lumini-xenoane-pareri-nevoie

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

lumini-xenoane-pareri-nevoie

Mesajde leo » Lun 08-Mar-2010 21:07

spuneti-mi si mie ce parere aveti de treaba de mai jos...parca m-ar incanta...ar fi vreo problema? dar de pret ce parere aveti?cica-i la reducere...-30 euroi nu-i de colo...

http://www.selledelsalento.it/product.php?idx=1390

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 09-Mar-2010 22:36

1. daca eu vand un produs care valoreaza 10 euro cu 100 de euro iar din acei 100 de euro, iti fac reducere 30 de euro, zici ca nu ii de colo? :) mare atentie la reducere si verifica preturile din mai multe surse.
2. desi parerile despre retrofiting xenon sunt impartite, eu zic ca nu e bine sa pui kituri xenon pe faruri conceputer pentru halogen. La multe masini e foarte deranjant pentru cei care vin din sens opus. Sunt ilegale, deci poti avea probleme si de aici si cele ieftine au o fiabilitate jalnica.
"If in doubt, flat out!"

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

reglare faruri

Mesajde leo » Joi 11-Mar-2010 14:22

merci mbc,vezi ca mie mi s-a parut pretul bun,magazinul avand un renume de ”serios”...si 30 euroi pt mine inseamna o zi de munca...
ma rog,a fost un gand ma gandeam io ca ar fi deranjant pt ceilalti mai ales dupa cum mi-a reglat ”la farazica” farurile...
si ca sa nu mai deschid alt subiect,invatati-ma si pe mine cum sa reglez farurile.... stiam ceva ca tre' sa te apropii de un perete sau gard ceva la nu stiu cati metri....stie cineva?ma'nvatati si pe mine?

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 11-Mar-2010 16:19

Vad ca ai ZX, deci masina nu are xenon de fabrica. Imi imaginez ca prin Italia legile se aplica mai mult decit in RO si cum 30 de euro reprezinta salariul tau pe o zi, eu zic sa reglezi farurile, decit sa ii pui xenon.
Un reglaj corect se face cu un aparat special, imi scapa acum cum ii zice.
Daca vrei sa reglezi la perete, pune masina la ~ 30 de m de un perete si regleaza a.i. faza scurta sa bata exact la baza peretelui. Farul de pe dreapta poti sa il lasi sa bata un pic mai sus.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 11-Mar-2010 18:00

de ieri misun cu bec normal pe stanga si cu xenon pe dreapta; asta asa ... de test. diferenta este colosala. am si farurile bune la masina, dar oricat de bune ar fi becurile, tot cu xenon se vede mult mai bine. nu deranjaza, am si proiectat pe perete si disperseaza perfect... pana acum m-am incapatanat sa nu pun xenon, dar nu am incotro. dupa ce am mers o luna cu o masina cu xenon, cand am luat xm-ul inapoi parca eram orb; asa ca...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Joi 11-Mar-2010 18:53

nicum scrie:Vad ca ai ZX, deci masina nu are xenon de fabrica. Imi imaginez ca prin Italia legile se aplica mai mult decit in RO si cum 30 de euro reprezinta salariul tau pe o zi, eu zic sa reglezi farurile, decit sa ii pui xenon.
Un reglaj corect se face cu un aparat special, imi scapa acum cum ii zice.
Daca vrei sa reglezi la perete, pune masina la ~ 30 de m de un perete si regleaza a.i. faza scurta sa bata exact la baza peretelui. Farul de pe dreapta poti sa il lasi sa bata un pic mai sus.


aha,deci la 30m...e un cimitir cu un gard bengos pe-aproape unde cre' ca pot s-o fac...
apropos de cum se aplica legile in italia,cel putin in oraselul unde stam noi, e dezastru:se traverseaza care pe unde-i vine fara macar sa se uite stanga-dreapta,in sensurile giratorii FOARTE rar se gaseste vreunul care sa-ti cedeze trecerea atunci cand trebuie,de semnalizare nu mai vorbesc,cre'ca-si protejeaza degetelele si politistii se uita si nu zic nimic.opresc in schimb toata circulatia cand vreo baba vrea sa traverseze.de cand sunt aici nu am fost oprit niciodata(nu ca mi-as dori neaparat...)sa ma'ntrebe de sanatate,se holbeaza toti la mine cand trec pe langa ei pt faptul ca's cu volanu' invers...
in concluzie,mai bine stau cuminte cu xenoanele...

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Vin 12-Mar-2010 11:04

dj01fad, hai sa recunoastem ca farul de xm este un caz special. Farul de xm contine multa "inginerie" iar dupa ce se uzeaza este dezastru. Farurile asemenatoare cu cel al xm-ului nu se mai produc, tocmai pentru a evita anumite probleme.

O varianta ar fi sa pui becuri cu o lumina mai puternica decat standard. Philips Xtreme power sau Osram Night Breaker sunt cateva variante. Sunt mai scumpe, tin mai putin, dar ilumineaza un pic mai bine: lumina e mai multa si mai alba.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 12-Mar-2010 11:48

farurile mele de la xm sunt ca si noi, oglinzile perfecte si dispersoarele albe; nu degeaba am taiat atatea masini nu? am oprit si eu ce era mai bun; ee.... cu toate astea, lumina e de kko. lumineaza de luminat, dar... mie tot nu imi place; am incercat si cu philips extreme powe si cu osram night breaker.... rezultatul... bani aruncati, sunt niste porkerii, sau cel putin la mine pe masina asa se manifesta; cu xenon vad pe unde merg! si eu am contestat mult problema asta, dar deja nu mai suport! am unele de 5000, iar acum caut niste becuri de 4300; cu alea de 4300 nu ma va opri nimeni, si oricum, chiar daca ma opresc, nu ma deranjaza :lol:
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
hippo
pasionat
Mesaje: 669
Membru din: Joi 06-Noi-2008 07:31
Localitate: Timisoara

Mesajde hippo » Vin 12-Mar-2010 13:57

Acest link l-am pus si la "documente utile" in sectiunea "documentatii..."

este referitor la montarea xenoanelor pe Xantia
http://www.forum-auto.com/marques/citroen/sujet9291.htm
Toti ziceau ca asta nu se poate face; si a venit unul care habar n-avea ce zic toti, si a facut-o... ;)

leo
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 16-Apr-2008 19:14
Localitate: salerno-IT

Mesajde leo » Vin 12-Mar-2010 17:42

azi am fost in recunoastere sa vad ”zidul cimitirului” e taman bun in seara asta ma duc sa le reglez si maine seara o sa caut niste philips-uri din alea de care mi-ati spus.
va multumesc pentru raspunsuri :)


Înapoi la “Electrica - ZX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973