Sa-mi iau C4 sau nu????????

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

sabin_10nut
Mesaje: 0
Membru din: Dum 23-Dec-2007 18:50
Localitate: Aninoasa

Sa-mi iau C4 sau nu????????

Mesajde sabin_10nut » Dum 23-Dec-2007 19:05

Buna seara. Sunt nou pe aici si am citit multe despre C4 (am o pasiune pt el). M-am hotarat ca dupa sarbatorile de iarna sa imi iau si eu unul (C4) dar am citit ca are probleme la motor si nu stiu ce sa fac, sa-l iau sau nu. De aceea va scriu sa imi dati un sfat ca nu vreau sa dau cu bani pe geam ca sunt cam multi si se strang cam greu. Sa imi iau sau nu????? Astept sfaturile voastre si va multumesc anticipat.

berzecus2003
pasionat
Mesaje: 236
Membru din: Dum 18-Apr-2004 16:30
Localitate: bucuresti

Mesajde berzecus2003 » Lun 24-Dec-2007 11:46

e dupa cum ai noroc....nu poti spune ca daca cateva masini nu au bube toate sunt la fel....eu daca as fi in locul tau mi-as lua ceea ce imi place si ptr careas avea bani...eu nu cred ca c4 ar fi o masina cu probleme...

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Lun 24-Dec-2007 21:08

ON:
Este complet gresit sa sustii faptul ca C4 are probleme la motor... au fost 2 sau 3 cazuri de probleme la motor,
si toate au vizat exclusiv motorul 1.6i, dar care s-au rezolvat intr-un fel sau altul pe garantie cu mai multi sau
mai putini nervi insa astea sunt exceptii... la versiunile 1.6 HDi au fost cateva exemple (2 cred) de probleme la volanta...

OFF:
Daca intri pe vwforum.ro,de exemplu, si citesti sectiunea Octavia II vei vedea mult mai multe probleme la
motor/turbina/injectie decat in toate forumurile Citroen respectiv C4 la un loc, insa tot as privi cu suspiciune
o afirmatie de genul: "Octavia II are probleme la motor"...

ON again:
C4 are urmatoarele problemutze, in general:
- Suspensie rigida si zgonmotoasa in principal pe puntea spate, dar care asigura un nivel de stabilitate/manevrabilitate
peste medie...
- Greierasi, in special in portiere si hayon... nu multi si nu imposibil de eliminat dar destul de frustranti...
- Radio-CD care pierde frecventa si cateodata mai face figuri chiar si cu CD-uri originale...
- Ambreiaj dificil (1.6i) in sensul ca daca nu ambreiezi/debreiezi exact intr-un anumit punct, schimbarile nu vor fi prea "smooth"...
- Cutie de viteze nesincronizata pentru treptele I si R ceea ce face cuplarea lor mai dificila, in special cand masina e rece...

Atat!

Daca esti dispus sa treci peste aceste problemutze, pentru a beneficia de un design exterior si interior deosebit,
confort si look&feel de mare exceptie, dotari standard de exceptie, toate pentru un pret super-decent, atunci... WELCOME!
Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Lun 24-Dec-2007 22:40

- Cutie de viteze nesincronizata pentru treptele I

Nu cred ca este nesincronizata treapta 1.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 26-Dec-2007 13:13

SAMmy scrie:ON:
- Cutie de viteze nesincronizata pentru treptele I si R ceea ce face cuplarea lor mai dificila, in special cand masina e rece...


Doar marsarierul nu e sincronizat si asta e feature, nu bug :wink:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Mie 26-Dec-2007 20:00

On : ia-ti.Nu are nici mai multe probleme, dar cu siguranta mai putine ca alte masini straine, cu "pretentii" .
Eu sunt unul din cei care au avut probleme, destul de mari, dar cu ceva mai multi nervi, am rezolvat mai mult decat OK.Azi, sunt un om multumit de masina lui, poate chiar FOARTE multumit.Si motorul este tot 1.6 pe benzina.Zilele trecute faceam ceva planuri cu sotia , ptr. ca ne gandeam sa luam un C5 din asta nou.Dar am ajuns la concluzia ca vom astepta noul C4( peste 2-3 ani) si ne vom lua unul, pentru ca ni se pare super OK!!!

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Joi 27-Dec-2007 18:26

Daca dimabogdan - omul care a avut cele mai mari probleme cu C4, ever,
zice ca e ok, atunci eu nu mai am ce sa zic decat... GO PLANET!
Citroën C6 Exclusive

Citroën C4 Coupé VTR

gigi_kent
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mie 19-Mar-2008 13:43
Localitate: bucuresti

Masinile frantzuze

Mesajde gigi_kent » Vin 21-Mar-2008 13:51

Salutare. Nu stiu ce sa spun, eu nu as recomanda c4 spre exemplu, citeam in motorplay ca cica nu e masina franceza fara o balta de ulei sub ea. Oricum e cam exagerata faza, da sa stii ca are ceva tehnologie masinuta asta.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Vin 21-Mar-2008 14:03

nu inteleg de ce pentru ca motoarele facute de francezi sunt recunoscute ca fiind bune.
"If in doubt, flat out!"

doctorul
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mie 19-Mar-2008 13:46
Localitate: Bucuresti

Mesajde doctorul » Vin 21-Mar-2008 14:04

hai ma da-i incolo p-aia de la motorplay, nici nu stiu daca sa incadreze masina asta la hothatch sau masina de familie. e foarte tare masina.

seridan
pasionat
Mesaje: 155
Membru din: Dum 07-Mai-2006 19:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde seridan » Vin 21-Mar-2008 20:17

Cei interesati pot sa citeasca pe drive-test.ro, rezultatele testului efectuat recent cu un C4 1,6 HDI. Aviz carcotasilor.

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Masinile frantzuze

Mesajde mituc » Sâm 22-Mar-2008 08:29

gigi_kent scrie:Salutare. Nu stiu ce sa spun, eu nu as recomanda c4 spre exemplu, citeam in motorplay ca cica nu e masina franceza fara o balta de ulei sub ea. Oricum e cam exagerata faza, da sa stii ca are ceva tehnologie masinuta asta.


Nu ai recomanda c4 pentru ca ai citit tu undeva un articol platit/comandat sau pentru ca ai avut una pentru mai multe mii de km si nu te-ai impacat cu ea, s-a stricat des, etc?

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Mie 16-Apr-2008 12:48

NU iti lua C4!!! E prea michteaux!!!
Citroën C6 Exclusive

Citroën C4 Coupé VTR

Avatar utilizator
calin13
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 29-Aug-2006 14:11
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde calin13 » Mie 16-Apr-2008 13:33

E prea cum??????? :))

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 16-Apr-2008 14:51

misto (dar in franceza :lol: )


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187665
    Total subiecte 18615
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11702
    Cel mai nou membru Rodinel