calin_bursuc: Citroen BX , 1.9 tzd, alba

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
calin_bursuc
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Sâm 04-Dec-2010 18:26
Localitate: deva

Mesajde calin_bursuc » Mie 08-Iun-2011 10:35

urmeaza sa o vopsesc dar cu tot cu aripa din dreapta.din pacate un vecin mia lovit aripa dreapta si semnalizarea dreapta este rupta dar din fericire lam vazut si a platit pt.tot.daca nu il vedeam pleca si plateam eu tot :evil: ca sa vezi cat sunt de nesimtiti romanii nostri.

Avatar utilizator
dan1972
pasionat
Mesaje: 997
Membru din: Sâm 20-Ian-2007 12:29
Localitate: Braila

Mesajde dan1972 » Mie 08-Iun-2011 13:28

Poti fi convins ca vecinul tau ar fi plecat daca nu-l vedeai si ai fi patit cum am patit eu....Te chema "Platica..." :D
Eu nu stiu...Oare oamenii astia cum se suporta ?!? Oare ce gandesc ?!? Cum se simt ?!? Sau probabil ca nu se simt...N-au nici o problema cu persoana lor...cu existentza lor...cu demnitatea lor...
Ce sa mai vorbim...E sat fara caini...Scapa cine poate, iar ultimul stinge lumina...

Avatar utilizator
calin_bursuc
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Sâm 04-Dec-2010 18:26
Localitate: deva

Mesajde calin_bursuc » Joi 09-Iun-2011 01:13

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Joi 09-Iun-2011 08:37

schimbi aripa sau o indrepti?
aripa de S2 se gaseste destul de usor.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
calin_bursuc
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Sâm 04-Dec-2010 18:26
Localitate: deva

Mesajde calin_bursuc » Joi 09-Iun-2011 09:57

am deja alta aripa trebe doar sa o vopsesc :D si semnalizare o sa pun noua si o sa vopsesc si spoilerul pe banii lu vecinu.

Avatar utilizator
calin_bursuc
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Sâm 04-Dec-2010 18:26
Localitate: deva

Mesajde calin_bursuc » Vin 10-Iun-2011 11:47

pana la urma o sa primesca toata masina o vopsea noua :D deocamdata nu stiu ce culoare ori negru mat ori daca se poate alb mat daca nu alb normal lucios si cu plafonul negru.bandourile o sa dispara si de pe toata masina chiar si de pe bari :D la fel si semnele.iar una dintre aripi o sa arate asa:
Imagine

Avatar utilizator
dan1972
pasionat
Mesaje: 997
Membru din: Sâm 20-Ian-2007 12:29
Localitate: Braila

Mesajde dan1972 » Vin 10-Iun-2011 13:08

:D Tare de tot ideea !!! :D Numai sa nu se lege de tine politia...
..........................
Referitor la culoare...Trecand de faptul ca eu am avut din totdeauna o slabiciune pt. masinile albe... :D ... si nu pt. ca e la moda aceasta culoare, ci pt. ca ai mei au avut masina alba si mi-a placut f. mult....Dar n-am mai avut sansa sa-mi cumpar o masina alba...Dincolo de acest aspect, cred ca nu stii ce inseamna sa ai o masina de culoare inchisa !!! Eu sant la a -2-a masina verde inchis metalizat si e tragedie !!! Vara nu poti sta in ea...Prin oras, nici macar cu A/C nu se rezolva problema, pt. ca se incinge prea tare caroseria si A/C-ul nu apuca sa raceasca daca se merge pe distante scurte...Daca nu ai grija sa parchezi masina la umbra, e jale mare...
Intr-o masina alba, dupa ce a stat in soare, frige volanul...bordul...dar daca deschizi geamurile devine suportabil...Intr-o masina de culoare inchisa, iti explodeaza brichetele uitate prin torpedo sau buzunarele de usi...E nasol rau...E diferentza f. mare...Iti spun din experientza...Sant la a 5-a masina ( alb, alb, verde met, maron met, verde met.)
...........................
In plus, daca masina e in acte alba, e mult mai lejer sa ramana tot alba, pt. ca nu mai stai sa umbli pe la RAR si Politie sa schimbi culoarea si sa cheltuiesti bani...Nici macar nu iese OK, pt. ca n-ai s-o dezechipezi complet (nu mai face nimeni asa ceva) si o sa-ti ramana zone pe la motor de ex. unde tabla va avea culoarea veche...
...........................
Cred ca o sa arate mai bine fara bandourile alea late...Cauta poze cu BX GTI 16V/1 de prin 89...Era pe net un pliant de prezentare cu unul alb complet (bare, spoiler, eleron hayon...totul)...cu KIT-ul ala de praguri si capace la aripile spate...Arata excelent masina...
Uita-te si la masina lui khan de aici de pe forum, cum e aranjata...Arata excelent...
In general, BX-ul arata cel mai bine, daca il lasi in forma originala, dar cu dotarile maxime (de la GTI-16V) si ii pui doar niste jante frumoase si un tips la esapament...Nimic altceva nu vine bine pe BX...E testata treaba...Liniile caroseriei nu prea permit modificari, fara sa compromiti aspectul masinii...
...Tu ai deja niste jante frumoase...Ai si eleronul si spoilerul original...Cu o vopsea data bine pe ea, cred ca nu prea mai ai ce sa modifici...Poate doar daca gasesti un KIT de praguri de 16V... :twisted:

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7666
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 10-Iun-2011 13:08

si de ce nu faci toata masina asa?! este prea tare fazaaaaa :partyman: cred ca tocmai mi-ai dat o idee :steering:
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
calin_bursuc
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Sâm 04-Dec-2010 18:26
Localitate: deva

Mesajde calin_bursuc » Vin 10-Iun-2011 13:21

dan1972:politia nu cred ca o sa se lege de mine pentru o aripa mai colorata :) si in legatura cu modificarile eu nu vreau sa modific nimic doar sa renunt la bandourile alea care sunt toate ondulate si sa astup santurile care raman pe masina.deci masina o sa fie destul de curata si originala.
in legatura cu culoare ma gandeam si eu ca este cam nasol negru la o masina fara AC.daca pot sa o fac alb mat o fac fara nicio retinere daca nu o sa fie alb lucios si plafonul ma gandesc daca o sa il fac negru sau nu dar la aripa aia colorata nu o sa renunt imi place prea mult idea.
Jante am deja dar o sa fie si alea vopsite o culoare mai turbata :D

dj01fad:toata masina nu cred ca ar arata ok asa :) si ar fi si foarte mult de munca la ea.

masina sar putea sa mai primesca si niste preguri de 16V.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7666
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 10-Iun-2011 14:46

pai nu vopsita bre.... se gaseste colant imitatie de ziar, (am si vazut) si poti sa il faci pe comanda daca doresti.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
calin_bursuc
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Sâm 04-Dec-2010 18:26
Localitate: deva

Mesajde calin_bursuc » Vin 10-Iun-2011 14:49

aha nu am stiut ca este autocolant.unde ai vazut?eu nu stiu inca exact cum o sa fac.autocolant stickere......nu stiu.

Avatar utilizator
dan1972
pasionat
Mesaje: 997
Membru din: Sâm 20-Ian-2007 12:29
Localitate: Braila

Mesajde dan1972 » Vin 10-Iun-2011 15:05

Cred ca e mai simplu sa o faci cu stikere, pt. ca nici nu te chinui sa intinzi autocolantul pe toate curburile si cutele aripii si nici nu va fi monotona ca o pagina de ziar tiparita....Iar daca vrei sa fii sigur ca nu pleaca de pe masina, poti sa iei un spray de lac si sa-i dai o mana de lac, dupa ce lipesti stikerele...
Vezi ca iti trimit pe e-mail 2-3 pliante de prezentare Citroen...Le-am gasit...Inca le mai am in calculator...
Sa nu se supere ceilalti, dar nu cred ca merg atasate aici...

Avatar utilizator
dan1972
pasionat
Mesaje: 997
Membru din: Sâm 20-Ian-2007 12:29
Localitate: Braila

Mesajde dan1972 » Vin 10-Iun-2011 15:07

calin_bursuc - Da-mi o adresa de e-mail, pt. ca nu o ai trecuta in profilul tau de aici...Sa pot sa-ti trimit pliantele alea...

Avatar utilizator
calin_bursuc
pasionat
Mesaje: 272
Membru din: Sâm 04-Dec-2010 18:26
Localitate: deva

Mesajde calin_bursuc » Vin 10-Iun-2011 16:00

am fost la o tipografie si am vb daca poate sa imi faca stikere la comanda si ma facut fericit :D o sa imi fac cateva acolo o sa mai culeg dintro parte si din alta si binentales o sa comand si de aici vreo 2-3 cu clubcitroen :)

Avatar utilizator
dan1972
pasionat
Mesaje: 997
Membru din: Sâm 20-Ian-2007 12:29
Localitate: Braila

Mesajde dan1972 » Vin 10-Iun-2011 17:05

Stikere iti poate face orice firma care face material publicitar...firme luminoase...stampile...etc...Nu trebuie decat sa aiba acel aparat numit "plotter" cu laser...Nu stiu daca am scris corect...
Dupa parerea mea, un BX alb frumos ar trebui sa arate cam asa:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Cel mai frumos arata, atunci cand totul e original, iar masina e in stare impecabila.


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern