Producator piesa Citroen XM

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

teognost
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Mar 26-Iul-2005 18:17
Localitate: Praga

Producator piesa Citroen XM

Mesajde teognost » Mar 03-Ian-2006 13:40

La multi ani tuturor!
Am un Citroen XM 2.0i benzina ,injectie monopunct,motor RDZ(XU10M),An fabricatie 1990.Am probleme cu motorasul pas cu pas de relanti (compensator relanti,in franceza :Compensateur de ralenti,in germana:LEERLAUFAUSGLEICHER,in engleza:IDLE COMPENSATOR).Cod piesa in planse Citroen:034568.As dori sa aflu ce firma produce piesa respectiva.Am vazut niste compensatoare relanti de Citroen XM care aratau diferit fata de ce am eu (cred ca erau pt inj multipunct) si pe care scria Bosch.Din pacate pe piesa mea nu se mai vede nici o inscriptie cu producatorul ,insa se pare ca Bosch nu e intrucat un coleg a verificat la Bosch si nu au gasit piesa respectiva.Poate ma poate ajuta cineva in privinta asta...
Multumesc anticipat

catalin
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Mar 31-Mai-2005 17:21
Localitate: Bucuresti

Mesajde catalin » Mar 03-Ian-2006 16:52

Am avut aceeasi problema probabil ca si tine cu mica diferenta ca injectia era multipunct la un motor de Xantia de 2.0i, din 1993 cu 8 valve.Mai am ambalajul chestiei aleia si cred ca pot sa iti spun care este marca (nu BOSCH).Mie mi l-au schimbat unii care se pricepeau intamplator pentru ca si CIELO (sau alte DAEWOO) au aceleasi probleme (la mult mai putini ani de vechime, daca are vreo importanta...).Asta probabil maine.

Catalin
________
Xantia, 1993, 2.0i, 8v

teognost
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Mar 26-Iul-2005 18:17
Localitate: Praga

Mesajde teognost » Mar 03-Ian-2006 18:50

Ok,spune-mi te rog care era producatorul,poate am noroc sa fie identic.
Ma intreb daca nu exista firme care sa repare acel compensator de relanti...
Din ce am citit sunt modele de Peugeot 605 care au motor RDZ-oare asta inseamna ca si compensatorul de relanti este identic cu al meu?

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mie 04-Ian-2006 11:27

Pt. motorul rdz s-au folosit 2 tipuri de injectii monopunct:
1990-1993 Bosch Monopoint A2.2
1994-1995 Magneti Marelli G5

catalin
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Mar 31-Mai-2005 17:21
Localitate: Bucuresti

Mesajde catalin » Joi 05-Ian-2006 13:07

Pe piesa veche pe care inca o mai am scrie Magneti Marelli.Made in USA by AIRPAX.Pe piesa noua scrie numele furnizorului PIERBURG si e facuta in Mexic.Diferenta de furnizor nu a avut nici o influenta negativa asupra motorului.Altceva ma tem ca nu pot sa iti mai spun.Piesa asta noua a fost relativ usor de cumparat si a costat cam 1,2 mil lei vechi.Pretul este fara adaosul unui service sau al unei firme de piese auto.

teognost
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Mar 26-Iul-2005 18:17
Localitate: Praga

Mesajde teognost » Lun 09-Ian-2006 15:46

Multumesc pt raspunsuri.Deci avand anul de fabricatie 1990 masina ar trebui sa aiba injectie Bosch,nu inteleg de ce cei de la Bosch nu au gasit piesa respectiva in cataloagele lor.
Catalin-tu de unde ai cumparat piesa respectiva asa de ieftin?

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Lun 09-Ian-2006 16:35

nu inteleg de ce cei de la Bosch nu au gasit piesa respectiva in cataloagele lor.

Daca ai cautat piesa respectiva in cataloagele Bosch dupa codul piesei din plansele Citroen era normal sa nu o gasesti.
Cauta piesa in cataloagele Bosch dupa modelul masinii si tipul de injectie.

catalin
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Mar 31-Mai-2005 17:21
Localitate: Bucuresti

Mesajde catalin » Lun 09-Ian-2006 16:48

Piesa am gasit-o prin intermediul unui prieten, agent de vanzari la o firma de import piese auto.Pot incerca fara sa iti promit sa iti fac si tie rost de una, daca imi dai toate datele necesare.Pe de alta parte daca o gasesc nu stiu ce sa fac cu ea daca esti in Cehia.Nu stiu in schimb cat de greu poate fi sa gasesti asa ceva in Cehia, daca in Bucuresti unora le-a luat relativ putin timp sa gaseasca.Firmele de piese au cataloage electronice de piese din cate stiu care verifica usor aceste lucruri.

teognost
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Mar 26-Iul-2005 18:17
Localitate: Praga

Mesajde teognost » Mar 14-Feb-2006 16:05

Nu am mai fost demult pe forum,abia acum am vazut mesajul tau.
Acum am promisiuni ca rezolv aici problema,in caz ca nu va fi asa o sa te contactez pe privat.Multumesc pt oferta!

Initial mi-a spus cineva din Plzen ca are piesa(SH) si mi-o trimite prin ramburs la Praga unde locuiesc.Am primit coletul,am platit banii (nu era f mult ,50 Euro compensatorul de relanti + un senzor de presiune aer),cand am desfacut surpriza-compensatorul era de la alt model de Citroen iar cealalta piesa nici macar nu era senzor de presiune,habar nu am ce era.L-am sunat pe om-a zis sa ii trimit piesele inapoi normal ,fara ramburs,el imi va trimite din nou piesele buna.Asta a fost la sfarsitul lui noiembrie si apoi tipul s-a dat la fund ,nu mai raspundea la telefoane,trebuia sa sun tot timpul de la alt numar ca sa pot da de el si sa mai minta ceva.In final la inceputul lui ianuarie am mers la politie,dupa ce au bagat sperietii in el mi-am vazut banii inapoi cu chiu cu vai dupa aproape 2 luni.Deci si aici in Cz se intampla faze dubioase,eu unul m-am lecuit de primit piese prin colet cu ramburs,prefer sa merg la fata locului chiar daca ma va costa benzina :-)


Înapoi la “Mecanica - XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos