Becuri pe panoul de comenzi. Exista sau nu?

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Lun 25-Noi-2013 07:37

Catalin Radu scrie:
misterclaude scrie:O gramada de explicatii :)
Se pare ca e destul de migaloasa treaba si trebuie sa-mi rezerv cateva ore bune pentru asta. Asa ca o las pe weekendul viitor. Sau celalalt... :)

Mda...deci nu te deranjeaza asa tare totusi..asa ca explicatiile ar fi de prisos in continuare. Daca iti statea pe creier asa cum mi-a stat mie, schimbai totul in 2 ore maxim (atat mi-a luat mie, fara nici un fel de pregatire sau chef de munca..doar cu un set de torx-uri)


Sa nu ma intelegi gresit.. explicatiile chiar sunt folositoare, nicidecum de prisos. Ideea e ca plec de-acasa dimineata la 7 si ajung seara la 6, cand e deja intuneric. Asa ca stau destul de prost cu timpul liber "pe lumina". Si n-am curte / garaj, deci cam greu de lucrat noaptea in fata blocului.
Cat despre deranjare.... poi da, ma deranjeaza, dar am mers cu ea asa 2 ani de zile, deci as fi ipocrit daca as spune ca nu mai pot merge inca 2 saptamani :).
Web design profesionist.

bebe944
pasionat
Mesaje: 314
Membru din: Joi 10-Feb-2011 18:53
Localitate: Bayern - DE

Mesajde bebe944 » Lun 25-Noi-2013 21:23

Acelasi lucru zic si eu , foarte folositoare explicatiile care te scutesc sigur de bajbaiala .Multumim foarte mult.Clar ma deranjeaza si pe mine lipsa iluminatului dar necirculand inca cu ea....am alte urgente acu si seara cad frant , nu mai ami arde.Deci weekendul e singura optiune si nu ca acum pe -4 grade ...ca ne crapa toate acareturile pe acolo.... :D :D :D

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Lun 09-Dec-2013 14:27

Ieri m-am intalnit cu un prieten si ne-am hotarat sa schimbam ledurile alea din bord.
Am inceput cu ledurile de la panoul de clima. Am scos casetofonul, capacul de la panoul de clima si... surpriza:
Exista o piesa de plastic in care vin prinse cele doua leduri.
Piesa respectiva se baga in spate la slide-urile de la clima.
In piesa trebuie sa intre o mufa, cu niste fire care alimenteaza led-urile cu curent.
Ei bine... eu mufa aia n-o gasesc. Mi-a desfacut cineva bordul la un moment dat, si probabil a uitat sa mufeze inapoi firul ala.
Aveti idee de unde vine ? ca sa stiu incotro sa caut... ca nici nu ma gandesc sa desfac tot bordul pentru atata lucru...
Web design profesionist.

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Lun 06-Ian-2014 20:03

Firele care alimenteaza cele 2 becuri din panoul clima vin de pe undeva din partea dreapta jos. Am desfacut recent dar din pacate nu am apucat sa fac poze. Sunt infasurate cu banda izolatoare si se unesc cu un cablu mai gros.
Daca ai reusit sa dai capacul jos, scoate clemele alea de tabla care tin sufele...se dau usor si sa fie umpic caldut sa nu crape.
Dupa ce reusesti sa scoti panoul de tot ai loc sa cauti mufa...vezi sa nu cumva sa fi fost taiate cablurile.

Ca o imbunatatire a iluminarii panoului eu am mai adaugat un al treilea bec.
In partea stanga jos unde sunt marcajele pt. temperatura scazuta cu patratul ala albastru....cel putin la mine se vedea slab de tot, asa ca am lipit cu fudor 2 fire de la unul din becuri ca sa trag curent la asta al treilea.
Becul cu tot cu suport l-am lipit cu superglue cam la 2 cm fata de margine din partea stanga sub plasticul ala transparent de difuzie lumina.
Pe bec am lipit o bucata sa staniol sa nu bata direct si cam gata. Poza inca nu am dar acum panoul se vede uniform iluminat.

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Vin 14-Feb-2014 15:50

Rasfoiam forumul si am vazut topicul... deja uitasem de el.
Inca n-am apucat sa mai desfac, dar cand vine primavara poate ma apuc de cautat cablurile alea.
Multumesc :)
Web design profesionist.

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Dum 16-Feb-2014 04:58

Daca tot am desfacut bordul am facut o poza si la firele iluminare panou aer. Ele se unesc cu firele de la reglaj temperatura si turatii aeroterma...mufa neagra cu 5 fire.
Imagine

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Dum 16-Feb-2014 20:30

Multumesc... macar acum stiu unde sa caut. Sper sa gasesc mufa. Daca nu, poate fac rost cumva.
Web design profesionist.


Înapoi la “Electrica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187677
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS