tobitza....

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

tobitza....

Mesajde Catalin Radu » Mie 14-Aug-2013 15:21

Salutare !! De ceva vreme mi se aude motorul mai tare. Astazi am fost la o mica inspectie, sus pe elevator la service, si s-a constatat ca zgomotul vine mai tare de la partea dinspre motor de evacuare ( teava aceea cu coturi care vine de sus de la motor si se imbina in toba mediana/catalizator). Acuma, acolo stiu ca exista 2 suruburi cu un fel de arc intre ele ( suruburi foarte bine intepenite de altfel :mad: ) ce au rolul unui racord flexibil la masinile mai noi. Intrebarea este : acolo, la imbinare se afla vreo garnitura ceva( si daca da, de unde o pot lua) sau vreun con care se imbina cu partea cealalta de evacuare ( si daca da de unde il pot lua, presupunand ca e rupt..sau il pot face la cineva la strung si suda??? ) ??

P.S. : rulmentul de la compresorul AC se schimba separat sau trebuie compresor nou ( sau sh)..cine si cu cat imi poate da un compresor functional ( si butonul de comanda AC din bord bonus ) ??

P.P.S : in rest, de 2 ani merge ca unsa...benzina si ulei ( si cate o presiune in roti si o spalare din cand in cand ) :D :D :D

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Joi 15-Aug-2013 07:59

se vede c-ar fi ceva conic,chiar daca nu e exact pt masina care-o ai m-am uitat la toate si e cam la fel...:


Imagine

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Vin 16-Aug-2013 18:02

Si daca e sa fie de acolo, oare s-ar putea face doar acea piesa conica la un strung si suda in locul celei rupte??
Problema cea mai mare in zona aia in momentul de fata o reprezinta suruburile alea cu arc ce sunt intepenite iremediabil la mine si vor trebui taiate si inlocuite...unde as putea gasi asa ceva - surub +arc de marime si elasticitate asemanatoare ??
P.S : luni o bag in service sa se apuce de demontat traseul de evacuare sa vedem ce si cum, poate mai rasufla si prin alta parte

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Mie 21-Aug-2013 06:22

Va multumesc pentru schite..intr-adevar acolo era o garnitura, inlocuita cu succes cu un fel de mastic rezistent la temperaturi inalte....nu se mai aude nimic acum.
Problema rezolvata. Se poate inchide .

bogdan777
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mie 02-Oct-2013 23:45
Localitate: ITALIA

Mesajde bogdan777 » Mar 05-Noi-2013 21:17

sal Catalin, am si eu aceasi problema, imi sufla pe la garnitura aia conica, as vrea sa stiu ce fel de mastic ai folosit sau daca se gaseste de cumparat. multumesc anticipat! sa auzim numai de bine!!!

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Mie 06-Noi-2013 07:19

Pai, nu stiu sigur ce fel de mastic au pus. E ceva rezistent la caldura, care initial era de culoare roz inchis..si acum s-a facut aproape caramiziu ( deci nu stiu cat de buna e reactia la caldura si cat va tine in timp). Eu unul nu sunt multumit de peticeala si ma voi duce la un atelier specializat pe evacuari si o sa cer o reparatie clasica, cu suduri si fier nene :D !!!....ceea ce iti recomand si tie :wink:

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Mie 06-Noi-2013 08:33

Am schimbat eu garnitura aia, se poate comanda de la orice magazin care aduce piese pe comanda. E facuta dintr-un fel de sarma impletita...din cate mai tin minte :?

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 06-Noi-2013 11:24

ce sa sudezi acolo?! acolo schimbi garnitura aia si gata....
daca mergi mult timp cu ea uzata, se va strica si gulerul de la catalizator, asa ca... atentie.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

bogdan777
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mie 02-Oct-2013 23:45
Localitate: ITALIA

Mesajde bogdan777 » Lun 11-Noi-2013 23:27

sal catalin, am rezolvat problema. am fost la un mecanic de aici si mi-a schimbat garnitura. trebuie doar sa o schimbi, fara sa sudezi nimic pe acolo. ar trebui sa pui si tu o garnitura acolo pt ca masticul ala nu este bun, asa mi-a zis nenea mecanicul, mai ales acolo.


Înapoi la “Mecanica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos