C4 Coupe VS Peugeot 207

tot ce nu poate fi ĂŽncadrat ĂŽn ariile de mai sus

Moderator: Echipa Tehnica

roxxy
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Vin 29-Feb-2008 14:54
Localitate: Bucuresti

C4 Coupe VS Peugeot 207

Mesajde roxxy » Vin 29-Feb-2008 15:02

Doresc sa imi achizitionez un C4 Coupe 1.4i/90 cp undeva in luna Mai. Va rog sa imi spuneti si mie daca merita sau nu. Mie imi place masina la nebunie, ma refer la design pt ca la date tehnice nu ma pricep, de aceea va cer si parerea. Tind totodata si spre Peugeot 207 1.4/90cp la acelasi pret...acelasi dotari. Astept parerile voastre. Multumesc.

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Vin 29-Feb-2008 15:12

Peugeot 207 este omologul C3-ului, la Citroen, care se situeaza in clasa imediat inferioara C4-ului. O comparatie corecta ar fi Peugeot 307 vs C4.

Ca pret insa, Peugeot 207, respectiv C4 1.4i 90 CP, au preturi apropiate (depinde si de optionale).

Mie personal imi place mai mult C4 daca ne referim strict la design. 207 mi se pare prea scump pentru ceea ce ofera, iar noul design mi se pare mai putin inspirat daca-l raportam la succesul pe care l-a avut 206.

roxxy
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Vin 29-Feb-2008 14:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde roxxy » Vin 29-Feb-2008 15:21

Da..corect...sunt clase diferite ..dar tocmai de aceea sunt indecisa.
Pe mine ma intereseaza sa dau acesti bani si pt o masina fiabila ( multi mi-au zis ca 207 din punctul asta de vedere este mai bun) care sa nu imi faca probleme
Eu sunt strict interesata de aceste 2 modele ( chiar dc sunt clase diferite ), mai mult C4. Vreau sa stiu dc are mai multe probleme in comparatie cu 207si cum stau la consum.

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Vin 29-Feb-2008 16:04

Daca nu ma insel, Peugeot 207 e construit pe aceeasi platforma tehnica ca si C3. Daca cineva are alte informatii, il rog sa posteze.

C4 a avut destule probleme sacaitoare la inceput (masinile fabricate in 2005-2006). Acum se pare ca mare parte din acele probleme au fost rezolvate. Exista o gramada de topicuri pe forum unde poti vedea de ce necazuri s-au lovit proprietarii.

Problemele de fiabilitate, care pot apare la orice marca, nu ar trebui sa fie un impediment major in luarea unei decizii, atat timp cat service-ul din Romania al marcii s-ar ridica la un nivel corespunzator. Din pacate, atat Eurial (Peugeot), cat si ATS (Citroen) au imagine defavorabila la capitolul acesta.

roxxy
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Vin 29-Feb-2008 14:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde roxxy » Vin 29-Feb-2008 16:15

Dupa cum am spus nu ma pricep f bine la masini, tot ce pot sa apreciez este designul , la care C4 are un mare plus din partea mea. Din cauza asta as dori dc se poate sa imi spuna cineva niste puncte tari si slabe , ca sa le pot pune in balanta.
De ex. C4 este mai spatios, mai frumos, dar din cauza ca este mai mare presupun ca consuma mai mult decat 207, insa nu stiu cu cat.
90% din timp o sa o conduc in orasul asta iubit Bucuresti.. :), in cazul asta e mai recomandat 207 doar pt ca este mai mic ?? Eu momentan conduc un Matiz, deci o sa fie o diferenta .. :)

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Vin 29-Feb-2008 17:26

nu stiu in ce masura esti familiarizata cu bordul c4-ului. ar trebui sa il vezi inainte de a te gandi sa cumperi aceasta masina. pentru mine (care sunt un tip tehnic) bordul este superb, dar multor persoane li se pare aiurea. in schimb, 207 are bord conventional. eu as lua 206 daca ar fi vorba de o masina mica, nicidecum 207. pretul e un pic mai mic, forma desi exista de muuuulti ani, mi se pare superba, iar motorizari normale gasesti.

Ar mai trebui sa te gandesti la inca un aspect: C4 1,4i este o motorizare slaba. masina este grea, iar motorul este undeva la limita. pentru 207 motorul este mai potrivit pentru ca masina este mai mica si mai usoara. (raportul putere/masa).

C4 pare a avea multe probleme (desigur ca exista si exceptii). 207 a iesit de putin timp de sub tipar, pe forum nu apar asa multe probleme. cred ca 206, fiind de atata timp pe piata este mult mai fiabil. Bineinteles, sunt exceptii.

Dar ceva si mai simplu: Urca-te in C4, fa o tura de vreo 5 km si vezi cu ti se pare masina. Dupa aceea urca-te in 207 si fa acelasi lucru. teoria e buna, dar trebuie sa iti placa o masina. (acesta este motivul pentru care imi doresc mult un XM, dar e irelevant :p )

O opinie misogina: C4 nu e pentru tipe
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Vin 29-Feb-2008 18:07

O opinie misogina: C4 nu e pentru tipe

:shock: Nu??? Care ar fi profilul conducĂŁtorului de C4?

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Vin 29-Feb-2008 18:44

Ca deobicei ..... userii de aici sunt foarte conservatori ....

Eu as alege C4 (de ce? )
-e mai mare (mai incapator , porbagaj mai mare )
-e peste pejo-ul 207 ca design atat interior cat si exterior
-reviziile sunt mai mici la C4 decat la pejo 207

-motorul de 1.4 este ok ptr mers urban , consum redus , in schimb extra-urban ..... eu ma chinuii cu el sincer sa fiu .....

Du-te si fa un test drive si in modelul in care te vei simtii cel mai bine pe ala sa-l cumperi .
-------------------------------------------------------------------------------

VOI il trimite-ti sa cumpere 206 ??? eu zic sa isi cumpere 205 ca s-a dovedit fff fiabil ... :cry:

In nici un caz nu-ti cumpara 206 o masina la capatul "Carierei" oricat de fiabila o fi fost , daca tot iti cumperi o masina NOUA cumparati C4 sau 207 .

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Vin 29-Feb-2008 18:54

MARIAN scrie:
O opinie misogina: C4 nu e pentru tipe

:shock: Nu??? Care ar fi profilul conducĂŁtorului de C4?


mie mi se pare c4 o masina pentru tipi, nu pentru tipe. mai ales ca era vorba de citroen c4 coupe.
"If in doubt, flat out!"

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Vin 29-Feb-2008 20:01

parerea mea: 207 si in general noile peugeoturi sunt niste masini extrem de kitschoase din pct. de vedere al designului. C4 e cam slab motorizata cu 1.4, dar CEL MAI IMPORTANT: de ce ai pe lista doar aceste 2 optiuni? nu cumva la banii astia ti-ai putea cumpara un Clio III diesel? mai ales ca mergand in oras 90% din timp trebuie sa iei in calcul si consumul, nu? Clio III e o masina f. reusita si lipsita de problemele altor modele Renault din ce-am auzit si am citit. daca nu ma insel, Clio III e campion la vanzari in Europa la clasa sa.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Vin 29-Feb-2008 20:22

mie mi se pare c4 o masina pentru tipi, nu pentru tipe. mai ales ca era vorba de citroen c4 coupe.

Am ÎnÞeles...maºina e OK dar, cine eºti tu sã ne spui cã aceasta (mai ales c4 coupe) nu este pt. femei. Poate ai dreptate dar, prezintã-ne ºi câteva argumente.

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Vin 29-Feb-2008 20:31

eu mi-as lua kiaa c`eed sincer ...... 1.4 109 CP benzina (o motorizare super ) parerea mea ...garantie 5 ani .....

clio 3 ..... e urat rau , atat 207 cat si c4 sunt peste ca design (ca fiabilitate e mult prea devreme sa ne pronuntam ) .

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Vin 29-Feb-2008 20:52

MARIAN scrie:
mie mi se pare c4 o masina pentru tipi, nu pentru tipe. mai ales ca era vorba de citroen c4 coupe.

Am ÎnÞeles...maºina e OK dar, cine eºti tu sã ne spui cã aceasta (mai ales c4 coupe) nu este pt. femei. Poate ai dreptate dar, prezintã-ne ºi câteva argumente.

marian, mi-am expus parerea. e parerea mea. nu trebuie sa fii de acord cu ea, nu trebuie nici macar sa o iei in considerare. fiecare isi expune parerea. daca zic ca c3 e un rahat o sa sara toti posesorii de c3 pe mine ca cine sunt eu sa le zic ca masina lor e aiurea? cred ca exagerezi.

Motive: bord digital, forma care tinde spre agresivitate, butuc de volan fix. asta e parerea mea. Mi se pare mult mai ok sa vad o tipa intr-un 207 (sau 206) decat intr-un c4, mai ales coupe.
"If in doubt, flat out!"

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Vin 29-Feb-2008 21:08

DMX scrie:eu mi-as lua kiaa c`eed sincer ...... 1.4 109 CP benzina (o motorizare super ) parerea mea ...garantie 5 ani .....

clio 3 ..... e urat rau , atat 207 cat si c4 sunt peste ca design (ca fiabilitate e mult prea devreme sa ne pronuntam ) .


"De gustibus non disputandum" cum ar spune latinii :lol: , chestia e ca in banii de C4 1.4 iti iei un Clio III dci cam full-option. Asa pot sa spun si eu ca mi-as lua mai degraba un Golf V coupe decat un C4 coupe dar la pretul unui TechnoEvolution 1.6 HDI (care e f. bine dotat), nu-mi iau nici un 2.0 SDI de 75cp Trendline :wink: .

Inca astept raspunsul viitoarei noastre "fericita posesoare" :D de autoturism nou, de ce doar doua variante?

Avatar utilizator
retro
pasionat
Mesaje: 819
Membru din: Mie 20-Iul-2005 02:53
Localitate: Galati
Masina: Xantia II 1.8i 16v
2: C5 II 2.0i
Contact:

Mesajde retro » Vin 29-Feb-2008 21:18

XENON scrie:"De gustibus non disputandum" cum ar spune latinii :lol:

OT Poate latinii daltonisti ar fi spus asta.


Înapoi la “Diverse C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern