Suierat Citroen C4 Cactus

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

vioreea
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mie 05-Iul-2017 07:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C4 Cactus
2: Nu
3: Nu

Suierat Citroen C4 Cactus

Mesajde vioreea » Mie 05-Iul-2017 08:30

Buna ziua!
Detin un Cactus PureTech 82, an fabricatie 2015. In primavara, cand am iesit pe A2 si batea un vant puternic, a inceput sa se auda un suierat ingrozitor. Nu imi dadeam seama de unde se aude. Nici macar muzica tare nu il acoperea.
Am observat ca sunetul se auzea la viteza de peste 90 h/ km.
Am descoperit pe un site dedicat Citroen C4 Cactus din Anglia, ca s-au confruntat mai multi posesori de Cactus cu acest suierat si de unde ar putea fi problema: chederele de la usile din fata, care in timp s-au contractat (vedeti foto).
La ultima iesire pe A2, cand a inceput sa se auda suieratul, am acoperit spatiul gol de la cheder cu o carpa si sunetul a incetat.
Am sezizat problema in service si mi-au schimbat chederele la usi. Acum totul este ok.
Am deschis aceasta postare, in caz ca se mai confrunta pe viitor si altcineva cu acest suierat.

Costinel
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 06-Oct-2018 15:29
Localitate: Cimpina
Masina: Citroen C4 Cactus
2: Suzuki Ignis
3: Oltcit Special

Re: Suierat Citroen C4 Cactus

Mesajde Costinel » Mie 10-Oct-2018 16:42

Salutare! faci mentiunea despre foto, insa nu stiu de ce nu pot sa vad vreo poza sau vreun buton catre foto...
Am si eu aceeasi problema despre care ai spus tu, dar suieratul nu-i chiar atat de "ingrozitor" ; azi am fost in service si au reglat usa, sa se aplice mai bine pe cheder. Era vizibil, cu usile inchise, ca portiera fata stanga era putin iesita din "linie", destul de mica abaterea... de aceea au miscat vreo 4 mm spre interior piesa pereche a incuietorii de portiera, cea montata pe stalpul central. Portierele s-au aliniat. Parca nu am mai auzit suieratul la intoarcere, dar nu sunt sigur... ca deja imi vajaia capul dupa ce am petrecut 5 ore in Eurial Ploiesti. Am stat azi de la 10 la 15 ca sa execute doua lucrari programate pentru ora 10: schimbarea unui colier de la racordul catalizatorului si ranforsarea incuietorii capotei motorului, prin montarea unei piese din tabla ambutisata (doua campanii de rechemare a masinii in service, de catre producator).
Am sa vad daca mai suiera la viteza peste 90-100 km/h cand mai ies cu masina din oras...
Pot afirma acum ca sunt dezamagit a doua oara de prestatiile celor de la Eurial Ploiesti, in ceea ce priveste lipsa de punctualitate (programarile nerespectate in doua randuri) si in ceea ce priveste organizarea locului de munca, a atelierului. Le lipsea o trusa de spirale ca sa faca gaurile de care aveau nevoie... au trimis pe cineva sa cumpere de peste drum, de la Brico ... :?

Gelu76
simpatizant
Mesaje: 69
Membru din: Dum 24-Iun-2018 10:46
Localitate: Hunedoara
Masina: Citroen C4 cactus 1.2 vti 82

Re: Suierat Citroen C4 Cactus

Mesajde Gelu76 » Mie 10-Oct-2018 18:36

Salut Costin, din ce an este mașina ?
A mea este din 2017, luna aceasta trebuie sa-i fac prima revizie, am vb. la service dar nu au spus nimic de rechemări.
Ms

Costinel
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 06-Oct-2018 15:29
Localitate: Cimpina
Masina: Citroen C4 Cactus
2: Suzuki Ignis
3: Oltcit Special

Re: Suierat Citroen C4 Cactus

Mesajde Costinel » Vin 16-Noi-2018 10:30

Gelu76 scrie:Salut Costin, din ce an este mașina ?
A mea este din 2017, luna aceasta trebuie sa-i fac prima revizie, am vb. la service dar nu au spus nimic de rechemări.
Ms

Salut Gelu. 2016 e anul Cactus-ului meu. L-am luat in septembrie anul acesta. Probabil ca din 2017 au remediat din fabrica acele chestiuni pentru care le-au rechemat pe cele din 2016...


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv