Offroad

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 04-Iul-2006 11:26

OFFTOPIC:
Range Rover e Range Rover cand vine vb de teren accidentat, chiar daca e sport. Sunt o gramada de filmulete pe net cu ce poate rangeu asta sport, atat pe sosea cat si in afara

ONTOPIC...e prea fortat sa zici offroad cand vine vb de citroen c4. Mai bine zis, teren accidentat, cu o groapa ici una colo, mai un sant pe mijoc, si cam atat. Ce iese din tiparele astea deja devine inabordabil.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 04-Iul-2006 14:09

Masina aia are garda la sol cit una normala si nu cred sa fie variabila ca la BX.
C4 e o masina cam joasa pentru Romania. Deh, a fost proiectata pt drumurile lor.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 04-Iul-2006 14:33

C4 are garda la sol de 169 mm, iar Range Rover Sport are 227 mm, in conditiile in care are roti pe 20 impreuna cu cauciucuri cu talon pe 40 :shock:. Daca comparam ground clearance Range Rover Sport cu cel al altor masini care se vor sau sunt offroad:

Hummer H1 406mm
Hummmer H2 254 mm
VW Touareg 237
Toyota Landcruiser 230 mm
Nissan Patrol 216
Audi allroad 198 pana la 208mm ,
ajungem la concluzia ca nu e chiar asa de joasa masinuta asta. :D

Asa ca,se pare ca te inseli un pic cand vb de Range Rover Sport.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 04-Iul-2006 16:31

Se prea poate sa ma insel, insa ma indoiesc tare ca Patrol-ul are doar 216mm garda la sol, cind te urci cu scara in masina aia...
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 04-Iul-2006 19:01

Pai Nicum tocmai tu sa confunzi garda la sol cu urcatul in masina cu scara??
Nu cumva e distanta dintre cel mai jos punct al masinii si sol? :D
Pai la Citroen cum crezi ca e 169, tocmai datorita suspensiei din spate care e cel mai jos punct(zic eu, din ce am observat)
Uite un link catre patrol
http://www.motoring.co.za/index.php?fSe ... Id=2244479
inca unul
http://www.uae4x4.com/suv/testdrive/nissan.html.

kinetic
simpatizant
Mesaje: 25
Membru din: Joi 13-Iul-2006 20:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde kinetic » Joi 03-Aug-2006 14:18

Salut!
Citesc forumul de ceva timp si m-a ajutat substantial in alegerea masinii.
As vrea sa va intreb daca garda la sol e chiar 169mm, pentru ca la un Suzuki Ignis cifra oficiala este 170mm si pare mult mai inalta decat C4.
Nu am gasit pe nicaieri un document oficial Citroen care sa precizeze ori garda la sol, ori inaltimea la praguri.

ovidiuz
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Vin 30-Iun-2006 11:46
Localitate: Bucuresti

Mesajde ovidiuz » Joi 03-Aug-2006 14:40

Apropo de offroad, ma bucur sa spun ca temerile mele nu au fost justificate.
Am masina de vreo luna de zile, timp in care am avut o data ocazia (nedorita, de altfel) de a merge vreo 10 km pe drum de tara ff accidentat.
Am mers foarte incet (am facut aia 10 km in exact o ora :lol: ) si cu atentie si nu am patit nimic.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Joi 03-Aug-2006 14:46

kinetic scrie:Salut!
Citesc forumul de ceva timp si m-a ajutat substantial in alegerea masinii.
As vrea sa va intreb daca garda la sol e chiar 169mm, pentru ca la un Suzuki Ignis cifra oficiala este 170mm si pare mult mai inalta decat C4.
Nu am gasit pe nicaieri un document oficial Citroen care sa precizeze ori garda la sol, ori inaltimea la praguri.


Da un search dupa "ground clearance Citroen C4" si o sa tot gasesti linkuri....nu stiu cat de oficiale, insa informatia este cam peste tot..

kinetic
simpatizant
Mesaje: 25
Membru din: Joi 13-Iul-2006 20:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde kinetic » Joi 03-Aug-2006 15:00

Multumesc de pont, am facut un search dar cele mai multe rezultate spun despre 134mm... Spre exemplu pagina asta
http://www.um.co.za/specifications/citr ... 1_6i_(2005).aspx
Totusi nu pot fi sigur ca asta e valoarea corecta.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Joi 03-Aug-2006 15:09

Da intr-adevar...oricum nu cred ca este atat de joasa... 169mm cred ca e valoarea mai aproape de adevar.....poti sa masori si sa te convingi :D.

PS..ziceai ceva de Ignis...nu confunda inaltimea masinii cu ground clearance...ca masina poate sa fie si de 2 m inalta dar sa aiba garda la sol de 10cm...
Garda la sol = distanta dintre cel mai jos punct al masinii si sol...unde cel mai jos punct al masinii poate insemna un element al suspensie spate...de obicei ala e punctul cel mai jos.

kinetic
simpatizant
Mesaje: 25
Membru din: Joi 13-Iul-2006 20:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde kinetic » Joi 03-Aug-2006 15:19

Matrixu scrie:Da intr-adevar...oricum nu cred ca este atat de joasa... 169mm cred ca e valoarea mai aproape de adevar.....poti sa masori si sa te convingi :D.

PS..ziceai ceva de Ignis...nu confunda inaltimea masinii cu ground clearance...ca masina poate sa fie si de 2 m inalta dar sa aiba garda la sol de 10cm...
Garda la sol = distanta dintre cel mai jos punct al masinii si sol...unde cel mai jos punct al masinii poate insemna un element al suspensie spate...de obicei ala e punctul cel mai jos.


Pai in momentul asta nu prea pot sa masor, ca mai am de asteptat pana imi vine masina, asta era problema :?

Legat de Ignis, de acord, una e garda la sol si alta e inaltimea pana la praguri. Ar fi interesant de stiut ambele valori pentru C4.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 03-Aug-2006 15:32

@kinetic: pune si tu sublerul pe un C4 in parcare :)
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

kinetic
simpatizant
Mesaje: 25
Membru din: Joi 13-Iul-2006 20:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde kinetic » Joi 03-Aug-2006 15:53

nicum scrie:@kinetic: pune si tu sublerul pe un C4 in parcare :)


Drept sa spun, am vrut sa fac chestia asta, dar mi-a fost cam rusine si frica sa nu sperii proprietarul, in caz ca se uita :D . In plus, nu aveam nici subler la mine :lol:

Juliushr
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Lun 05-Mai-2008 10:33
Localitate: Botosani

Talon

Mesajde Juliushr » Joi 22-Mai-2008 10:47

In concluzie, fiti atenti la talon caracteristic de 17, ca e cam la fel de dificil ca un talon de pensionar. :D (e pe muchie de cutit tot timpul, nu-ti ajunge cand ajungi in momente dificile si se strica rapid cand incepi sa-l consumi). As recomanda jante de 17 numai daca mergeti pe drumuri bune (in timp ce dormiti, aveti sansa sa visati ca rulati, la noi, pe sosele netede ca-n palma) si daca aveti bani suficienti. O anvelopa de 17 costa considerabil mai mult decat una de 15 sau de 16. Un fel de taxa de fraier, daca te gandesti ca diferenta de material intre una de 16 si una de 17 e foarte mica.
Pentru patria noastra as recomanda cele de 15 sau de 16. Cam atat ne tine plapuma.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Joi 22-Mai-2008 11:11

Merge si 17 fara pb..cu talon de 45! Daca mergi cu atentie nu e nici o pb, eu le am de mai bine de un an si in afara de un cui n-am avut nici o pb, si nici macar o zgarietura pe janta!


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos