Racire motor, ventilatoare

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Stefan_M
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Lun 24-Ian-2005 14:14
Localitate: BUCURESTI

Racire motor, ventilatoare

Mesajde Stefan_M » Joi 13-Iul-2006 17:04

Problema nu e foarte complicata dar e vorba de factorul timp si de cat as mai putea merge cu masina pana remediez problema in conditiile in care nu e chiar ieftina reparatia.
Acum aprox.1 luna, fiind peste 30 grade si mergand cu masina prin oras, am constatat ca indicatorul temp apei a trecut de 90 grade in conditiile in care acesta era maximul la care s-a ridicat in cei 2ani si 6 luni de cand am masina indiferent de temp. de-afara sau de conditiile de trafic (XM din '97, 2.0 i, 16 v, climatronic, 2 ventilatoare). Mergeam cu aerul conditionat deschis. Motorul a mers si merge bine, e intretinut, nu forjez, nivelul apei e corespunzator, uleiul e la nivel si nu tb. schimbat. Ulterior un prieten mecanic auzind intamplator zgomotul ventilatoarelor mergand a aruncat o privire si mi-a spus ca ar tb. inlocuite (se referea la partea pe care se prinde elicea de plastic pr-zisa, motorasul banuiesc). Elicea unuia dintre ventilatoare chiar avea un mic joc lateral cand era miscata manual, iar cealalta nu misca dar scoate un zgomot anormal in mers. Ulterior am mers mai putin cu aerul conditionat si problema n-a mai aparut decat de vreo 2-3 ori de atunci in conditiile in care folosesc masina aproape zilnic.
La dezmembrari mi s-au oferit 2 ventilatoare cu tot cu montaj la 350 RON in conditiile in care chipurile mi s-a facut si o reducere de 50 RON.
Intrebarea mea e daca as mai putea temporiza reparatia sau e o urgenta si daca pretul care mi s-a oferit nu e cam mare in conditiile in care motorasele pe care le montez sunt si ele uzate.
"Un curcubeu care sta pe cer mai mult de 10 minute ajunge sa nu mai fie privit de nimeni"

Avatar utilizator
florin_budea
pasionat
Mesaje: 313
Membru din: Vin 02-Dec-2005 11:25
Localitate: Bihor,Beius

Mesajde florin_budea » Joi 13-Iul-2006 18:27

Eu zic sa nu te joci cu racirea, s-ar putea sa te lase baltacand lumea tie mai draga, doua motorase cu 50 RON este putin, eu am dat numai pe stergator 30,6 RON.Nu merita riscul.Daca doresti sa-l gripezi dai drumul asa.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 13-Iul-2006 19:21

Daca ventilatoarele alea merg bine, e pomana...
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Racire motor, ventilatoare

Mesajde alexd » Joi 13-Iul-2006 19:42

MARMELIUC STEFAN scrie:La dezmembrari mi s-au oferit 2 ventilatoare cu tot cu montaj la 350 RON in conditiile in care chipurile mi s-a facut si o reducere de 50 RON.


Omu' a zis foarte clar ca il costa 350 lei cu tot cu o reducere de 50 de lei. Nu mi se pare pomana de loc :(

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Joi 13-Iul-2006 19:46

350RON mie mi se pare destul de mult :evil:

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 13-Iul-2006 20:00

e cu tot cu montaj, asta insemnind ca trebuie demontata masca si bara si eventual radiatorul + antigel + aerisire instalatie. chiar si cu toate astea cred ca e o idee cam piperat totusi. oricum, incearca sa verifici macar ventilatoarele ca sa nu faca la fel si trage de pret mai jos, poate mai musca putin ma gindesc. inainte de toate insa eu as verifica si starea instalatiei de racire in ansamblu, pentru simplu fapt ca un ventilator scoate ceva zgomot nu inseamna neaparat ca nu isi mai face treaba si se incinge
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 14-Iul-2006 09:31

Sorry... acum imi dau seama, 350 RON = 3.500.000, ceea ce e cam mult.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
florin_budea
pasionat
Mesaje: 313
Membru din: Vin 02-Dec-2005 11:25
Localitate: Bihor,Beius

Mesajde florin_budea » Vin 14-Iul-2006 10:52

Scuze am intel gresit , c-am piperat pretul, mai bine vezi cat costa noi , si intereseazate cat costa un montaj, daca nu ma insel nu trebuie date jos numai bara si masca fara radiatoare, cel putin cel de la motor ramane. Eu cred ca se potrivesc si de Xantia cele cu clima.

Stefan_M
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Lun 24-Ian-2005 14:14
Localitate: BUCURESTI

ventilatoare

Mesajde Stefan_M » Lun 24-Iul-2006 01:45

Multumesc pt.rasp. N-am mai dat nici un semn deoarece am inteles ca e cam mult ca pret ceea ce gasisem.
Ma gandesc ca la banii astia ar tb sa vad cat costa unul nou, deoarece fiind o piesa mobila uzura poate fi mare si nu prea ai cum s-o masori pt. a stii daca pretul e corect sau nu. Problema e ca nu stiu exact cum se numeste piesa respectiva... (e vorba de motorasul pe care se prinde elicea ventilatorului - dar nu cred ca se numeste chiar asa). Aveti vreo idee ?
@khan: m-am uitat la motor si intr-adevar tb. demontata masca dar am impresia ca ventilatoarele nu au legetura directa cu sistemul de racire, deci nu cred ca ar tb. golita instalatia de racire. Dar nu sunt sigur... Tu stii sigur ca e necesar acest lucru? Stiu ca tu ai bx si poate acolo configuratia sist.de racire poate e alta...
"Un curcubeu care sta pe cer mai mult de 10 minute ajunge sa nu mai fie privit de nimeni"

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 24-Iul-2006 09:45

am spus ca e posibil sa trebuiasca sa demontezi si radiatorul pentru a scoate rama in care stau ventilatoarele. nu sint insa f sigur
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 24-Iul-2006 10:07

am avut mai demult o problema ca a ta la un renault; dupa ce am colindat tot orasul am constatat ca cel mai ieftin electroventilator era second la 150 lei si nou (pentru modelul respectiv) era 320 lei. asa ca: 150x2 vine 300 numai motorasele, ceea ce nu e exagerat de mult, asta daca sunt foarte bune. poti sa le gasesti si mai ieftine dar trebuie sa cauti. daca vrei pune la vinzari/cumparari anunt si vezi ce ti se ofera pentru ca sunt ceva colegi cu piese de XM pe forum. bafta!
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
rufusgti
pasionat
Mesaje: 227
Membru din: Joi 02-Feb-2006 16:55
Localitate: IASI

Mesajde rufusgti » Mie 09-Aug-2006 21:42

Vand eu 2 ventilatoare de XM complete de pe o masina din 93 cu climatronic ,cu tot cu masca pe care sunt montate. 180 RON fix (0740070912 ,Marian)
Iubesc confortul si puterea...... C5 III Hydractive 3+ vs Volvo S70 T5.... 300Cp


Înapoi la “Electrica - XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern