Cruise control Xantia HDI

Forum de discutii generale despre Citroen Xantia. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Cruise control Xantia HDI

Mesajde dj01fad » Joi 07-Iul-2016 00:24

eee... dupa o lipsa de inspiratie care s-a intins pe o perioada mai lunga, am decis sa mai fac si eu ceva.
Prin urmare, dupa o lunga documentare si o gramada de avanturi temperate din diverse motive, astazi m-am apucat cumintel sa imi aranjez pilotul automat la activa, ca m-am saturat sa ma tot doara piciorul la drum lung, si urmeaza sa plec in concediu.
booon. acum sa enumeram putin cele necesare:
- se face rost de una bucata maneta originala, care se poate lua de la orice xantie cu pilot automat, mai exact de la modelele pe benzina cu cutie automata. nu conteaza anul, toate sunt la fel. am impresia ca este la fel si la p306, xsara 1 si p605. nu sunt sigur daca astea sunt cele compatibile, dar cu siguranta sunt si la alte masini.
- se mai face rost de butonul original; asta trebuie neaparat de xantia, ca doar trebuie sa fie estetic, si sunt 2 modele, in functie de modelul masinii (s1 sau s2). s-ar putea adapta acolo orice buton, dar eu am vrut sa fie original.
- un releu cu soclu pentru a "fabrica" al 2-lea contact de la pedala de frana.
- ceva cabluri, in cazul in care masina nu are instalatia facuta in cabina (pentru cele cu instalatia existenta in cabina, mufa unde se conecteaza firele este sub buzunarul din spate de pe consola dintre scaune)
- un cablu cu 4 fire, de 2-3 metrii (la instalarea astuia se cam munceste)
- 4 pini dintr-o mufa de ecu motor de bosch, sau 4 pini care se potrivesc in mufa masinii.
- conditia de baza pentru aceasta optiune este ca ecu motor sa stie de cruise control, iar asta inseamna ca masina trebuie sa fie de la un anumit nr orga in sus (nu il stiu exact, dar am impresia ca este 8241)
- lexia, pentru a activa cruise control, care in mod normal este dezactivat.
- chef de munca, pentru ca e ceva, mai ales ca trebuie tras cablul cu 4 fire din mufa de la ecu pana in cabina intre scaune... iar cel mai aiuristic lucru este sa bagi cablul de la motor in cabina. am reusit sa gasesc o gaurica pe unde l-am bagat "tragandu-l" cu o sarma otelita, dar m-am chinuit ceva.

dupa mai bine de o jumatate de zi de munca, rezultatul a fost minunat. a functionat din prima, si eu unul sunt foarte multumit.
pentru doritori, pot sa revin cu scheme si ceva poze, dar asta de maine incolo.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Re: Cruise control Xantia HDI

Mesajde kady28 » Joi 07-Iul-2016 12:57

Felicitari!... vazusem pe undeva mai demult cum se monta cruise control pe 1.8 16v avand in vedere ca acceleratia e pe cablu. Parca era un fel de motoras care deschidea clapeta de acc dar nu mai gasesc informatia.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Cruise control Xantia HDI

Mesajde dj01fad » Joi 07-Iul-2016 14:21

eu am luat maneta si butonul de pe o masina pe benzina, si am luat atunci toata instalatia... adica modulul electronic cu mufa cu o bucata din cablaj, si jucariile vacuumatice cu electrovanele care actioneaza pedala mecanica de acceleratie ... si e chiar de pe una 1.8 16V. am si pedala de la automata, ca eu mi-am pus releu, nu am avut cum sa montez aiureala aia de pedala.

urmeaza si computer de bord...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Re: Cruise control Xantia HDI

Mesajde kady28 » Joi 07-Iul-2016 20:24

Trip computer ar fi si mai interesant desi nu as prea sa vad cat consuma Xantia :lol:
Pe aici am gasit ceva informatii:
http://delta.superhosting.bg/~ermacon5/ ... 806-112845
http://www.frenchcarforum.co.uk/forum/v ... hp?t=47618

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Cruise control Xantia HDI

Mesajde dj01fad » Joi 07-Iul-2016 21:42

da... il vazusem, dar nu o sa pun asa ceva. as pune unul de p406, dar inca ma mai gandesc. oricum l-am comandat, trebuie sa imi vina. de montat (dpdv electric) nu e chiar greu, dar... estetic nu stiu unde sa il pun. la fel de bine as putea sa pun si unul de xm, dar la fel, nu stiu unde sa il pun. o idee ar fi sa renunt la scrumiera, mai ales ca usor sa pun alta daca nu imi mai convine, dar... om vedea. cam asa ar arata:
https://postimg.org/image/64thhzn0z/
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Re: Cruise control Xantia HDI

Mesajde kady28 » Vin 08-Iul-2016 10:49

Parerea mea ca vine prea jos la scrumiera, eu as incerca sa il pun ori in locul ecranului de ceas/temperatura din dreapta ori daca vrei sa pastrezi ceasul ala poti sa-l montezi in stanga, in locul butonului de blocare geamuri electrice spate. Oricum poti muta butonul de blocat geamuri in alt slot din dreapta daca ai liber si grila aia se scoate relativ usor sa o poti bricola. Ar mai merge si sus deasupra oglinzii, unde e loc de plafoniera..e mai usor de vazut.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Cruise control Xantia HDI

Mesajde dj01fad » Vin 08-Iul-2016 12:50

pai... in stanga in locul butonului de la geamurile din spate nu se poate deoarece langa el este butonul de la cruise control; deasupra oglinzii nu se poate, deoarece acolo e plin, este motorul de la trapa. nu am niciun slot liber, toate sunt populate. asa ca... nu prea am decat sa il pun cumva in locul ceasului, mai ales ca ecranul de pejo are si el afisarea temperaturii. cand o sa primesc ecranul o sa hotarasc daca si unde il pun. nici in ceasurile de bord nu se poate, pentru ca in stanga am temperatura uleiului...
mai am o idee creata, si anume sa adaptez comanda de clima de la 406. este ceva de munca, dar si rezultatul ar fi pe masura.
ma gandesc si la asta...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]


Înapoi la “Citroen Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187754
    Total subiecte 18615
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru RobertErymn