Probleme cu C1

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde dionescux » Mie 07-Feb-2007 21:08

Mda.... si asta e distractiv...

A intrat un user pe forum, a scris peste tot pe unde a putut ca franele la C1 sunt proaste ... si gata toata lumea discuta cat de proaste sunt franele.


Franele la C1 sunt ok, conteaza foarte mult cu ce alte masini faci comparatia.Daca cineva constata probleme cu franele la masina lui, sa faca vizite la service.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mie 07-Feb-2007 21:10

O masina are frane bune sau frane proaste depinde cu ce compari.

O masina are frane eficiente sau ineficiente iar asta nu se demonstreaza prin comparatia cu alt vehicol.

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde dionescux » Mie 07-Feb-2007 21:14

Ok, eficienta franelor nu se demonstreaza prin comparatia cu alt vehicol.

Pana acum: MirceaB spune ca masina are frane foarte proaste citez "ca oltcitul"

Eu spun: masina are frane ok.

A dovedit vreunul dintre noi care este eficienta franelor de pe C1?

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 07-Feb-2007 22:52

MARIAN scrie:
O masina are frane bune sau frane proaste depinde cu ce compari.

O masina are frane eficiente sau ineficiente iar asta nu se demonstreaza prin comparatia cu alt vehicol.


Total gresit, dar nu vreau sa intru in polemici.
C1 are frane eficiente dar de 10 ori mai proaste decat niste frane Brembo pe un Porsche GT(exemplu aberant), si de cel putin 2 ori mai slabe decat un C4.

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Mie 07-Feb-2007 22:59

N-are rost sa comparam mere cu pere. C1 nu este o masina cu gabarit mare ca un camion si nici o masina sport cu nu stiu cate sute de CP ascunsi sub capota. Franele de pe C1 sunt dimensionate pentru puterea si gabaritul acestei masini. Atata timp cat masina este exploatata in limite rezonabile si nu se sare peste cal, franele de pe C1 trebuie sa-si faca treaba pentru care au fost proiectate si fabricate. Daca nu se-ntampla asa, solutia este service-ul...

Nu va asteptati de la o masina cu discuri mici pe fata si tamburi pe spate sa franati ca si cum ati avea un Porsche, ca nu e cazul.

Cea mai buna solutie pentru mirceab este sa se suie intr-un alt C1 si sa vada daca franele se comporta la fel. Ca sa terminam odata cu polemica asta.

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mie 07-Feb-2007 23:02

MARIAN scrie:
O masina are frane bune sau frane proaste depinde cu ce compari.

O masina are frane eficiente sau ineficiente iar asta nu se demonstreaza prin comparatia cu alt vehicol.

daca doresti un exemplu :sunt mai proaste decat are Citroenul Bx,seamana cu Loganul fara abs.Sunt mai bune decat modul de "franare " a Chevroletului Spark.
O comparatie reala se poate face cand masinile comparate sunt echipate cu anvelope identice.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Joi 08-Feb-2007 01:46

vldst scrie:N-are rost sa comparam mere cu pere. C1 nu este o masina cu gabarit mare ca un camion si nici o masina sport cu nu stiu cate sute de CP ascunsi sub capota. Franele de pe C1 sunt dimensionate pentru puterea si gabaritul acestei masini. Atata timp cat masina este exploatata in limite rezonabile si nu se sare peste cal, franele de pe C1 trebuie sa-si faca treaba pentru care au fost proiectate si fabricate. Daca nu se-ntampla asa, solutia este service-ul...

Nu va asteptati de la o masina cu discuri mici pe fata si tamburi pe spate sa franati ca si cum ati avea un Porsche, ca nu e cazul.

Cea mai buna solutie pentru mirceab este sa se suie intr-un alt C1 si sa vada daca franele se comporta la fel. Ca sa terminam odata cu polemica asta.


S-a suit sambata la intalnire si a avut aceiasi impresie... Dar el conduce o laguna din ce am vazut, deci e oarecum de inteles si pe buna dreptate.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Joi 08-Feb-2007 17:06

Total gresit, dar nu vreau sa intru in polemici.

Nu trebuie sa intri in polemici ca sa ne luminezi. Poti face niste incercari cu mai multe tipuri de autovehicole si pe urma sa ne spui distante de franare(aprox.).
daca doresti un exemplu :sunt mai proaste decat are Citroenul Bx

Nu au cum sa fie mai proaste; doar efortul depus de sofer e mai mare la Oltcit.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Joi 08-Feb-2007 17:39

Marian, pentru mine franare eficienta nu inseamna doar distanta de franare mica.
Degeaba ma opresc eu in 10 m, daca ma opresc pe diagonala drumului, sau pana sa ma opresc stau si fac corectii din volan ca la drifturi. Nu stiu daca ai avut ocazia sa mergi cu un C1 si sa franezi violent la viteze mari(la 100km/h spre exemplu). Incearca asta si dupa poate o sa iti dai seama, de ce zic ca nu sunt atat de eficiente franele comparate cu C4.
Distanta de franare asemanatoare cu C4 este evidenta datorita greutatii muuult mai mici a lui C1.

PS:Acum sa nu te superi Olivia ca iti vorbim buburuzul de rau :lol: .
PS1:@DionescuX, ce ti se pare atat de aberant cand cineva zice ca franele sunt proaste? Sunt proaste pentru ca sunt comparate cu altceva mai bun. Stabilitatea C1 este varza, dar iar vei spune ca nu e asa, pentru ca nu compari cu ceva mai bun.
Asa si Dacia,Oltcitul sunt cele mai bune masini, daca nu ne apucam sa le comparam

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Joi 08-Feb-2007 18:06

Matrixu scrie:Marian, pentru mine franare eficienta nu inseamna doar distanta de franare mica.
Degeaba ma opresc eu in 10 m, daca ma opresc pe diagonala drumului, sau pana sa ma opresc stau si fac corectii din volan ca la drifturi. Nu stiu daca ai avut ocazia sa mergi cu un C1 si sa franezi violent la viteze mari(la 100km/h spre exemplu). Incearca asta si dupa poate o sa iti dai seama, de ce zic ca nu sunt atat de eficiente franele comparate cu C4.
Distanta de franare asemanatoare cu C4 este evidenta datorita greutatii muuult mai mici a lui C1.

@Matrixule cred ca nu ne intelegem bine...pe undeva am spus ca Oltcitul franeaza eficient ba chiar are frane foarte bune(ma rog din punctul meu de vedere) si tot pe acolo am inteles ca C1 are/nu are probleme dar, nu trebe comparat cu Oltcitul.
Daca franeaza dezechilibrat este ori defectiune in sistemul de franare, ori instabilitate datorita greutatii reduse, lipsei de aderenta etc. nu poti acuza de inficienta... este cu totul si cu totul alta problema. Nu uitati in ce clasa este masinuta.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Joi 08-Feb-2007 18:39

Daca se intampla tot ce ai scris tu acolo, eu asta numesc frane ineficiente. O frana nu este eficienta daca te scoate prin parbriz cand apesi pedala...
Dar deja suntem prea offtopic...
Concluzia mea, legata de franele C1. La mers normal,linistit sunt Ok, la franari de urgenta, nu prea ofera stabilitatea si siguranta necesara. Parerea mea, dupa ce am mers cu C1.

mirceab
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Joi 11-Ian-2007 17:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde mirceab » Vin 09-Feb-2007 13:15

Aveti dreptate si cbx si matrixu. Sa nu ne laudam cu franele unui C1 care are nou fiind si suspensiile excelente Dar in timp, ce parere aveti? Uzura amortizoarelor, uzura mai rapida a discurilor mici evolueaza in sensul maririi distantei de franare.
Acum, ca sa nu va suparati pe mine am si o veste buna- franeaza bine in curbe in sensul ca isi mentine bine stabilitatea cu CFC (CBC).
Bafta!

Avatar utilizator
Olivia_Ioana
simpatizant
Mesaje: 66
Membru din: Lun 23-Oct-2006 20:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde Olivia_Ioana » Vin 09-Feb-2007 21:28

Hello all,

Nu ma supar :P asa cum spuneam eu nu am experienta asa ca poate este normal sa mi se para bune franele - mai ales ca nici nu am avut probleme pana acum..

Mi'a intrat de 2 ori ABS'ul si nici eu n'am stiut ce este evident - multumesc Bogdan :oops:

Oricum am inteles ca se poate rezolva la revizie - C1 al lui Mircea a fost dus astazi si i'au fost reglate franele (probabil ca m'am exprimat aiurea, i'au facut ceva si acum e totul ok) asa ca marti, cand merge si Buburuz la ATS,vom face acelasi lucru..Dupa va invit la un test drive :P

Seara buna!

Madalina P
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Mar 31-Oct-2006 21:24
Localitate: Oradea

Mesajde Madalina P » Vin 09-Feb-2007 22:24

si mie mi se par bune franele, dar tinand cont ca inainte am condus numa dacie 1310 ...

imi place f mult cum merge in traficu de oras, e numa buna

in schimb, ce ma nemultumeste este cum se comporta in curbe, tre sa franez f puternic ca sa scap de senzatia ca se rastoarna masina, mai ales in afara orasului ..

nu stiu daca se preteaza si la drumuri lungi ... pana acuma am facut iesiri de cate maxim 100 km dus+intors si cam am indoieli daca ar fi placut un drum de 4, 500 de km ..

a folosit`o careva ca masina de concediu, excursie etc?

Avatar utilizator
Olivia_Ioana
simpatizant
Mesaje: 66
Membru din: Lun 23-Oct-2006 20:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde Olivia_Ioana » Vin 09-Feb-2007 23:03

Buna Madalina,

Eu am facut drumuri de 120 dus + 120 intors, destule curbe cu viteza maricica si mers pe serpentine - cu/fara zapada :) Asa ca da, se preteaza la drum lung..

Mie mi se pare si stabila si minunata, dar deja stiti toti asta :P


Înapoi la “Mecanica - C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib