Taxa prima inmatriculare :(((

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

alexchivu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Dum 12-Aug-2007 22:54
Localitate: Bucharest

Taxa prima inmatriculare :(((

Mesajde alexchivu » Lun 20-Aug-2007 18:36

Salutare,

In cateva zile va veni si masinutza mea...va rog sa-mi spuneti daca stiti ce se aude cu taxa de prima inmatriculare...se plateste sau nu; chiar este aberant sa dau taxa asta de kkt...

Multam

alesul
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:03
Localitate: Bucharest

Mesajde alesul » Lun 20-Aug-2007 22:31

eu am platit pt un model de fix 1560 cm3 cum ai tu, 5 600 000 (daca nu ma insel)!

niste euro * 35.600(curs smecher de euro!)l

alexchivu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Dum 12-Aug-2007 22:54
Localitate: Bucharest

Mesajde alexchivu » Mar 21-Aug-2007 07:56

si uite asa mai bagam niste banutzi in buzunarul statului... :x

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 21-Aug-2007 09:27

"Normal" ca se mai plateste... si inca la cursul din 1 oct anul trecut :evil:
Baietii de la guvernare se fac ca nu pricep ce zice UE si in timpul asta fraierii tot platesc... ce nu e clar.
Uite aici cum se calculeaza: http://www.autovit.ro/taxainm.php
Atentie ca nu se plateste TVA cum sustin unii, pentru ca e taxa la taxa. platesti doar suma care o zice calculatorul ala si gata.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Mar 20-Noi-2007 15:04

Vosganian merge la Bruxelles sĂŁ rezolve problema taxei auto
Politic - Ramona LeÂşeanu
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Ministrul Economiei ºi FinanÞelor, Varujan Vosganian, a anunÞat ieri cã va pleca sãptãmâna viitoare la Bruxelles, Împreunã cu ministrul Mediului, Attila Korodi, pentru a cere "politicos" oficialilor CE gãsirea unor soluÞii legate de aplicarea taxei auto În România. "Am propus primului-ministru ca sãptãmâna viitoare, dupã rectificarea bugetului ºi celelalte evenimente care vor avea loc În aceastã sãptãmânã, sã merg la Bruxelles Împreunã cu ministrul Mediului, pentru a solicita cu politeÞe sã se urgenteze gãsirea unei soluÞii pentru acest lucru (taxa auto - n.r.)", a spus Vosganian, citat de Mediafax.
"Am avut permanent consultãri la nivelul expertizei tehnice, ni s-au cerut informãri, le-am dat, ele Þineau În general de corespondenÞa dintre propunerea pe care dorim s-o facem ºi pe care am comunicat-o deja, de a reduce foarte mult taxele pentru maºinile mai vechi. Ni s-a cerut permanent o corespondenÞã Între aceste niveluri ºi preÞul maºinilor care se practicã În România. Am dat toate aceste informãri, dar rãspunsul Încã Întârzie", a mai precizat ministrul Economiei.
Taxa de primã Înmatriculare a fost introdusã la Începutul acestui an, când au fost eliminate accizele plãtite la importul ºi achiziÞia autoturismelor de pe piaÞa internã. Taxa se calculeazã În funcÞie de capacitatea motorului, de standardele de emisii ºi de vechimea autovehiculului.
Principalul motiv invocat de autoritãÞi pentru aplicarea acestei taxe a fost limitarea importului de maºini poluante, dupã aderarea României la UE.
Comisia a solicitat, Într-o scrisoare de notificare transmisã În luna martie În cadrul procedurii de infringement, modificarea sistemului de taxare, argumentând cã reglementãrile actuale sunt discriminatorii În cazul autoturismelor second-hand importate din alte state ale blocului comunitar.


sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Mar 20-Noi-2007 15:12

http://www.infoportal.ro/articol~din-economie~info-329763~se-cauta-o-solutie-mai-rapida-privind-taxa-auto.html

Aici este mai pe larg.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 20-Noi-2007 18:09

Armeanul incompetent nu intelege ca problemele nu se rezolva "politicos", ci in UE exista niste legi care se aplica pentru toti.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Mar 20-Noi-2007 19:24

Poate cu ,,politete,, si un mic plocon rezolva treaba ca in Romania :lol:

dandumitrescu
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mar 20-Noi-2007 19:40
Localitate: bucuresti

Mesajde dandumitrescu » Mar 20-Noi-2007 19:45

am platit azi taxa 551 lei pentru c4 1360cc

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mar 20-Noi-2007 19:49

Asta e taxa?
Sa vezi la BX diesel! 8)

Stefan_M
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Lun 24-Ian-2005 14:14
Localitate: BUCURESTI

taxa

Mesajde Stefan_M » Joi 22-Noi-2007 01:26

Vezi aici http://www.automobiletv.ro (coloana stg, a doua imagine, de sus)

Acum am intrat si eu din nou pe acel site, Âşi am constatat cĂŁ au adĂŁugat chiar azi o stire: varianta de calcul propusĂŁ UE nu a fost acceptate; taxa se calculeazĂŁ cu folosind calculatorul al doilea...
"Un curcubeu care sta pe cer mai mult de 10 minute ajunge sa nu mai fie privit de nimeni"

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Mie 23-Ian-2008 19:54

http://www.mediafax.ro/economic/exclusi ... 86;2346721

La unele vechituri incepe sa fie digerabila taxa.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 24-Ian-2008 16:42

pai da... pentru vechituri e convenabil, dar pentru masini intre 2002 si 2006 este jale la taxa. de exemplu, pentru un focus 1,8 tdci euro 3 din 2004 se plateste taxa 1800 iar pentru un cx de 2,5 non euro se plateste in jur de 1000....nu pot sa spun ca nu mi-ar conveni sa imi iau acum o vechitura, oricare ar fi ea, dar mi se pare o imbecilitate treaba asta...
traim in romania, unde totul este posibil. cum dreaq sa cresti taxele la masinile mai noi??? bag de seama ca s-a facut un sondaj sa vada ce masini sunt cel mai frecvent aduse, si la alea au crescut taxele... misto proiect... asta este, asa ne trebuie.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
Dan Popa
pasionat
Mesaje: 515
Membru din: Joi 28-Apr-2005 22:01
Localitate: Bucuresti

Taxa prima inmatriculare :(((

Mesajde Dan Popa » Joi 24-Ian-2008 18:29

Ca bine spusesi


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos