accident cu tramvaiul, unde sa o repar?

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

cststefan
Mesaje: 0
Membru din: Mie 22-Feb-2006 18:48
Localitate: Bucuresti

accident cu tramvaiul, unde sa o repar?

Mesajde cststefan » Lun 31-Dec-2007 13:56

Pe 28.12, pe la 22:30 veneam pe Calea Vitan din directia P-ta Bobocica spre Mall, cand la intersectia cu Sos. Mihai Bravu, un tramvai care venea dinspre Mall pe Cal Vitan si trebuia sa faca stanga spre Distor nu a dat prioritate si l-am lovit.
Am apucat sa franez, dar pt ca l-am vazut tarziu tot nu m-am oprit. Urmarea este ca partea din fata a masinii (Citroen C4, 5 usi) e destul de vraiste: bara sparta, capota indoita, aripa stanga sparta (e din plastic), suporturile de faruri s-au spart (farurile nu :p). Fiind sarbatorile, inca nu am apucat sa ajung la allianz sa- mi faca dosarul de dauna (desi l-a gasit pe vatman vinovat, asta nu a fost de acord cu politistu si asadar nu pot sa-mi fac masina pe rca-ul lui).
Desi am tot cautat pe net, nu am gasit vreo referinta la conditiile pt care se da masina la schimb atat timp cat masina ta este in service, sau care sunt acele service-uri care dau masina.
Fiindca nu aveam viteza in timpul impactului, sunt doar probleme de tinichigerie, nu si de mecanica, nici macar radiatorul nu este spart, iar motorul si directia functioneaza, asa ca as putea sa ma orientez cam spre orice service, nu neaparat Citroen, asa ca daca stie cineva un service care lucreaza repede si bine, si mai dau si masina la schimb ar fii excelent!

murphy
pasionat
Mesaje: 143
Membru din: Mar 16-Mai-2006 10:21
Localitate: craiova

Mesajde murphy » Mar 01-Ian-2008 23:03

masina la schimb se da doar in situatia in care masina ta ramane in service din cauza unei probleme de fabricatie combinata cu imposibilitatea service-ului de a o repara intr-un anumit timp.
zambeste, maine va fi mai rau. :D

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Mie 02-Ian-2008 10:28

Daca Politia ti-a dat dreptate pe Procesul Verbal de Constatare (n-am inteles niciodata de ce se cheama Verbal, cand e in scris toata ziulica), ala e obligat sa-ti dea RCA-ul (asta in cazul in care il si are). Daca nu ti-l da, poti sa-l dai linistit in judecata. Cat despre Service, nu stiu ce sa zic...ti-as fi recomandat Champions, dar vad ca lumea s-a cam razvratit impotriva lor pe aici. Eu, cat am avut Xsara, am fost foarte multumit de serviciile lor.
Asa cum ti-a raspuns si Murphy, putine sanse sa obtii masina la schimb pe perioada reparatiilor. Daca ai CASCO la Generali, si hotarasti s-o faci pe casco, mi se pare ca ei dau asa ceva...dar nu sunt sigur.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 02-Ian-2008 18:46

poti sa te duci linistit sa iti faci masina pe casco, si nu va trebui sa il dai pe smecher in judecata pentru ca asiguratorul tau casco se va ocupa de acest lucru si va lua si pielea de pe el 8) ... daca e prost, asa ii trebuie.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Mie 02-Ian-2008 20:38

Asta e discutabil. Depinde de firma de asigurari. Multi prefera sa-si ia tot tie banii (reintregirea politei) decat sa-si bata capul cu un proces cu alta firma de asigurari. Trebuie intrebat inainte sa nu ai surprize.

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Mie 02-Ian-2008 22:21

dupa noile reglementari (nu stiu ale cui, probabil ale csa...) ultima intrebare pe care o pune agentul celui vinovat este: "Sunteti de acord ca societatea de asigurari sa plateasca despagubiri ?" (de rca e vorba) si vinovatul trebuie sa semneze sub raspunsul consemnat de agent.
acu', raspunsul depinde de fiecare, cat timp, nervi si bani are de pierdut ("dupe facultati", cum zicea moromete)
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 03-Ian-2008 12:59

eu nu reusesc sa pricep unele lucruri in aceasta tara.... 1. legat de legislatie: de ce pana mea mai e asigurarea obligatorie daca exista posibilitatea sa refuzi sa o dai???? pai atunci sa isi faca doar cine vrea... iar al doilea legat de imbecilitatea umana: daca tot ai platit rca, de ce sa refuzi sa il dai???? ca oricum nu te afecteaza cu nimic.... dar bag de seama ca nivelul de imbecilitate nu are limite

P.S.: asiguratorul casco nu da in judecata firma de rca, ci pe cel care nu a fost de acord cu despagubirea.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 04-Ian-2008 16:53

Nici eu nu am priceput de ce cel vinovat trebuie sa-si dea acordul de plata (in cazul asta de ce se mai face RCA?). Eu cred ca cel mai bine il dai in judecata.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Sâm 05-Ian-2008 09:49

Erau prea multi tuaregari care dadeau cu rabla peste oameni si dragii nostri hoti de parlamentari s-au decis sa le dea o gura de ajutor, ca doar stiti si voi cit costa sa repari o caruta dintr-astea tuareg... si n-au saracii tuaregari bani de reparatii... ca ei inca platesc ratele...


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos