Cum intra in marsarier??(la mine cam caraie)

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Vin 14-Sep-2007 22:15

in primul rand am observat la toate C1 107, aygo, cu motorul oprit nu intra bine decat a 1-a, a2-a si marsarier. explicatia cred ca este constructia mai ciudata a acestei cutii de viteze. la noi timoneria, adica legatura intre maneta si cutie, nu este pe baza de tija metalica ca la majoritatea masinilor, ci pe baza a doua cabluri similare ca grosime cu cel de ambreiaj.
poate cineva cu cunostiinte tehnice mai aprofundate ne poate explica acest aspect

Axel12TRS
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mar 21-Apr-2009 15:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde Axel12TRS » Lun 07-Sep-2009 22:47

Timoneria este formata din 2 tije din otel, cablu este la ambreiaj.
Citroen a fost masina pana si-a bagat Peugeot coada...

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Mar 08-Sep-2009 07:33

Pe vremuri la Dacia Nova aveam probleme si cu marche arrierul si cu viteza I-a. Ca idee, daca este sa fie problemele astea cel mai probabil apar cand este masina nou. Au incercat mai multi, dar a trebuit sa trec prin 3 revizii pana sa dau de un mecanic priceput care sa stie sa regleze corespunzator timoneria. de atunicn au mai fost probleme, si pot sa spun ca si cel caruia ipam vandut-o nu s-a plans niciodata.
Deci prima etapa si cea mai simpla, in rezolvarea acestei probleme este gasirea unui mecanic priceput care sa regleze timoneria. Abia apoi se pot incerca alte metode.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

mihai_ro77
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Lun 22-Sep-2008 16:45
Localitate: Galati

Mesajde mihai_ro77 » Mar 08-Sep-2009 14:22

Salut! O metoda care eu o aplic se multe ori, apas ambreajul numar pana la trei si apoi introduc in marsalier.
Toate cele bune. :idea:
U.M.T.

Staixu
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Sâm 06-Mai-2023 07:59
Localitate: Birmingham
Masina: Citroen C1

Re: Cum intra in marsarier??(la mine cam caraie)

Mesajde Staixu » Sâm 06-Mai-2023 08:11

Salut. Mi.am luat de curand un C1 din 2007 , cand bag in viteze 1, 2 tre sa pun putina forta ( cam troncane cand intra , nu caraie, nu agata) si de multe ori dupa ce se incalzeste cutia bine sau ceva mai multe schimbari de viteza 1,2,3,4,5 sa zic , nu vrea sa intre in marsalier, xand totusi intra trebuie depusa ceva forta si troncane, si cand nu intra nu bici nu ramane agatata sau altceva parca este ceva ce blocheaza la intrare, dupa ceve mestecat sau se mai raceste cutia intra intr.un dinal, dar la fel teas doarte agresiv de levier si troncane urat ( am tinut usa deachisa sa vad ce zgomote se aude de afara , se aude ca si cum in cutie ar fi gol, desi am bagat degetul in cutie si am dat de ulei, ce.i drept era ridicata de partea dreapta pe cric) care ar di cauza? Ulei putin, disc ambreiaj, volanta, rulment de presiune? ( amvreiajul nu patineaza, nu miroase, cei drept, pedala.mi da impresia ca are o porriune mica unde cupleaza/decupleaza, in rest pana ajunge sa decupleze nu opune deloc rezistenta, am incercat sa reglez cablul de ambreiaj dar si daca tine de sus, sau jos sau la mijloc la fel se intampla cu vitezele..... sper sa ma fi facut inteles, am cautat dar nu am gasit bici o rezolvare desi probleme similare am tot cazut. Va multumesc pt timp si raspuns


Înapoi la “Mecanica - C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos