covorase

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

byte
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Joi 28-Iun-2007 12:26
Localitate: Timisoara

covorase

Mesajde byte » Vin 06-Iul-2007 17:02

Am vazut in oferta de accesorii 3 tipuri de covorase. Care le recomandati?

Set 4 covorase de podea din mocheta Surfing --------- 118 LEI
Set 4 covorase de podea din cauciuc---------------------184 LEI
Set 4 covorase de podea din mocheta 3D----------------334 LEI

danpopa
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 11-Oct-2005 13:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde danpopa » Mar 10-Iul-2007 12:56

tu stii ce e mai bine pentru masina ta, tu stii pe unde umbli (noroi/praf/apa).
daca as avea bani, mi le-as cumpara pe toate si le-as utiliza dupa cum as avea chef.
prin urmare, eu am ales solutia de compromis (cauciuc).
avantaje: se uzeaza greu, sunt impermeabile
dezavantaje: pentru mine personal, nici unul. pentru altii - sunt mai urate decat celelalte 2 variante.
avantajele si dezavantajele celorlalte 2 optiuni ti le pot spune cei care le-au testat.
Xsara 1.6 / C4 1.4

Avatar utilizator
calin13
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 29-Aug-2006 14:11
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde calin13 » Mie 11-Iul-2007 13:33

alte dezavantaje la cele de cauciuc: nenoroceste pantofii/mocasinii de piele intorsa...la calcaie...

poate pentru unii nu, da pe mine chestia asta ma scoate din sarite, asa ca mi-am luat din mocheta....

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Mie 11-Iul-2007 13:36

ar fi mai bine unele impermeabile vrei nu vrei tot ploua peafara si cand intri in masina mai calci intr-o balta ceva noroi ...

Avatar utilizator
sake
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Mie 08-Iun-2005 12:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde sake » Dum 15-Iul-2007 22:44

Eu mi-am luat initial "Surfing", ca doar astea erau pe stoc. Dupa doua luni (de vara!) se tocisera atat de tare, ca le-am aruncat fara mila si am luat de cauciuc. E adevarat ca arata mai aiurea decat cele de mocheta, dar le am de peste doi ani si arata ca in prima zi. Ca sa nu mai spun ca se spala foarte usor - foarte important intr-un oras noroios.

Juliushr
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 05-Mai-2008 10:33
Localitate: Botosani

Tot cauciucar sunt si eu

Mesajde Juliushr » Mie 21-Mai-2008 09:11

In Occident, nu e nici o problema daca ai covorase din stofa. La noi, insa, nu imi par practice. Am avut si experienta unui Golf care avea astfel de covorase. Totdeauna erau imbibate de praf. Era o adevarata jale cand spalam masina si incercam sa scot covorasele din "boala". Rezultatul: la Citroen C4 n-am stat pe ganduri si am luat covorase din cauciuc. Se spala imediat si nu iti faci griji nici chiar daca ar fi sa aplici cateva "ciubote cu noroi" pe ele. :D
Daca, totusi, doresti, din cand in cand, sa dai un aspect mai elegant masinii, poti lua si covorase din stofa (daca ai si cu ce dori, respectiv bani, pentru ca, oricum, as recomanda sa iei presuri originale, de calitate, si care se potrivesc perfect), numai ca, daca vrei sa arate si bine, as zice sa le pui numai in zilele de sarbatoare, cum faceau taranii pe vremuri, cu porturile nationale. :D

Avatar utilizator
cit_a
pasionat
Mesaje: 624
Membru din: Sâm 03-Mar-2007 12:17
Localitate: DEVA.

Mesajde cit_a » Mie 21-Mai-2008 09:46

dezavantajul la cauciuc e ca la diferenta de temperatura face un condens mare si tine umezeala sub el , practic iarna o sa ai tot timpul mocheta uda sub el . eu raman la cele din material textil !

Juliushr
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 05-Mai-2008 10:33
Localitate: Botosani

Nu am observat asa ceva

Mesajde Juliushr » Joi 22-Mai-2008 07:35

La Golf nu am observat asa ceva (respectiv condens); covorasele originale VW, dintr-o combinatie de cauciuc natural si de cauciuc sintetic, s-au comportat admirabil. Mentin umezeala numai daca sunt ude in momentul in care le pui la loc. Iarna, daca au fost montate uscate, nu are cum sa patrunda apa sub ele. Acopera perfect suprafata, iar marginile un pic ridicate nu permit apei sa treaca, chiar daca ai "balta" in masina.
La Citroen C4 nu am apucat inca sa imi dau seama bine cum se comporta covorasele de cauciuc. Nici macar nu am reusit inca sa scot presul de la sofer. Stie cineva cum il scoti? Are niste chestii de prindere destul de ciudate. Cand spal masina imi voi bate capul mai mult.
Oricum, fiind si astea de la C4 originale, arata dragut si sper sa fie si materialul bun. Astept sa ne impartasiti alte experiente legate de covorasele de cauciuc Citroen.

daniel beca
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mar 23-Oct-2007 18:16
Localitate: Alba Iulia

Mesajde daniel beca » Dum 05-Oct-2008 12:08

cauciuc pentru noi.

am vazut ceva tavita din cauciuc pentru portbagaj,stie cineva unde pot gasi asa ceva

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Dum 05-Oct-2008 15:17

daca nu vrei sa te usuce la reprezentanta, poti incerca aici: www.auto-accesorii.ro pentru C4 cred ca e 105ron. uita-te la sectiunea accesorii auto, in stanga paginii, deasupra pozei cu opelul astra, dupa care mergi jos, la produse-tavi protectie portbagaj. tot jos ai si un link catre o lista de preturi.

ion lungu
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Vin 19-Sep-2008 22:13
Localitate: bucuresti

despre covorase

Mesajde ion lungu » Dum 19-Oct-2008 21:37

unde ai vazut oferta asta de covorase?

Avatar utilizator
bogdans
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Dum 21-Sep-2008 16:45
Localitate: Craiova

Mesajde bogdans » Mar 21-Oct-2008 23:58

cauciuc clar!eu patimesc cu cele din material textil...spal masina in fiecare sapt :(...se murdaresc ca naiba si se scoate si greu...!

Avatar utilizator
bogdans
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Dum 21-Sep-2008 16:45
Localitate: Craiova

Mesajde bogdans » Mie 31-Mar-2010 02:17

si am pus cauciuc si nervi ce mi am facut ... tot praful,mizeria...s a dus pe mocheta ... pe podea !asadar prefer sa spal materialul si sa fie 3D,cu marginile inaltate ... si cu mocheta curata :D ! pacat ca inca sunt foarte scumpe !
C4 1.6 gris.fer.VTRpp.resolfen.17" OE

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Vin 02-Apr-2010 20:10

Vazusem intr-un supermarket niste covorase cu baza de cauciuc iar deasupra prinsa mocheta. In momentul in care ploua sau mergi prin noroi strangi frumusel mocheta de deasupra si o bagi in portbagaj. Sunt curios daca or exista si particularizate pt diverse modele auto.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

Avatar utilizator
bogdans
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Dum 21-Sep-2008 16:45
Localitate: Craiova

Mesajde bogdans » Sâm 03-Apr-2010 03:00

eu zic asa ... presuri mocheta 3d (cam scumpe) originale si deasupra presuri cauciuc , astfel va fi mai putina mizerie ,namol sau apa prin masina !
C4 1.6 gris.fer.VTRpp.resolfen.17" OE


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern