Bx renascut

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Mesajde julaikos » Sâm 10-Mai-2014 07:58

nici chiar asa,pana la urma ,imi permit sa si sparg macar unul fiindca am cate doua :lol:
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Mesajde julaikos » Dum 11-Mai-2014 21:20

Cu chiu cu vai si multe injuraturi care nu s-au repetat vreo 10 minute,am reusit sa bag gemuletele alea nenorocite :evil:
Am pus motorase la macaralele de pe spate,dar am modificat si macaraua in sine,iar acum e totul ok,geamurile coboara cca 10cm,adica mai mult decat speram :lol:
Usile sunt asamblate complet acum,au mai ramas de montat difuzoarele,si de imbracat mdf-ul pe care sunt prinse toate,dar operatia asta o fac dupa ce pun masina pe roti,trebuie sa iau material si pentru plafon,stalpi si ce mai vreau eu sa imbrac,si le fac toate odata,dar pana atunci o sa am nevoie de masina :roll:
Acum ca usile sunt terminate,daca de maine e vreme frumoasa pot trage tare la caroserie :twisted:

Fiindca la difuzoare aveam protectii diferite,am decis sa fie toate la fel,asa ca am facut pentru toate din acelasi material,mai trebuiesc curatate si vopsite,si sa ma gandesc la o modalitate de prindere a lor peste difuzor,ori cu niste distantiere pe aceleasi suruburi care prin difuzorul,ori suruburi separate,mai e timp...
ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Dum 11-Mai-2014 23:09

tetiere gasite :D

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Mesajde julaikos » Lun 12-Mai-2014 07:13

Lasa-mi te rog un numar de telefon pe privat,eu o sa ajung in bucuresti zilele astea intr-o seara si daca se poate trec atunci sa le si iau :oops: multumesc!
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Mesajde julaikos » Mar 13-Mai-2014 20:57

ImagineImagine

ImagineImagine

Imagine

Am avansat putin cu lucrarea,ieri am stat bagat in aripile spate sa le curat,sa mai decupez ce nu-mi convenea,azi la fel am inceput ziua cu putin frecat la interior,dar am avut timp sa fac si niste petice...impropriu spus petice fiindca sunt piese de caroserie deja :lol:
N-am sudat nimic deocamdata,fiindca toate astea se leaga unele de altele si incerc sa le gasesc o logica,sa nu ma trezesc ca am de sudat prin vreun loc si nu mai ajung din cauza la vreo tablita care merge pusa oricand...
Credeam ca imi ajunge o foaie de 2metri patrati de tabla,dar m-am inselat si cred ca mai trebuie sa cumpar una :lol:

Intrebare,tampoanele care sunt prinse pe caroserie si sprijina bratele cand masina e lasata complet se gasesc pe undeva?sunt doua conice,si doua cu o forma ciudata prinse intr-un surub;cele conice cred ca pot sa le imprumut de la oltcit,basca la oltcit sunt putin mai mari si in diametru si ca lungime,dar celelalte ? :oops:
to be continued...
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Mesajde julaikos » Mie 14-Mai-2014 22:05

Fiindca vremea de afara nu mi-a permis sa lucrez la masina afara,am lucrat la o chestie care o aveam in minte de multa vreme;odata cu masina am primit si asta,dar in bord nu a stat niciodata, si nici in instalatia electrica nu am gasit firele pentru ea;am modificat-o putin in sensul ca nu avea socluri de becuri pentru faruri si stopuri,asa ca i-am pus leduri peste tot,farurile se vor aprinde cand folosesc faza scurta sau lunga,stopurile vor merge pe pozitie iar restul vor merge fiecare pe treaba lui(usi,capota si haion) :lol:
Iar de montat o sa-l montez in bord in dreapta turometrului,ca si asa in ceasurile mele de bord un singur bec este acolo pus,pentru temperatura apa sau ceva de genul,si doar o sa-l pun o idee mai sus :d
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Daca munca era buna o luau boierii de mult!


ANDREI_JOY
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Joi 03-Aug-2006 15:55
Localitate: Bucuresti

Mesajde ANDREI_JOY » Vin 23-Mai-2014 20:52

Bre mai te faci bine? :razz:
Spor la lucrari.Frumoasa prezentarea etapelor.Sa ne ti la curent cu evolutia.
Saxo 1.5D 57 ponei an 2003

Avatar utilizator
cristidica
pasionat
Mesaje: 459
Membru din: Mar 04-Mai-2010 10:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristidica » Vin 23-Mai-2014 21:25

ce rabdare ai ...
bafta in continuare arata foarte bine

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Mesajde julaikos » Sâm 24-Mai-2014 08:18

Multumesc multumesc,momentan aproape am terminat spatele dar nu am apucat sa mai postez poze...poate reusesc azi :lol:
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

Avatar utilizator
cristidica
pasionat
Mesaje: 459
Membru din: Mar 04-Mai-2010 10:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristidica » Sâm 24-Mai-2014 11:34

mai esti si matinal...

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Mesajde julaikos » Sâm 24-Mai-2014 17:30

Cred ca ma paste o raceala,aseara la 9 eram in pat si pana azi la 8 nu m-am dat jos,atata timp cat muncesc o tin departe :lol:
Azi am continuat cu peticitul,teoretic mai am de pus vreo 4 petice mici si relativ usor de pus,si am cam terminat cu sudatul :twisted: ; am si dat o mana de grund prin toata masina,ramane sa dau mastic de luni incolo,si apoi sa ma pun cu raul si pe hidraulica, apropo are cineva o schema a instalatiei hidraulice?ca sa pot identifica usor conductele?
Si inca ceva,o sa am nevoie de niste cleme dinalea de plastic,ce tin cele 4 conducte pe sub masina :oops: se gasesc noi sau ceva sa se potriveasca?la oltcit sunt cu cel mult pentru 2 conducte...

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

Imagine
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

Avatar utilizator
cristidica
pasionat
Mesaje: 459
Membru din: Mar 04-Mai-2010 10:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristidica » Sâm 24-Mai-2014 21:54

ai pm.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Dum 25-Mai-2014 00:28

am gasit butoane de geamuri...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Mesajde julaikos » Dum 25-Mai-2014 08:25

Multumesc cristi pentru schme instalatiilor
Imagine

Acum sa deslusim problema ,fiindca la mine pe masina intre fata si spate sunt 4 conducte,una merge in piesa "T" si apoi la etrieri,alta merge in piesa cu 4 conducte,si doua merg pe corectorul de inaltime (acolo unde sunt gaurile alaturate,fiindca pe partea opusa e o conducta care merge in piesa cu 4 conducte).
Uitandu-ma pe schema ,vad ca de fapt corectorul are doar 2 conducte,plus una de retur si un aerisitor,si e posibil ca in locul aerisitorului sa fie pusa conducta?fiindca am urmarit acea conducta(merge pe langa cele de retur si cele de combustibil) si se termina inainte de caseta de directie intr-un furtun prins cu colier de conducta,deci slabe sanse sa fie de presiune nu?din pacate acel furtun mi-a fost greu sa-l urmaresc aseara,dar probabil urca in vasul de lhm...
Daca munca era buna o luau boierii de mult!


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos