C3, C4 sau altceva

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Joi 07-Sep-2006 12:20

offtopic
@vldst...deci cred ca s-a incheiat sa zocem argumentatia dintre noi cu c3 si c4. eu am explicat ca era o parere subiectiva de design, normal, si buboasa din observatia testului facut la top gear. daca tu ai cumparat masina si te multumeste te felicit. a fost decizia ta si e bine ca te simti satisfacut 8) iti doresc de asemenea un mers cat mai placut in continuare, neavand vreo nemultumire personla cu tine
ontopic
JJAkja prezinta-ne si noua te rog concluziile tale dupa ce dai o tura pe la dealeri...
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]

OPUS Workshop
:: LED designs ::

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Joi 07-Sep-2006 12:22

Am mers cu ambele modele C3 - 1.4 HDI si C4 1.4 i :
C3 14.HDI :
-consum EXTREM de mic atat in regim urban cat si extraurban (efectiv uiti cand ai bagat motorina )
-motorul trage destul de bine
-e o masinia mica , potbagaj mic .
C4 1.4. i
-e benzina consuma ceva mai mult in jur de 9-12 % in oras
-are mult mai multe plusuri comparativ cu C3 ,\
-e un model aparut recent comparativ cu C3

Nu ai cum sa compari cele doua modele , eu zic sa`ti iei
C4 fara nici o discutie . C3 e o masiana foarte buna STRICT de oras , in afara nu as recomanda`o , nu ti`as dorii sa prin vreo rafala de vand cand ai sa mergi cu C3 tau cu mai mult de 100 km/h .
Nu am de gand sa intru in polemica cu posesorii de C3 dar am mers cu masina respectiva si chiar nu as alege`o .(decat daca as avea suficieti bani si mi`as dorii o masina doar de oras ....si atunci cred ca m`as orienta spre un C2 mult mai sexy decat C3 )

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Joi 07-Sep-2006 13:02

@T.rac3Er
Si eu consider incheiata argumentatia dintre noi :) . Testele pe care le fac diverse publicatii trebuie privite cu o anumita umbra de indoiala. E vorba de subiectivismul inevitabil al redactorilor, ca si de rivalitatile dintre marci si natiile pe care le reprezinta marcile respective. Ceea ce conteaza pana la urma este parerea clientilor care se regaseste in ziua de azi pe diversele forumuri de pe Internet. Dar si aici exista o vorba cum ca daca te iei prea mult dupa forumuri, ajungi sa nu-ti mai iei masina niciodata (din cauza diverselor maruntisuri de care se poate plange oricine la o masina).

Sfatul meu pentru o persoana care doreste sa-si cumpere o masina este sa-si defineasca foarte bine necesitatile, sa viziteze show room-urile, sa faca test-drive si pe urma sa citeasca forumurile.

Te felicit si eu pentru achizitia ta, iti urez sa ai parte de ea si cat mai multi km fara probleme!

Toate cele bune.

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Joi 07-Sep-2006 13:23

exact maruntisurile astea cel putin eu le-am analizat si am decis ca sunt mai putin importante. am auzit proprietari de la mai toate marcile ca se vaita de cine stie ce scartiai bazait, si alte alea.
mai importanta e fiabilitatea trenului de rulare, directia motorul adica tot ce tine de siguranta activa/pasiva si feeling la volan
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]



OPUS Workshop

:: LED designs ::

regedit
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 20:01
Localitate: la volan

Mesajde regedit » Joi 07-Sep-2006 13:43

eu zic ca in banii astia mai pui putin si iei un logan si un matiz si nu mai trebuie sa inparti masina cu nevasta ! parerea mea...

tase bogdan
pasionat
Mesaje: 121
Membru din: Joi 25-Oct-2007 18:11
Localitate: constanta

Mesajde tase bogdan » Sâm 19-Ian-2008 16:04

fratilor voi vorbati de manelisi cu c4-eu am tras o cloncuzie-VA REGASITI.de unde atata o scoateti cu c3ul ca e de conceptie veche?va spun ca am luat decizia sa imi cumpar c3 dupa o discutie particulara cu un inginer de la alpha motors constanta,care cu gura lui a zis ca nu se compara sunt mai fiabile c 3urile.nu avea de ce sa ma minta,am asteptat 3 sapt sa-mi vina iar c4 il aveau pe stoc.vb de acelasi motor 1,4

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Lun 21-Ian-2008 00:05

In ce sens mai fiabila?Adica daca treci peste o groapa, sa zicem, la una nu se strica amortizorul dar la cealalta da?Ma indoiesc.E tot citroen, e aceeasi branza... :)

AndreiR
simpatizant
Mesaje: 49
Membru din: Lun 08-Ian-2007 18:44
Localitate: Arad

Mesajde AndreiR » Lun 21-Ian-2008 09:21

Dupa mine din start comparatie nu este buna. Omul a zis ca 75% din drumuri le face in oras. ok...pentru asa ceva C3 se preteaza mai mult decat c4. Dar aici este esential cati km apreciaza k face intr-un an. Daca nu face mai mult de 20 000km pe an, c4 pe benzina ar fi mai potrivit. depinde de criteriile lui si de ce asteapta de la viitoarea masina.

PS: subscriu: peugeot-ul are preturi nesimtit de scumpe. in vreo 2-3 ani se va lua la tranta cu audi,bmw etc daca nu isi revizuiesc politica de preturi

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 21-Ian-2008 16:16

AndreiR scrie:PS: subscriu: peugeot-ul are preturi nesimtit de scumpe. in vreo 2-3 ani se va lua la tranta cu audi,bmw etc daca nu isi revizuiesc politica de preturi

stai linistit, ca citroenul isi recupereaza banii in service. ba chiar si pe deasupra :twisted: .

AndreiR
simpatizant
Mesaje: 49
Membru din: Lun 08-Ian-2007 18:44
Localitate: Arad

Mesajde AndreiR » Lun 21-Ian-2008 16:47

isi recupereaza toti fie ca e vorba de citroen, bmw, audi, bentely etc. Dar iti spun din proprie experienta, cand mi-am luat C4, un 307 cu aceleasi dotari si aceeasi motorizare era cu 1000-1500 euro mai scump. Diferenta pe care eu nu o inteleg avand in vedere ca sunt aceeasi marie dar cu alta palarie cu un plus pt citroen c4 care arata mult mai bine decat 307 dupa parerea mea. Oricum mai sus era vorba despre costul de achizitie nu de intretinere si service. Imi cer scuze in cazul in care nu m-am facut bine inteles in postul de mai sus.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 21-Ian-2008 17:22

am inteles perfect, dar voiam sa spun ca per total iesi la acelai pret pana la urma. apropo, C4 superb, 307 CAHH.. :P


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos