Lipsa iluminare bord

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

VALY giurgiu
pasionat
Mesaje: 297
Membru din: Sâm 13-Mar-2010 23:32
Localitate: giurgiu

Mesajde VALY giurgiu » Mar 06-Dec-2011 16:41

Becuri am schimbat de la batranele bx,mai am vreo doua prin curte,da ai dreptate vreo 15 becuri am schimbat,Atentie am pastrat fasungurile de la xantia,cele de bx sunt altfel.Spor la treaba si multa rabdare.

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Mar 06-Dec-2011 18:55

calul scrie:Verifica daca becul de la scrumiera se aprinde, in felul asta putem sa izolam cauza. Poate sa fie doar mufa din spatele tabloului de bord. Ai verificat sigurantele de sub bord una cate una verificand vizual daca sunt intrerupte? Eu asa am descoperit siguranta arsa verificand fiecare siguranta in parte daca este arsa sau nu. Apoi am desfacut tabloul de bord si am schimbat becurile vechi care erau arse. Acum am tot tabloul de bord iluminat.
Imagine


cand o sa imi stea si mie acul in pozitia respectiva, o sa fac si eu poze la bordul meu...

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Mar 06-Dec-2011 18:56

VALY giurgiu scrie:Ms mult dar se pare ca azi din mers si-a revenit si turometrul,asa ca bn a revenit :lol:


Probleme am avut si eu cu turometrul cand am luat masina, statea la maxim (era blocat de fapt) si o data dadeam cu spatele pe o panta si cum am turat motorul destul de tare, a sarit la loc. :)

Mihai Martian
pasionat
Mesaje: 184
Membru din: Dum 13-Sep-2009 07:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Mihai Martian » Dum 25-Dec-2011 15:27

Mie nu imi lumineaza becurile din panoul de comanda de la ventilatie. Cred ca mai mergea doar unul si care s-a ars in cele din urma.
Stie cineva ce model sunt, daca se gasesc in comert, eventual cate sunt?

Oare se potrivesc cele care ilumineaza vitezometrul, turometru etcl? Mai am vreo cateva si nu as demonta daca nu ajung sau daca nu se potrivesc.

Multumesc.

Sarbatori fericite va doresc.

calul
pasionat
Mesaje: 106
Membru din: Joi 23-Dec-2010 23:01
Localitate: Roma, Italia

Mesajde calul » Dum 25-Dec-2011 18:34

Bec de 1.2W cu suport, asta este modelul de bec BX8.4d-12.5. Cred ca becurile sunt trei la numar.

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Lun 26-Dec-2011 16:05

referitor la iluminarea bordului: panoul de cotrol al aerotermei, cu toate pozitiile, treptele si vitezele, nu ar trebui sa fie luminat??? ca la mine nu e, si citind subiectul, am inceput sa ma intreb daca e normal sa bajbai pe acolo daca vreau sa dau caldura mai tare sau sa schimb turatia aerotermei pe timp de noapte!?!?! :?:

VALY giurgiu
pasionat
Mesaje: 297
Membru din: Sâm 13-Mar-2010 23:32
Localitate: giurgiu

Mesajde VALY giurgiu » Lun 26-Dec-2011 20:21

Daca iti merge luminile la bordul cu ceasuri inseamna ca ai becurile arse,treci la schimbat sau mergi la doctor cu ea dar nu cred ca e cazu.. baftaa :lol:

Mihai Martian
pasionat
Mesaje: 184
Membru din: Dum 13-Sep-2009 07:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Mihai Martian » Mar 27-Dec-2011 23:02

Sal

Azi am schimbat becurile de la iluminat panou comanda ventilatie.
Sunt 2 becuri, dispuse vertical pe un suport. Cel de sus e identic cu cele din bord (vitezometru, etc) iar cel de jos e mai mic dar potriveste unul din bord.
Un pic de bataie de cap la cablurile de la comanda orificii de ventilatie si la clemele de fixare si totul merge ok.

Sper ca am fost util si spor la mesterit.

sergiuliku
pasionat
Mesaje: 258
Membru din: Lun 15-Noi-2010 12:10
Localitate: Turda, Cluj

Mesajde sergiuliku » Vin 02-Mar-2012 19:42

am si eu o intrebare... becul de la baterie e optional sau e standard la xantia? eu cand pun contactu nu mi se aprinde nimic si vroiam sa stiu, sa nu il desfac deageaba sa il verific, sau sa il schimb

VALY giurgiu
pasionat
Mesaje: 297
Membru din: Sâm 13-Mar-2010 23:32
Localitate: giurgiu

Mesajde VALY giurgiu » Vin 02-Mar-2012 23:26

Nu,nu este obtional,el rste standard si trebuie sa se aprinda ca sa-ti indice cand nu mai incarca.


Înapoi la “Electrica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos