a montat cineva xenoane pe xantia?

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Sâm 14-Ian-2012 16:09

Pot sa aiba ele si mama reglajului, xenon in far nprmal cu oglinzi e crima ptr. cei din fata, ptr ca vor vedea niste uriase globuri de lumina, datorita reflexiei din farul normal combinat cu porcaria aia de xenon.De asemenea, nu stiu cum poate trece ITP o masina astfel echipata,(de fapt stiu) intrucat conform legislatiei europene, aplicabila deci si la noi, orice masina echipata cu faruri xenon trebuie sa aiba si intalatia de autoreglaj sau autonivelare.
Date fiind cele zise, de ce nu incercati sa respectati nu legile , ci pe ceilalti participanti la trafic,care, credeti-ma, s-au saturat de tot felul de law-benders, sa nu spun altfel, care ii orbesc cu cate un Far din Alexandria montat pe masina?!

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Sâm 14-Ian-2012 18:15

benny_merty scrie:respect d-le toro nu am spus ca este" legal" dar atat timp cat am reglat farurile pe stand si nu deranjez pe cei din trafic eu personal am considerat ca este ok cu xenon 6000 k= lumina alba.


4300k e lumina de zi
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
the judge
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Vin 24-Aug-2007 14:58
Localitate: craiova
Masina: Citroen C5 III Exclusive, Citroen Saxo VTS 16v
2: ex: 2x Xantia I, 2 x Xantia II, Xsara HDI
3: ex: Citroen Xsara VTS 16V, Peugeot 106 Rallye,

Mesajde the judge » Sâm 14-Ian-2012 21:07

Ati observat ca toate masinile dotate cu xenon de fabrica respectiv D2S, D2R, au geamul clar la faruri? am vazut xenon montat pe far cu geam de sticla,cu acele striatii specifice, care sint de fapt niste deflectoare de lumina...absolut aiurea..si foarte deranjant. Nu acelasi lucru se intampla cu farul cu geam clar. Recomand Osram Nightbreaker plus, eu sint foarte multumit.
CITROEN...covorul fermecat

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Sâm 14-Ian-2012 22:57

Astazi am schimbat la un prieten cu audi a4 becurile xenon d1s ca cele originale erau cam obosite si citind pe forumuri am aflat ca la audi doar cele care au reglaj electronic de inaltime in far au montate xenoane, sunt si modele care nu au reglaj de inaltime in far dar au lupa si totusi au bec cu filament h7 ceea ce denota ca nu degeaba trebuie reglaj automat de inaltime...lupa nefiind lucrul absolut necesar dupa cum au gandit germanii. Farurile xenon cu reglaj electronic au un dispozitiv cu o tabla care delimiteaza zona de lumina la orizontala si lupa focalizeaza. Chiar daca sunt reglate bine farurile, lumina unui xenon intr-un far cu striatii va fi difuzata in toate directiile si nu va avea aceea delimitare brusca de la zona luminata la intuneric. E suparator cand merg noaptea si din fata vine cineva cu xenoane in far normal..si pe deasupra si in proiectoare :lol:

cristisimi
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Sâm 05-Noi-2011 12:09
Localitate: bacau

Mesajde cristisimi » Dum 15-Ian-2012 17:55

[quote="Rica"]poze cu farurile
eu asa am luat masina cu xenon pe faza scurta ..dar iti zic ca e diferenta foarte mare ..daca ai bani si timp merita sa montezi xenon pe faza scurta ..
Imagine

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Dum 15-Ian-2012 18:43

Normal ca e diferenta foarte mare: numarul injuraturilor si urarilor de"bine" creste exponential cu nr de participanti la trafic cu care se intalneste.Asta e o conceptie de genul "mie sa-mi fie bine, da-i dreaq pe prostii din fata".Sanatoasa gandire.
PS : tu, vazand poza aia, te-ai gandit vreodata, ca fraierii din fata vad, ca si noi in poza doua globuri uriase de lumina care le rup ochii?

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Dum 15-Ian-2012 21:45

Pacat, ca masina arata frumos.
"If in doubt, flat out!"

cristisimi
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Sâm 05-Noi-2011 12:09
Localitate: bacau

Mesajde cristisimi » Lun 16-Ian-2012 20:57

din pacate nu am sustinut ca este o placere sa sa ii orbesc pe cei din trafic,sau cum au zis mai sus ..Gandire sanatoasa....dar eu am PRECIZAT CA ASA AM LUAT MASINA si recunos ca am zis ca e mare diferenta,,dar pt cei revoltati am schimbat pe becuri de H1 ca trebuie sa fac RAR-ul zilele astea si sa nu am probleme..si pt o mai buna convingere am sa postez si o poza cu schimbarea la bec normal...

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Lun 16-Ian-2012 21:32

Nu, nu ai spus ca e o placere sa-i orbesti pe cei din fata, dar esti constient de efect si totusi continui.E mai rau.
Si daca schimbi becurile numai pentru inspectia periodica, cei revoltati ar trebui sa fie multumiti de ce?Pentru ca imediat dupa inspectie o sa schimbi becurile la loc si o sa continui sa orbesti nefericitii cu care te intalnesti, doar pentru ca e altceva si vezi tu mai bine, nu?
Miserupismul asta e cel mai grav si nesanatos comportament, incurajat de legislatia laxa si reactia lenta a autoritatilor.

cristisimi
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Sâm 05-Noi-2011 12:09
Localitate: bacau

Mesajde cristisimi » Mar 17-Ian-2012 07:11

din cate vad esti foarte suparat DIMABOGDAN..dar sa stii ca eu nu fac parte din multimea de cocalari care merg prin oras sa se dea mare cu xenoane cum zici ca se practica pe la tine..MS

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 17-Ian-2012 08:24

Pai si eu sunt suparat pe cei care merg cu xenoane aftermarket si imi manifest dezaprobarea de fiecare data cand ma intalnesc cu astfel de oameni.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mar 17-Ian-2012 12:16

deci in concluzie nu se pun xenoane after market
se pun after market decat daca indeplinesc toate conditiile:lupa,reglaj pe inaltime,limitator pe inaltime a distributiei luminii,sticla clara la far si spalatoare
multumesc :D
renunt :(
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 17-Ian-2012 13:05

Bravo! Ultimul post ti-a adus un +
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mar 17-Ian-2012 13:08

unde? :o
nu il vad 8)
:oops: :lol:
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mar 17-Ian-2012 13:24

acum lasand gluma la o parte firmele astea care monteaza xenoane aiurea ar trebui arse pana se pun la punct sau monteaza conform normelor
nu mi se pare normal ca un cumparator necunoscator sa isi monteze la o firma "autorizata",de cine nu se stie sa fie oprit pe drum si sa isi amenda si sa ise opreasca certificatul pana demonteaza si reafe in norme sistemul de iluminare
deci si f...t si cu banii luati
RUSINE
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!


Înapoi la “Electrica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187677
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS