montare inchidere centralizata xantia 1.9 td

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

cristisimi
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Sâm 05-Noi-2011 12:09
Localitate: bacau

montare inchidere centralizata xantia 1.9 td

Mesajde cristisimi » Vin 25-Noi-2011 18:43

salutare!
de cateva zile am cumparat o inchidere centralizata THUNDER,si azi fiind mai liber am incercat sa o montez eu,am alimentat modulatorul cumparat primeste comanda de pe telecomanda totul este ok pana aici,....am demontat fata de la sofer si am luat la control toate cele 5 fire care sunt si duc la broasca,am facut punte intre ele pe rand si nu gasesc combinatia pentru pozitia DESCHIS..CINE MA POATE LAMURI CARE SUNT FIRILE PT DESCHIS MAI CONCRET.??aa sunt 3 fire albe,1 maro deschis,si 1 verde cu ceva negru....astept pareri.. :idea:

benny_merty
pasionat
Mesaje: 1050
Membru din: Joi 07-Iul-2011 20:21
Localitate: Sibiu Cisnadie

Mesajde benny_merty » Vin 25-Noi-2011 21:35

eu am rezolvat astfel; dai jos capacul de pe plafoniera de la senzor scoti mufa ,acolo sunt 5 fire tii mufa cu fata catre tine . cu un fir subtire pui la masa pe [contact scurt] 3 inchis 4 deschis. din centrala care ai cumparato gaseti 2 fire ce scrie trunk release[-] si unesti cele 2fire ce corespund inchis-deschis.

cristisimi
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Sâm 05-Noi-2011 12:09
Localitate: bacau

Mesajde cristisimi » Vin 25-Noi-2011 22:01

ok benny..dar problema este ca eu nu am plafoniera :( eu am lampi pe stalpi si in momentul deschiderii a unei usi se aprinde lampile de pe stalpi..si ce mai mare problema e ca nu stiu unde se afla modulul inchiderii centralizate original..CA SA FIU MAI INTELES centralizata pe care am cumparato ii stiu legaturile DESCHIDERE-INCHIDERE.problema este ca din alea 5 fire nu reusesc sa aflu ca unu maro este martoru din bort (portiera dechisa)

cristisimi
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Sâm 05-Noi-2011 12:09
Localitate: bacau

Mesajde cristisimi » Vin 25-Noi-2011 22:06

cum am mai zis in portiera la sofer sunt 5 fire 3 albe,1 maro,1 verde cu negru......am facut punte pe fiecare intre ele si culme ee ca se inchide dar de deschis nu mai merge pe nici un fir ....

cristisimi
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Sâm 05-Noi-2011 12:09
Localitate: bacau

Mesajde cristisimi » Vin 25-Noi-2011 22:16

apropo.centralizata masinei originale imi merge perfect (adica sa o inchid cu cheiea manual)nu inteleg dc cu cheia merge inchisa si dechisa si cand fac punte intre fire nu se deschide ... :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

cristisimi
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Sâm 05-Noi-2011 12:09
Localitate: bacau

Mesajde cristisimi » Vin 25-Noi-2011 22:21

cine are o schema electrica de inchidere centralizata de xantia sa ma ajute si pe mine cu una,ca pana la urma ma duc la un meserias dar pt cultura mea sa nu mor prost si sa ma lamuresc si eu cum functioneaza .

benny_merty
pasionat
Mesaje: 1050
Membru din: Joi 07-Iul-2011 20:21
Localitate: Sibiu Cisnadie

Mesajde benny_merty » Vin 25-Noi-2011 23:14

modulul inchiderei centralizate se gasesste intre scaune sub maneta de corectie inaltime. :)

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Sâm 26-Noi-2011 05:03

Imagine
La modul inchiderii centralizate (6235 pe schemĂŁ) conectezi la 6 Âşi 8 firele care comandĂŁ inchiderea / deschiderea...nu mai Âştiu care este pentru ĂŽnchis / deschis, dar le poĂži ĂŽncerca.
Te mai poÞi lega de firele care vin de la receptorul original (6230) astfel: dai mocheta de la ºofer la o parte ºi gãseºti un capac de protecÞie negru (in partea stângã) ... sub el sunt niºte fire subÞiri; le Încerci sau mãsori care corespund pinilor 6 ºi 8 de la modulul Închiderii

cristisimi
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Sâm 05-Noi-2011 12:09
Localitate: bacau

Mesajde cristisimi » Sâm 26-Noi-2011 08:11

multumesc tare mult Marian de schema..intradevar schema e simpla si de inteles..inca odata multumesc ...


Înapoi la “Electrica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos