cat de greu poate fi?

becuri, conectori, fire, ECU (cine are), etc.

Moderator: Echipa Tehnica

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

cat de greu poate fi?

Mesajde razzwan » Mie 21-Mar-2007 20:50

vreau sa fac un update la masina mea :D mai precis vreau sa-i pun geamuri electrice pe spate . Sa mai confruntat cineva cu problema asta :) Ce "necazuri" a intampinat :( ? pareri ?

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Mie 21-Mar-2007 21:51

ce vrei tu sa faci nu este update, ci upgrade. Update(interpretabil) era daca ii puneai caroserie de c6.

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Mie 21-Mar-2007 21:52

cine stie :twisted: :twisted:

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 22-Mar-2007 00:22

trebuie sa tragi fire de la usi pt ca s-ar putea sa nu aiba; deci ai nevoie de: cablu destul de gros si destul de mult, 2 butoane, motoare, macarale pt motoare si multa bunavointa; toata operatia nu ar trebui sa zureze mai mult de o zi. bafta!
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Joi 22-Mar-2007 09:06

dj01fad scrie:trebuie sa tragi fire de la usi pt ca s-ar putea sa nu aiba; deci ai nevoie de: cablu destul de gros si destul de mult, 2 butoane, motoare, macarale pt motoare si multa bunavointa; toata operatia nu ar trebui sa zureze mai mult de o zi. bafta!


poi dau jos usile astea si pun altele. Am usile de pe spate complete tot functional pe ele. Nu au strop de rugina si linia este perfecta \:D/ . Ca o recapitulare : fire posibil sa am , butoane man :( , si bunavointa destula cat sa mai ajut si pe vro 3 persoane :wink: . Daca cumva tu ai butoane te rog sa ma anunti si pe mine si poate ne intelegem la un pret pt ele 8)

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 22-Mar-2007 10:25

Deci situatia se prezinta astfel:

Instalatia electrica este formata din cateva forme de cablu care merg in lungul consolei centrale, se ramifica spre usi si la baza stalpului se imbina cu mufe cu forma de cablu din interiorul usii.

Daca CX-ul tau nu a avut din "nastere" geamuri actionate electric, lipsesc firele necesare chiar in forma de cablu centrala precum si portiunea din usa, de la mufa din stalp pana la motor.
Asadar trebuie, cu ajutorul schemei electrice unui CX cu geamuri electrice pe spate, sa identifici pe care (+) trebuie sa te conectezi pentru alimentarea noilor circuite. Apoi trebuie sa te conectezi la (+)-ul respectiv si sa realizezi schema. Ar fi foarte util daca ai avea parti de instalatie electrica de la un CX dezmembrat.

P.S. Crezi ca e mai simplu sa inlocuiesti usa cu totul decat sa inlocuiesti macaraua 8) ? Fara sa mai punem la socoteala ca poate noile usi nu au aceeasi culoare cu restul masinii, ca poate geamuruile difera, unele sa fie verzui iar altele albe.
Am si eu doua butoane daca nu gasesti mai aproape.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 22-Mar-2007 10:51

Cred ca ati uitat de releul de comanda al macaralei. 8)
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 22-Mar-2007 11:54

La CX nu exista releu de comanda, curentul motorului este suportat de contactele butonului.

Cine vrea sa protejeze contactele, face ca mine, cumpara module de comanda cu impuls de Xantia. Acestea stiu sa inchida/deschida complet geamul dupa o scurta apasare si au incorporate relee.

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Joi 22-Mar-2007 14:26

eugenro2001 scrie:Deci situatia se prezinta astfel:

Instalatia electrica este formata din cateva forme de cablu care merg in lungul consolei centrale, se ramifica spre usi si la baza stalpului se imbina cu mufe cu forma de cablu din interiorul usii.

Daca CX-ul tau nu a avut din "nastere" geamuri actionate electric, lipsesc firele necesare chiar in forma de cablu centrala precum si portiunea din usa, de la mufa din stalp pana la motor.
Asadar trebuie, cu ajutorul schemei electrice unui CX cu geamuri electrice pe spate, sa identifici pe care (+) trebuie sa te conectezi pentru alimentarea noilor circuite. Apoi trebuie sa te conectezi la (+)-ul respectiv si sa realizezi schema. Ar fi foarte util daca ai avea parti de instalatie electrica de la un CX dezmembrat.

P.S. Crezi ca e mai simplu sa inlocuiesti usa cu totul decat sa inlocuiesti macaraua 8) ? Fara sa mai punem la socoteala ca poate noile usi nu au aceeasi culoare cu restul masinii, ca poate geamuruile difera, unele sa fie verzui iar altele albe.
Am si eu doua butoane daca nu gasesti mai aproape.


multumesc eugen pt toate informatiile date . Am preferat sa schimb portierele deoarece de curand a intrat un caine ( dulau ) pe partea dreapta a afectat portiera din dreapta fata si spate :cry: . Si portierele pe care le iau este tot de la un cx de-al meu dezmembrat care are geamurile electrice pe spate si vream sa-mi formez o idee (sa stiu cam ce ma asteapta :) ) , eu oricum imi pun geamuri electrice pe spate orice ar fi ( e o pata dea mea :oops: ) Si in legatura cu butoanele ai putea sa-mi spui un pret la ele :) Multumesc inca o data

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 22-Mar-2007 14:53

Daca ai sa imi dai la schimb o bricheta si o lampa de torpedou de seria 2 am rezolvat-o.

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Joi 22-Mar-2007 16:56

la ce fel de bricheta te refri sar putea sa am (partea fixa sau partea mobila ) , torpedoul ti-l dameam intreg era de culoare neagra dar masina a fost tinuta afara si sa furat de ea . Totusi am sa caut sa vad poate gasesc si-ti dau de stire :roll:

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 22-Mar-2007 17:00

Imi trebuie bricheta, nu soclul ei, eu am una defecta (la mine sunt trei).
Imi trebuie lampa care lumineaza torpedoul, e o chestie subtirica de plastic transparent cu bec sofita.

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Joi 22-Mar-2007 17:04

nu stiu sigur sar putea sa am . Am sa caut sa vad . Iti dadeam drept bonus restul torpedoului :wink:

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 22-Mar-2007 17:42

Mersi, daca ai citit, am avut cinci CX-uri, asa ca am destule torpedouri. Si apio, e mult mai usor de trimis prin posta doar butoanele respectiv bricheta si lampa.

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Sâm 24-Mar-2007 07:33

din pacate eugen :( n-am gasit nimic din ce miai spus tu :( imi pare rau . Nu ramane altceva decat sa-mi spui un pret la ele :?


Înapoi la “Electrica - CX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv