ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesajde toro » Mar 23-Iun-2009 09:41

O bancheta (e)Recaro nu se confunda cu o banca din fata portii. Azi am aflat ca defapt, ele au fost montate ,,optional,,la cumparare contra-cost (evident)
Peace on earth ... War under the blanket !

Avatar utilizator
hippo
pasionat
Mesaje: 669
Membru din: Joi 06-Noi-2008 07:31
Localitate: Timisoara

Mesajde hippo » Mar 23-Iun-2009 10:06

Sa ne anunti cand domeniul va fi utilizat. Pana atunci, multa bafta!

Avatar utilizator
hippo
pasionat
Mesaje: 669
Membru din: Joi 06-Noi-2008 07:31
Localitate: Timisoara

Mesajde hippo » Mar 23-Iun-2009 10:07

Sa ne anunti cand domeniul va putea fi utilizat. Pana atunci, multa bafta!

asa ar fi fost corect, dar in graba... :oops:

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 23-Iun-2009 12:18

buna initiativa, complet lipsita de vreo finalitate din pacate, si nu in ultimul rind ma intreb cite kg ai, iacobang? (departe de mine orice rea intentie) s-ar putea sa existe o chichita pe undeva ca daca masina e folosita de o persoana mai masiva decit media sa nu se aplice aceleasi conditii de garantie la scaunul soferului de ex. pe de alta parte, site-ul ar avea succes daca ar avea ca target o masina germana ca alea is cu duimul. posesorii de Citroen sint poate 10% (cu optimism) din totalul de posesori de Passat (ca sa nu spun VW ca scadem la 3%), si atunci de unde frenezia aia de a reclama defecte? imi pare rau sa va spun ca totul se va reduce la un car de nervi, o caciula de bani cheltuiti si 0 (barat) cistiguri. bafta

Avatar utilizator
C i t r o n e l
pasionat
Mesaje: 461
Membru din: Mie 17-Oct-2007 18:45
Localitate: psaclub.ro
Contact:

Mesajde C i t r o n e l » Mar 23-Iun-2009 12:35

sfatul meu e sa alegi un nume foarte usor de gasit, mai ales in alte limbi de circulatie internationala;
vezi daca nu cumva il vrei genereral ptr toata gama PSA, cred ca cel mai bine ar fi sa pui toata gama PSA: Peugeot+Citroen ca sa ai trafic mare.

citroen/peugeot/(psa)_problem(s).
citroen/peugeot/(psa)_warranty.
citroen/peugeot/(psa)_owner.
citroen/peugeot/(psa)_protest.
citroen/peugeot/(psa)_help.
...etc

Sau poate faci un site general pe fabricanti fara discriminare si atunci chiar o sa ai trafic pe viitor:

automobile_problem(s).
car_problem(s).
bad_car(s).
car_protest
...

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesajde toro » Mar 23-Iun-2009 15:59

Cauta pe :www.avocatnet.ro---vei gasi un forum al carui admin. este jurist specializat in probleme de litigiu .Consultanta gratuita oferita de juristi.
Peace on earth ... War under the blanket !

Avatar utilizator
mihaysmen
pasionat
Mesaje: 182
Membru din: Mie 06-Feb-2008 20:12
Localitate: Bucuresti

Mesajde mihaysmen » Mar 23-Iun-2009 17:09

cum ti`am scris si pe clubc4 fa o sesizare ,2-3 la Citroen Romania si poate vei avea succes. Eu am trecut prin asta dupa cum sper ca ai vazut si problema s-a rezolvat ( nu cu scaune)

@Khan sa-mi arati si mie unde in vreo hartie data la livrarea masini zice ca trebuie sa ai 50 de kg sa conduci C4. !!! Asa ceva nu am auzit niciodata la nici o marca!!

@Toro , chiar si pe comanda nu cred ca la citroen se pot comanda scaune sau banchete REcaro sau altceva. Poate sunt cele de VTS cu piele alcantara si rosii si ai fost indus in eroare. Daca nu e asa, fa te rog o poza si posteaz-o pentru curiozitatea mea si a celorlalti . multumesc

iacobang
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Lun 08-Ian-2007 17:27
Localitate: suceava

Mesajde iacobang » Mar 23-Iun-2009 18:26

ii dau in judecata, fara discutie. In urma discutiei prin telefon cu avocatul, am inteles ca il dam pe dealer, de unde am cumparat masina pentru a fi adusa in starea de conformitate. Nu au cum sa castige, din moment ce pe garantie se schimba volane,fete portiera, mansoane schimbator,burete scaun. Tapiteria nu intra in aceeasi categorie? sau sete mai scumpa?

Nu vor pentru ca daca se afla vor veni toti sa la schimbe, ca la toti sunt cel putin calcate.
Banuiesc ca daca vor dori expertiza voi fi ajutat de ccei cu masini in garantie.
Dupa ce dau actele avocatului va anunt.
Fara indoiala ii dau in judecata si nu ma deranjeaza ca dureaza, voi cere inclusiv daune.

Tinem legatura

iacobang
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Lun 08-Ian-2007 17:27
Localitate: suceava

Mesajde iacobang » Mar 23-Iun-2009 18:31

am o rugaminte pentru cine stie franceza: banuiesc ca in franta este club citroen. Nu vreti sa v erificati daca acolo se schimba? au si ei aceeasi problema?
In cazul in care in franta,uk,germania, adica tari cu legi sunt schimbate scaunele pe garantie, atunci trebuie sa ne schimbe la toti.

Sunt sigur ca si ei au aceeasi problema, dar banuiesc ca acolo sunt schimbate imediat.

Rog cine cunoaste sa verifice daca are timp.

iacobang
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Lun 08-Ian-2007 17:27
Localitate: suceava

Mesajde iacobang » Mar 23-Iun-2009 20:32

am inca o rugaminte :

Rog sa imi spuneti daca ati schimbat scaun, sezut ori altceva legat de tapiterie pe garantie si unde.
Este esential ....

iacobang
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Lun 08-Ian-2007 17:27
Localitate: suceava

Mesajde iacobang » Mie 24-Iun-2009 06:38

eu am un c4 care a costat 16500 euro plus leasingul, aproape 19000 euro in 2 ani. Masina are 2,5 ani si 65000 km. La 30000km a fost schimbat turbo si de atunci nimic, pana saptamana trecuta cand a fost schimbat rulmentul de presiune. Am fost informat atunci ca ambreiajul nu are nimic, doar rulmentul. Dupa 3-4 zile a inceput sa tremure cand plec de pe loc(cand este foarte cald). Cu scaunul am probleme de mult, dar am tot fost amanat. Acum dupa ce am vazut ca in loc sa imi schimbe chitul de ambreiaj au schimbat doar rulmentul si dupa 10 zile masina in service trebuie sa o duc iarasi sa o desfaca nu mai pot. Ori o fac toata conform garantiei ori ii dau in judecata si asta este. Oricare ar fi fost motivul ei sunt obligati sa schimbe scaunele, sunt in garantie. Asa cum se schimba perne scaun, volane,mansoane schimbator , fete portiera pe garantie, asa se schimba si intreaga tapiterie a masinii.
Nu vor deoarece 80% din masini au aceasta problema si ar veni toti daca se afla, orice ar spune unii din voi. Cititi acest subiect de la inceput.
Acum legat de ajutorul de care am nevoie, nu am nevoie de bani,etc,s-ar putea sa am nevoie de un set de fotografii cu alte masini in situatia mea.
Acum vine si ajutorul din partea mea, unde sunt 2 variante: 1. Daca voi da Citroen Romania atunci toti cei care sunt in situatia mea(din toata tara-orice problema refuzata de garantie) sa imi dea o imputernicire facuta la notar si fotografii si eu pe cheltuiala mea ii voi reprezenta si va garantez ca o sa castig, cat o dura, iar a doua varianta este: dau in judecata Fetcom si aici nu pot reprezenta decat pe cei ce au cumparat masini de la el.
Nu am facut nimic pana astazi intrucat acum dimineata voi afla daca la alte 2 marci (nu pot spune care intrucat persoana lucreaza acolo la vanzari) imi va comunica cu exactitate daca scaunele in situatia multora dintre noi se shimba la ei.
Apoi ma intalnesc cu avocatul(un prieten) si dupa ce analizeaza documentele vom vedea cine trebuie dat in judecata.
Oricum ar fi imi vor da scaune si daca am facut propunerea pot sa ajut pe cine doreste.

Legat de ajuttorul cerut, daca este nevoie voi veni la o intalnire a clubului, unde o sa pot face fotografii la cine imi da voie.

Ca incheiere, este o masina buna, cu scaune foarte comode si frumoase, dar foarte slabe. Am pretentia sa se schimbe intrucat este jenant sa stau cu ele rupte si nu pot dormi can am vazut ca sunt refuzat in garantie.

daca sunt alte intrebari, sugestii,idei eu astept

iacobang
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Lun 08-Ian-2007 17:27
Localitate: suceava

Mesajde iacobang » Mie 24-Iun-2009 07:59

acum am aflat sigur de la garantii dacia, renault

Sunt obligati fara discutie.

tibotib
pasionat
Mesaje: 199
Membru din: Vin 09-Noi-2007 17:25
Localitate: Neamt

Mesajde tibotib » Mie 24-Iun-2009 21:17

Buna seara!
Daca va ajuta cu ceva,pot sa va pun la dispozitie si declaratia mea referitoare la problemele avute cu cei de la Fet-Com Suceava.Precizez ca sunt detinatorul unui Citroen C5,in garantie pana in luna Noiembrie 2009,achizitionat de la aceasta firma.O parte din probleme le pot dovedi cu devizul de service,intocmit cu ocazia efectuarii reparatiilor( cauciuc schimbat-de fapt inlocuit cu rezerva-si lipsa lichidului de spalare parbriz din vasul schimbat de ei),iar daca cei de la Peugeot Iasi sunt amabili,dovedim si defectiunile remediate de acestia,datorate celor de la Fet-Com ( furtun turbo neasezat la locul sau,iar erorile din calculatorul de bord sterse de Fet-Com,in loc sa le remedieze).Ca sa nu mai spun de teapa cu compresorul de aer conditionat,schimbat la cererea domnului de la firma de asigurari-iar cel vechi a fost luat de acesta pe motiv ca il va vinde pentru a recupera din cheltuielile facute cu reparatia masinii-.
Deasemeni,amplificatorul de frana s-a defectat dupa parcurgerea a 100 Km.,in ziua in care am cumparat masina( dupa traseul Suceava-Roman).
In final,daca va pot fi de ajutor,va rog sa-mi comunicati si poate nu vor mai pati si altii ca noi.
O seara buna si succes in continuare!

iacobang
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Lun 08-Ian-2007 17:27
Localitate: suceava

Mesajde iacobang » Joi 25-Iun-2009 12:54

multumesc pentru ajutor, orice dovada ca scaunele se schimba pe garantie este buna pentru mine si nu numai. Suntem foarte multi in aceasta situatie si numai voi cei care ati schimbat perne de scaun pe garantie ne puteti ajuta.
Tocmai am aflat ca o astfel de perna cu tot cu tapiterie a fost schimbata , va rog pe cei care ati schimbat perne de scaun sa ne comunicati unde si cand.
Va multumesc.

iacobang
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Lun 08-Ian-2007 17:27
Localitate: suceava

Mesajde iacobang » Joi 25-Iun-2009 13:37

din miile de masini vandute, cateva zeci de masini tot au beneficiat de aceasta favoare.

Trebuie sa ii gasim si apoi sa vedem ce vor zice, va spun eu:

Trebuie sa schimbe tapiteriile la cel putin 100 de masini din 110, va garantez.
Daca nu vor de vorba b una, sa ii prindem cu ocaua mica si sa le dam peste nas.

Cei care aveti scaunele deteriorate inca in garantie, mergeti la primul service autorizat sa faceti constatare, pentru cazul in care veti iesi din garantie.
Va asigur ca pana la urma tot vor face ce trebuie.

Eu stau inca 2-3 zile si merg la ucuresti la OTV sa le dau un subiect tare.: 90% DIN CITROENURILE C4 VANDUTE IN ROMANIA AU SCAUNELE UZATE SI NU VOR SA LE SCHIMBE PE GARANTIE INCALCAND CONTRACTELE!

Sa ii vad atunci, cineva tot se sesizeaza, este o masina cu scaunele defect de fabricatie, si banuiesc ca asa un subiect de la Elodia nu au mai avut.


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos