Cat intentionatisa pastrati C4-ul ?!

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

Cat intentionati sa pastrati C4-ul vostru ?!

1 an. Imi place sa imi schimb masina ca in vest.
2
2%
2(3) ani. Pana la expirarea garantiei. Nu imi place sa bag bani in masina
15
18%
Pana la expirarea leasingului (3-4 ani). Inca nu e a mea si cedarea contractului nu e avantajoasa
23
28%
pana in 50000 km indiferent de varsta
3
4%
pana in 100000 km indiferent de varsta
16
20%
intentionez sa o tin cel putin 200000 km si 7-8 ani
9
11%
nu am sa o vand niciodata. o tin pana ajunge masina de epoca
14
17%
 
Voturi totale: 82

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Dum 04-Iun-2006 21:08

nu am C4 dar sper sa nu e nici o problema. consider ca nu e depreciata marca Citroen; si renault laguna 2 se vinde second sub jumatate din pretul de noua, si in ultimii ani toata masinile second au cazut ca pret rau de tot. explicatia este oarecum simpla: aproape toata lumea doreste o masina noua, iar cine vrea second cauta ceva foarte ieftin, asa ca nu o sa reusasca nimeni sa vinda un S de 3-4 ani care a costat 80000 nici macar cu 40000. nu cred ca este vorba de intretinere, dar pur si simplu nu mai e convenabil sa dai multi bani pe o masina second cind este invadata piata cu tot felul de oferte de leasing. au trecut anii 90 cin se vindeau vectrele cu 5000 USD ani la rind si cind toata lumea isi cumpara masina uitindu-se sa tina de ea cit mai multi ani; acum masina este dorita doar pe perioada garantiei, apoi toti incearca sa scape de ele.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Lun 05-Iun-2006 20:37

La mercedes si in general la masinile de lux costa foarte mult intretinerea( benzina ,revizie, plata pe motorizare etc.)si scuzama adica nu ai da 17 000E pe un S si ti-ai lua ceva nou in pretu asta...?Masina aia te tine pe putin 300mii km chiar daca omori motoru cum vrei tu.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 06-Iun-2006 00:27

off topic: nu imi place deloc S ca de altfel nici o masina germana (parca sunt lipsite de viata in ciuda tuturor optiunilor); cu 17-20K (daca as avea) mi-as lua mai degraba C5 nou. si ca fapt divers tu daca ai avea miine 17000 ti-ai lua S? eu cred ca te-ai mai gindii de vreo 10 ori.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Mar 06-Iun-2006 23:11

Nici eu nu ma omor dupa S dar daca a-si avea banii maine da, mi l-as lua fara nici o discutie(cel putin pe ala care stiu cum a fost intretinut si revizii la timp si totul ok).S500 pe un C5 nou hai sa fim seriosi.Totusi discutam de o limuzina ce a costat 80mii euro nu 17 mii cip fara suparare...Si nu arata mai rau ca c5, sa fim seriosi, eu zic ca arata mult mai bine chiar dca nu e nu stiu ce design.Dar asta arata mai bine ca C5? http://www.allsportauto.com/wallpapers. ... _idMD=1025

newt
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mar 25-Apr-2006 08:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde newt » Mie 07-Iun-2006 08:11

suntem complet off-topic dar nu pot sa ma abtin sa nu comentez pe seama link-ului din post-ul de mai sus....
o opinie strict personala este ca CLS-ul este cel mai frumos Mercedes (discutam de mashinile din ultima decada nu de clasice) si le va lua multi ani sa mai vina cu ceva care sa poata s-o depaseasca in materie de design.
aaa, si sa nu-mi spuneti despre SLR ca acolo Mercedesul n-a prea avut mult de spus in materie de design.....

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 07-Iun-2006 08:15

Si uite asa, de la intrebarea cit vreti sa tineti C4-ul, s-a ajuns la S500 versus C5. Va rog sa va intoarceti la subiect :!:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

cosminbalan
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Vin 04-Aug-2006 20:25
Localitate: bucuresti

Mesajde cosminbalan » Mar 10-Oct-2006 06:50

si eu daca ar fi sa schimb C4-ul, l-as schimba maine pentru o honda civic. e o masina super si tehnologic si calitativ. in rest, C4-ul ramane masina mea de suflet.

Avatar utilizator
Alex Motan
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 11-Sep-2006 22:20
Localitate: Bucuresti,Galati

Mesajde Alex Motan » Joi 12-Oct-2006 10:56

Va trebuii sa vad peste 2 ani jumate ce voi face cu masina mea... Am 2 optiuni:
1) O vand, si nu cred ca e unul dintre voi care sa piarda mai multi bani la un C4 k mine: Benzina, VTS, full options... cine va mai da macar jumate pe ea cand nu e nici macar motorina sa consume putin si in plus mai si consuma mult :lol: . Poate un pasionat k mine dar nu cred ca va apela la mana a 2-a...cine stie.
2) Sa ma conving eu ca pierd bani cu ea si BAG TUNNING :wink: . Fratilor da tunning serios cel putin 10k sa fac tot ce trebuie si sa fac o pasiune fiind prima mea masina mai speciala si de suflet, dar asta peste 3 ani cand termin leasingul voi mai vedea.
Off Topic: Nemtoaica va fi si la mine urmatoarea dar mai intai sa ma satur de 2 usi si de benzina ca pana la diesel nemtesc cu 4 usi mai am un pic de nebunie. Dupa cum vedeti am un A4 si nu l-as da pe C4 meu pt nici un A4 din lume (poate RS4 :roll: )

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Joi 12-Oct-2006 11:09

->Si eu sunt de acord cu Matrixu ....... chesti cu o vinzi ieftin e O ABUREALA , un mertan slab ca dotari de scapa de cel putin 30.000 -40.000 de euro , + reviziile unde nu scapi sub 800-900 de euro / revizie ...si pe la 100.000km il vinzi cu 20.000 euro , si cand ii auzi pe unii : nu ca masinile memtesti isi pastreaza valoarea , isi pastreaza pe naiba ,faceti si voi calculul si vedeti . !
->Acuma nu ma intelegeti gresit , nu zic ca nu ar mai trebuie sa ne luam masini nemtesti sau masini scumpe , valoarea unei masini se pierde o data cu cumparare ei (orice masina ar fii ea NOUA ) !!
->in topic nu am votat inca , sa vedem dar cred ca in cazul meu va fii varianta cu 7-8 ani !!

george
pasionat
Mesaje: 250
Membru din: Dum 31-Iul-2005 11:48
Localitate: Cluj

Mesajde george » Sâm 14-Oct-2006 17:09

Alex Motan scrie:Va trebuii sa vad peste 2 ani jumate ce voi face cu masina mea... Am 2 optiuni:
1) O vand, si nu cred ca e unul dintre voi care sa piarda mai multi bani la un C4 k mine: Benzina, VTS, full options... cine va mai da macar jumate pe ea cand nu e nici macar motorina sa consume putin si in plus mai si consuma mult :lol: . Poate un pasionat k mine dar nu cred ca va apela la mana a 2-a...cine stie.
2) Sa ma conving eu ca pierd bani cu ea si BAG TUNNING :wink: . Fratilor da tunning serios cel putin 10k sa fac tot ce trebuie si sa fac o pasiune fiind prima mea masina mai speciala si de suflet, dar asta peste 3 ani cand termin leasingul voi mai vedea.
Off Topic: Nemtoaica va fi si la mine urmatoarea dar mai intai sa ma satur de 2 usi si de benzina ca pana la diesel nemtesc cu 4 usi mai am un pic de nebunie. Dupa cum vedeti am un A4 si nu l-as da pe C4 meu pt nici un A4 din lume (poate RS4 :roll: )

Pai daca ai o nemtoaica cu 4 usi de ce-ti mai trebuie inca una? Mai ales daca nu e "de suflet"?

Avatar utilizator
Alex Motan
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 11-Sep-2006 22:20
Localitate: Bucuresti,Galati

Mesajde Alex Motan » Lun 16-Oct-2006 12:13

@george
Cred ca am uitat sa precizez ca e masina familiei mai mult la fel ca si Picasso si nu prea merg cu ele pt ca nu prea am de ce tinand cont ca iubita mea e cea "de suflet" si.........nici macar nu se compara la feeling cu frantuzoaica mea un a4 care e anost pt varsta mea de 22.

regedit
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 20:01
Localitate: la volan

Mesajde regedit » Mar 17-Oct-2006 09:36

rezultate interesante si relativ asteptate pentru acest chestionar. voturile au mers la cele 3 categorii mari (durata de leasing, durata de garantie, si 100 de mii de km) si mai putin la categorii de pasionati de gen 200.000, sau o tin o viata. Mai mult, a fost ocolita si varianta de 1 an, ceea ce arata ca masina nu produce deloc insatisfactii astfel incat sa fie aruncata dupa un an.

daca as fi la dep de marketing de la citroen (dar nu sunt, va asigur) si as citi acest forum (lucru necesar daca as fi), mi-as scorni creeri sa scot o o oferta care sa contina o finantare buna de leasing pe 4 ani, cu o garantie de 4 ani sau 100.00km si posibilitate de buy back. Astfel, dupa cum se pare ca rezulta din sondaj, mi-as asigura o clientela foarte fericita si dornica sa achizitioneze oferta mea.

cine stie, poate citeste cineva si chestia asta !

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 17-Oct-2006 11:29

Esalonul este prea mic si nesemnificativ pentru o asemenea hotarare/decizie ;)

george
pasionat
Mesaje: 250
Membru din: Dum 31-Iul-2005 11:48
Localitate: Cluj

Mesajde george » Mar 17-Oct-2006 15:58

Alex Motan scrie:@george
Cred ca am uitat sa precizez ca e masina familiei mai mult la fel ca si Picasso si nu prea merg cu ele pt ca nu prea am de ce tinand cont ca iubita mea e cea "de suflet" si.........nici macar nu se compara la feeling cu frantuzoaica mea un a4 care e anost pt varsta mea de 22.

Norocosule! 22 de ani si 180 de cai in masina noua (si ce masina!).
Felicitari si ai grija.

Avatar utilizator
lucyano
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Mar 05-Feb-2008 13:08
Localitate: slatina

Mesajde lucyano » Mie 28-Ian-2009 11:57

am ales versiunea 3 dar nu pentru ca vreau sa renunt la citroen!!as vrea noul c5 sau daca apare pana atunci........minunea urmatoare!!!! :shock:
http://www.postimage.org/image.php?v=gxi7Zii
forever citroen


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern