Contact CX seria 2 - are pozitie de accesorii?

becuri, conectori, fire, ECU (cine are), etc.

Moderator: Echipa Tehnica

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Contact CX seria 2 - are pozitie de accesorii?

Mesajde eugenro2001 » Joi 05-Apr-2007 15:57

CX-ul are pozitie de accesorii la contact? Adica pozitia aia pe care nu sunt alimentati toti consumatorii.
Din cat mi-am dat eu seama pana acum se pare ca nu are.
Pt ca e neplacut sa stai in masina si sa nu stai cu contactul pus sa nu consum bateria. Fiind diesel de cate ori pun contactul trebuie sa actionez putin demarorul pt a decupla bujiile incandescente daca vrea sa stau cu motorul oprit.
De cand a inceput sa ma lase bateria am inceput sa fiu preocupat de consumul de curent. Am facut diferite masuratori si am constatat ca dupa ce pun contactul. FARA bujii, consumul este de 7A si ceva!
Din acestia cam 3A reprezinta consumul sistemului electronic si pompa de injectie care are niste electromagneti si nu stiu ce motoras prin interior.
cam 1A imi ia electroventilul de Stop al pompei de injectie si inca 3A restul consumatorilor normali la orice CX. Asta cu radioul si aeroterma oprite.
E mult? Mie mi se pare cam mult dar nu stiu care e consumul normal.

De aceea ma gandeam ca o pozitie de "Accesorii" la contact, in care sa fie alimentat doar radioul, ventilatorul, luminile interioare, pozitii s cam atat ar fi f folositoare.

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Joi 05-Apr-2007 16:41

De aceea ma gandeam ca o pozitie de "Accesorii" la contact, in care sa fie alimentat doar radioul, ventilatorul, luminile interioare, pozitii s cam atat ar fi f folositoare.

Nici al meu nu are pozitie de accesorii, dar din ce ai enumerat tu, doar ventilatorul nu merge fara contact.

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 05-Apr-2007 16:50

Am uitat sa adaug si geamurile electrice. Iar radioul depinde de model, al meu se alimenteaza doiar cu (+) prin contact si nu imi place sa schimb destinatia pinilor...

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 05-Apr-2007 21:28

eu am facut altceva ca sa ma bucur de diferite facilitati fara sa pun contactul, dar totul se face prin alarma; prin optiunea starter kill de la alarma am conectat geamurile si cd-ul in asa fel incat in momentul in care armez, toate se opresc (li se taie alimentarea, bineinteles cu relee)
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 06-Apr-2007 09:17

Si mie mi se pare destul 7A, dar ce te impiedica sa muti anumiti consumatori care te intereseaza (casetofon spre exemplu) pe + permanent. In felul asta nu mai e nevoie sa folosesti contactul.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!


Înapoi la “Electrica - CX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern