reparatie capitala cx break trd turbo 2 '87

aici ne laudam!

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

reparatie capitala cx break trd turbo 2 '87

Mesajde dj01fad » Lun 18-Aug-2008 09:59

este o mare surpriza, si pentru mine, pt ca masina era programata sa mearga la remat... amicul caruia i-am facut-o cadou m-a anuntat ca este hotarat sa o repare in totalitate, dezmembrand berlina care o are...
o sa pun niste poze de inceput zlele astea, cu masina in starea in care se afla acum.... inca este functionala, dar o dor toate. ca exemplu, ultimul ulei a stat in ea cam 35000km :shock: , iar articulatiile sunt cam praf. de cand am renuntat eu la ea, amicul a mai mers cu ea cam 60000 si... atentie... nu a schimbat absolut nimic la ea. tare nu? o sa revin cu pozele.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Lun 18-Aug-2008 14:31

Pai da... :mrgreen:

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 18-Aug-2008 22:28

da ce? :shock:
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mar 19-Aug-2008 06:47

Orice :!:

Baga poze, ca altfel ma plictisesc

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 22-Aug-2008 23:36

am si facut prima reparatie, la una dintre balamalele portbagajului, la care se rupsese tabla de pe caroserie. am folosit o placa de tabla de aluminiu de 3, si cateva nituri, bineinteles curatand bine zona de ceva rugina, si tratand cu grund.... poze nu am, o sa fac cand va reveni masina, pt ca deocamdata este plecata in turul tarii, pentru a satisface concediul proprietarului.... sper sa revina cu ea intreaga ca cica are de facut fro 3000 km :shock:
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 24-Oct-2008 00:17

totul a luat o intorsatura neasteptata si anume: dupa ce amicul cu breakul si-a cumparat masina... adica cx-ul meu albastru, mi-a parcat-o pe asta acasa spunand ca nu mai are nevoie de ea. si atunci am reflectat... cam cum reflecta oglinda un topor si s-a invartit in cap o rotita: daca mai poate cara, de de sa nu care? ca tot mai am de lucru la casa. si uite asa am facut acum cateva zile o verificare amanuntita la cazan, ca sa vad daca mai este recuperabil, si ... surpriza: la mecanica am gasit in neregula doar urmatoarele:
- pivoti inferiori st si dr cu joc fooooarte mare, unul are cam 1 cm :shock: - am
- brat inferior stanga fata prastie, cred ca nu mai are deloc bucsi - am
- rulment roata dreapta fata cu joc mare - am
- etrier dr fata curge partea demontabila - am
- dozator uzat rau de tot - cred ca am unul mai bun ca asta
- vana de securitate blocata aproape pe inchis pt ca face presiune pana in ea, dar din ea nu iese decat putin - am
- sferele principala si de frana descarcate sau sparte - am
- rulmenti brat stanga spate - nu am
- cablurile de frana de mana, unul cam blocat celalalt mai putin - cred ca am
- cutia de viteze caraie pe 2 si 4 - am cutie buna, dar... asa ramane ca nu am chef de dat jos motorul
- placute de frana spate uzate rau - nu am
- diverse prostii pe la aspect cum ar fi: picouri, zgarieturi, o gaura in prag la imbinarea cu aripa spate pe partea stanga, destul de mare (culmea e ca e singura gaura care am gasit-o, deci am facut bine caroseria acum 4 ani), vopseaua e prastie unde mai pui si ca e plina de pete de ciment de zici ca e dalmatian :lol: , dar, cum arata... chiar nu ma intereseaza.
o sa pun si cateva poze maine sa va spargeti de ras.
mentionez ca aceasta masina cred ca sare bine de tot de 500.000 km. eu am luat-o cam la 400.000 si am mers destul cu ea.... a mers in fiecare zi cu foarte putine exceptii, si nu m-a lasat niciodata in drum, nici pe mine si nici pe cosmin. s-au carat cu ea tot felul de prostii: motoare, fiare vechi, saci de ciment si altele, moluz, pietris, bolovani, lemne, mobila..., porci :lol: , si nici nu mai stiu :roll: . numai alaltaieri am carat cu ea saci de moluz pana la refuz: cu banchetele spate scoase, am pus sac langa sac, din spaele scaunelor fata, pana la usa de la portbagaj :shock: ... si nu s-a rupt. chiar ma intreb... cat o mai rezista oare? :roll: oricum, masina mai trainica ca asta nu cred sa mai am vreodata... sincer, declar ca a fost cea mai buna masina pe care am avut-o, asa cum a fost ea, chinuita, lovita, reparata, etc... la berlina cred ca ii cadeau rotile daca faceam ce am facut cu asta :twisted:
ceea ce intreb eu acum... merita sa trag la ea cateva zile acolo sa o mai aranjez putin, sau....? :roll: oricum, nu voi mai folosi masina asta decat la carat saci de moluz, ciment, si alte materiale de constructii. are itp si asigurare pana in august 2009 :lol:
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Vin 24-Oct-2008 08:38

dj01fad scrie:,ceea ce intreb eu acum... merita sa trag la ea cateva zile acolo sa o mai aranjez putin, sau....? :roll: oricum, nu voi mai folosi masina asta decat la carat saci de moluz, ciment, si alte materiale de constructii. are itp si asigurare pana in august 2009 :lol:



...trileme existentiale... :rolleyes:

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Vin 24-Oct-2008 09:14

vrem pozele promise :D

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 24-Oct-2008 10:40

o sa pun si pozele. ai rabdare ca acum e pictorul la mine si le face.
m-am hotarat ce fac :lol:

problemele astea le rezolv - probabil chiar azi, sa videm:

- pivoti inferiori st si dr cu joc fooooarte mare, unul are cam 1 cm - am
- brat inferior stanga fata prastie, cred ca nu mai are deloc bucsi - am
- rulment roata dreapta fata cu joc mare - am
- etrier dr fata curge partea demontabila - am
- placute de frana spate uzate rau - nu am

problemele astea cred ca le las asa si gata:

- dozator uzat rau de tot - cred ca am unul mai bun ca asta
- vana de securitate blocata aproape pe inchis pt ca face presiune pana in ea, dar din ea nu iese decat putin - am
- sferele principala si de frana descarcate sau sparte - am
- rulmenti brat stanga spate - nu am
- cablurile de frana de mana, unul cam blocat celalalt mai putin - cred ca am
- cutia de viteze caraie pe 2 si 4 - am cutie buna, dar... asa ramane ca nu am chef de dat jos motorul
- probleme aspect si caroserie

nu merita sa mai bag bani in ea, si nici munca!
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Vin 24-Oct-2008 17:01

poi si cand cedeaza..... o dezmembrezi?

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Sâm 25-Oct-2008 00:03

am rezolvat azi asa: pivotii inferiori, bratul stanga inferior, rulmentul roata dreapta fata, etrierul dreapta fata, placutele spate (de oltic am pus), si in timpul manevrelor i-a cazut toba finala. sa vad ce ii fac, dar cred ca e nevoie de asudator pt ca s-a rupt la cotul de sub punte. restul... asa le las, ca nu ma deranjaza deloc :lol: la carat merge si asa.

razzwan scrie:poi si cand cedeaza..... o dezmembrezi?

pai... ce, crezi ca mai stau sa o demontez? si... cu ce sa car bucatile apoi? o duc intreaga la remat si o parchez acolo. nu stiu, mai vedem. ai mei vor masina noua, si cel mai probabil o sa o dau pe prima de casare si gata.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Sâm 25-Oct-2008 09:54

atunci sa dureze cat mai mult :D :D

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 10-Noi-2008 00:07

intre timp s-a mai intamplat cate ceva...
- bratul spate stanga schimbat cu totul
- vana de securitate schimbata... ajunsese de nu se mai ridica - dar aveam directie
- aranjat bara fata si semnalizari, aranjat stopuri spate.
- reparat caldura... brrrrrrrrr (adica inlocuit modulul electronic de la instalatia de climatizare)
- facut unghi convergenta
- inlocuit dozator pt ca incepuse sa cada de cur in mers, dar am nimerit unul tot prost... sa vedem, ca daca cu asta nu cade, il las deocamdata
mai am de gand sa ii fac urmatoarele: inlocuit scaunele cu unele originale de cx, apropo, alea de sunt in ea sunt de vanzare; reparat prindere la unul din telescoapele portbagajului, nu de alta dar sa scap de sapa din portbagaj; schimbat usa stanga fata la care s-au rupt bolturile si neputand sa scot bucatile am bagat cuie prin ele si se mai rup asa... ocazional si alea; vreau sa... tineti-va bine.... sa o vopsesc neagra....
am reusit sa fac in asa fel incar sa nu mai platesc impozitul la ea, asa ca nu ma mai grabesc sa o arunc pentru ca acum nu imi mai cere prea multe cheltuieli. a... si trebuie sa ii gasesc ceva roti pentru ca acum are resturi pe ea: una de tabla, una de aliaj pe 14, un trx, si una... de alfa 8)
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Lun 10-Noi-2008 22:15

vrem poze cu masina in starea care este acum 8) 8)

Avatar utilizator
iwa
pasionat
Mesaje: 259
Membru din: Joi 31-Ian-2008 09:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde iwa » Lun 17-Noi-2008 15:20

zici ca e dalmatian :D chiar arata foarte haios :)
--
I @m the B0Rg`
Blog RPR - www.oltcit.eu


Înapoi la “Restaurari si prezentari”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib