Indicator nivel benzina rezervor

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Stefan_M
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Lun 24-Ian-2005 14:14
Localitate: BUCURESTI

Indicator nivel benzina rezervor

Mesajde Stefan_M » Mar 18-Iul-2006 03:13

De vreo 4 luni fac plinul dupa consum si nr de km parcursi. Asta deoarece indicatorul de umplere al rezervorului nu mai functioneaza normal; adica se duce sus cand fac plinul, iar apoi scade pe masura ce se consuma benzina dar intr-un ritm mult mai lent. Adica mi se intampla sa raman cu rezervorul gol iar indicatorul sa fie la 1/3-1/4 din rezervor. Nu mai e cazul sa spun ca neajungand pana jos nu mi se mai aprinde nici becul indicator de nivel scazut de carburant.

Cu alte cuvinte am impresia ca informatiile primite de la plutitorul din rezervor sunt eronate, si de aici vine si problema. As verifica acel plutitor dar nu stiu cum se ajunge la el /unde e pozitionat si cum imi dau seama daca ar avea o problema. Iar pe de alta parte ma gandesc ca si daca as sti unde e (o idee as avea-cred ca e sub bancheta din spate in partea stg.-pe acolo se face accesul la rezervor) poate problema vine din alta parte. Voi ce parere aveti ?

Masina e trecuta in semnatura, nu cred ca mai e cazul s-o mentionez.
"Un curcubeu care sta pe cer mai mult de 10 minute ajunge sa nu mai fie privit de nimeni"

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 18-Iul-2006 08:53

Din cite mi-aduc eu aminte rezervorul e sub bancheta din spate. Ce e ciudat e faptul ca in rezervor trebuie sa fie 2 instrumente de masura, nu stiu exact cum sa spun si doua circuite electrice separate. Unul pentru indicatorul de nivel benzina si altul pentru beculetul rosu care iti arata ca mergi pe rezerva.
Defectul ar trebui sa fie usor de constatat, poate mai greu de reparat, probabil s-a blocat vreo pirghie de la plutitor.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!


Înapoi la “Electrica - XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187679
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS