Probleme suspensie

sfere, dozatoare, pompe, LHM, etc Âşi tren de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

Cataliin1996
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Dum 23-Iul-2017 17:13
Localitate: Popesti, Brazi
Masina: Citroen Xantia
2: Mercedes A140

Probleme suspensie

Mesajde Cataliin1996 » Dum 23-Iul-2017 17:36

Buna ziua.
Detin un Citroen Xantia(motor 1.6, an 1996) de aproape un an de zile, masina de care m-am indragostit maxim.
De vreo 3 luni am intampinat niste probleme. Mi s-au dus sferele. Toate 4. Am mers asa cu ea 3 luni de zile, din cauza problemelor financiare(am 20 de ani se deh..mai greut cu banii).
Intrebarea nr 1. Daca am mers atata timp cu ele descarcate/sparte, e posibil sa se fi dus si altceva la ea?
Intrebarea numarul 2. Am de gand sa schimb luna asta decat doua sfere(cele de pe spate) si luna viitoare si pe cele de pe fata. Este vreo problema sau trebuiesc schimbate toate odata?
Intrebarea numarul 3. Mai are rost sa incerc la cineva care le incarca, avand in vedere timpul in care am mers cu ele duse?
Intrebarea numarul 4. La ce service am fost eu sa ma interesez de sfere imi cerea 200 lei/sfera. In schimb, eu am gasit pe internet cu 130 lei una. Atasez si linkul(imi cer scuze, nu vreau sa fac reclama)
https://www.epiesa.ro/acumulator-presiu ... 189013185/

Sunt bune acestea? Vad ca la montaj scrie puntea spate, ambele parti. Am vazut si altele la care scrie ca sunt doar pt masina fara reglaj electronic...acelea banuiesc ca nu se potrivesc, deoarece eu am modelul cu maneta pt reglaj.

Totusi, fata de 200 lei/sfera, cat mi s-a cerut la service, este ceva diferenta...
Va multumesc si va doresc o zi buna!

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Re: Probleme suspensie

Mesajde kady28 » Dum 23-Iul-2017 21:57

Orice ar fi mai bine le schimbi pe cele fata primele ca acolo e greutatea mai mare si poti risca ruperea flanselor. La xantia 1 cum ai tu e des intalnita iesirea cilindrilor prin capota motor ...asa ca mare grija...se intampla si cu sfere bune.

Cataliin1996
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Dum 23-Iul-2017 17:13
Localitate: Popesti, Brazi
Masina: Citroen Xantia
2: Mercedes A140

Re: Probleme suspensie

Mesajde Cataliin1996 » Lun 31-Iul-2017 13:20

Ok, multumesc. O sa le schimb intai pe cele de pe fata... vineri o sa fac operatiunea.
Mai vin cu o intrebare. Sunt diferite cele de pe spate fata de cele de pe fata? Ca si prindere?
Astept raspuns si pt celelalte intrebari. Multumesc!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Probleme suspensie

Mesajde dj01fad » Lun 31-Iul-2017 15:02

salut. vezi ce numar orga ai la masina. se gaseste in spatele sferei din dreapta fata, deasupra codului de culoare parca. la sferele care le-ai gasit scrie ca sunt pentru masini cu orga pana la numarul 06778. nu mai stiu exact, dar e posibil sa fie sfere de spate de 40 bari; daca ai nr orga mai mic sau egal cu 6778 atunci sunt ok alea din link. si eu sustin ideea sa cumperi mai intai in fata si apoi in spate. gasesti multe sfere pe net cu 130 lei la mai multe magazine.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]


Înapoi la “Hidraulica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv