpatizant
Mesaje: 73
Membru din: Lun 16-Feb-2009 14:49
Localitate: Constanta
Masina: Daewoo Nubira II 1.6 GPL
2: Citroen C4 1.6 HDI
3: Citroen C3 1.1i

Mesajde mike.omega » Joi 26-Ian-2012 19:31

In mod normal, nu ar trebui sa consume ulei. In mod anormal nu stiu.

Eu am luat de la Carrefour o solutie de curatat injectoare(~30ron), se pune 1/2 de sticla la un plin, odata la 15000 de km, pot spune ca s-a simtit diferenta intr-o oarecare masura. Iar eu am pana in 50k de km cu 1.6 HDI-ul :)

Avatar utilizator
dragosql
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Dum 23-Ian-2011 22:00
Localitate: CT

Mesajde dragosql » Joi 26-Ian-2012 19:41

O sa fac si cum zici tu, sa iau o solutie pentru injectoare. Cu siguranta cum iesim din iarna o sa ii fac o revizie totala la un service specializat Citroen. Eu am un consum de ulei de aproximativ 700 gr la 10.000 de km in conditiile in care mai mult de jumatate din acesti km ii fac pe autostrazi cu viteza cuprinsa intre 130-170 km/h. Viteza respectiv turatile mari influenteaza si consumul de ulei?
RESPECT!

Gozmin
pasionat
Mesaje: 429
Membru din: Sâm 14-Mar-2009 22:04
Localitate: Großwardein
Masina: Citroen C3 facelift 2006 1,1i, 61 CP 225 kkm
2: Hyundai Elantra 2015 1,6i 132 CP 59 kkm

Mesajde Gozmin » Vin 27-Ian-2012 10:49

Da cu ambreiajul cum stai dupĂŁ 240 k ?
Eu nu repar nimic. Informatii si detalii pe PM.

Kurt Cobain a aratat fanilor ca faima nu inseamna doar stralucirea scenei, adoratia multimilor si gramezile de bani.

Avatar utilizator
dragosql
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Dum 23-Ian-2011 22:00
Localitate: CT

Mesajde dragosql » Vin 27-Ian-2012 15:48

Ambreiajul e ok nu imi face probleme, nu a fost schimbat pana acum. Nu da semne de uzura...
RESPECT!


Înapoi la “Mecanica - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos