Ce marca de benzina bagati in ale voastre

Forum de discutii generale despre Citroen Xantia. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Ce marca de benzina bagati in ale voastre

Mesajde kady28 » Mar 12-Aug-2014 20:56

Nu stiu cati dintre voi v-ati confruntat cu marca de benzina (lukoil, mol, petrom, rompetrol) care o bagati in rezervor dar cred ca la masina mea conteaza.
Bineinteles ca in discutie se pot baga si cei cu motorina, macar asa mai stie lumea ce marca e mai buna si ieftina...desi benny da ceata cu uleiu :lol:

Acum sa zic eu prima parere:
In ultima jumatate de an am bagat lukoil de 95 ca deh, e mai ieftina. Am observat eu ca tremura motorul la relanti mai tare, ca mai are ezitari, ca nu prea are vlaga.
Ultimul drum mai lung s-a comportat tot asa.. aprox ~500km, inainte se cunostea cand opream AC dar acum nimic, ma faceau si masinile cu 1.2 aspirat :lol:
Initial tot ma gandeam ca o fi de la capacul cu bobinele de inductie dar uitandu-ma pe net vad ca marca de benzina are un rol destul de important.
Nu bag mana in foc de parerile altora dar de cand am masina cateodata mergea de o lua naiba, dar in ultima vreme e ca o lesinata...si aici ma refer la urcarea motorului in ture de la 3000 in sus cu 2 persoane in masina si maxim 30 kg bagaj.
Acum am bagat de la mol 95 si saptamana viitoare am un drum mai lung..sa vad daca ii place asta.

benny_merty
pasionat
Mesaje: 1050
Membru din: Joi 07-Iul-2011 20:21
Localitate: Sibiu Cisnadie

Mesajde benny_merty » Mar 12-Aug-2014 22:05

Eu folosesc;

Ulei clasa LUX de la restaurante 1 LEU litru miros carne prajita.

Deci eu pot cataloga ulei de magazin astfel dupa putere de foc si pret.

1-MASTER CHEF -3,99 lei -miros gogosele.

2-SURASUL SOARELUI -3,89 lei -miros cartofi prajiti

3-PROXI - 3,59 lei - miros gogosele

4-VITAE D'ORO -3,49 lei - miros peste prajit.



Imagine

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 13-Aug-2014 00:05

eu folosesc motorina de la rompetrol de obicei, ca imi e in drumul zilnic, pentru celelalte trebuie sa bantui prin aglomeratie. am observat ca merge mai prost cu cea de la omv si petrom, iar in rest nu am simtit diferente. am un amic tot cu hdi, care a inceput sa bage ulei ars filtrat prin pasla; baga cam 4 de ulei cu 6-7 de motorina deocamdata, si rezultatele sunt incantatoare. am zis ca daca face 20.000 km fara sa strice ceva, incep si eu distractia. oricum, cu ulei trage mai tare;
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Mie 13-Aug-2014 10:37

Eu alimentez cu benzina MOL 95 de vreo 2 ani. Nu a fost o alegere facuta pe baza unor cercetari si studii intense, ci pentru simplul fapt ca de cand m-am mutat in Bucuresti am o benzinarie MOL la 300 metri de mine. Plus ca mi-am facut card din ala de puncte de la ei si inca mai sper ca peste vreo 10 ani o sa adun destule incat sa-mi iau un termos. Cat despre benzina lor, sunt chiar multumit.

Bineinteles, cand trebuie sa alimentez si nu-s prin zona, bag ce se nimereste. Ce-am observat: am pus de 2 ori de la Rompetrol si parca e un pic mai lenesa.
Si apropo... pentru cei din Moldova, pe-acolo este Socar, aia din Azerbaidjan... eu nu mai pun de la ei in viata mea. M-am bucurat odata ca era cu vreo 30 bani mai ieftina, si-am bagat vreo 30 litri... M-am plimbat aiurea numai sa se termine, ca tragea ca un catar schiop.

In alta ordine de idei: Pune cineva de 98 sau de 100 ? Eu n-am pus niciodata... unii spun ca trage mai bine, altii ca nu-i nici o diferenta... altii ca doar se consuma mai repede...etc.
Web design profesionist.

Avatar utilizator
cristi_s
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mar 04-Aug-2009 07:57
Localitate: Brasov

Mesajde cristi_s » Joi 14-Aug-2014 18:52

De 100 am mai bagat eu cand imi mai ramanea dupa etapele de coasta. Mare diferenta nu e, dar se simte nitel la demaraj. Cuie automata ultra mega lunga, omoara orice senzatie de acceleratie. :) In rest, bag de la Lukoil, Mol, Petrom si OMV, depinde care e mai aproape. Diferente intre ele nu prea am sesizat, am sesizat in schimb diferente intre aceeasi benzina de la aceeasi statie, luata la diferenta de o saptamana - doua - trei. Probabil depinde de cat de mult au nevoie oamenii de acolo de un "supliment" de venit. :)))) Am patit si la Lukoil si la Petrom chestia asta. La OMV mai demult.
Nici macar Chuck Norris nu poate repara un XM ca sa fie functional 100
https://www.youtube.com/watch?v=ZkvdX-R8VSo


Înapoi la “Citroen Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos