Bara zgariata

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
bizkit1
simpatizant
Mesaje: 75
Membru din: Dum 17-Sep-2006 14:39
Localitate: bucuresti

Bara zgariata

Mesajde bizkit1 » Lun 15-Ian-2007 10:24

Azi dimineata am observat ca bara din fata undeva prin dreapta jos are o dunga alba. nu e mare si nici adanca. Doar vopseaua este luata. Se poate acoperi intr-un fel??? Ma cam deranjeaza la ochi. Si ca sa nu mai spun ca de 2 luni si ceva de cand am masina apar tot felul de mici zgarieturi pe ea, pe drumurile noatre de k** sar numai pietre, parbrizul a fost lovit de 2 ori, are 2 punctulete. E cam greu sa intreti o masina la noi in tara.

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Lun 15-Ian-2007 10:31

Cumpara un marker negru si baga mare. Eu asa le-am acoperit pe toate, si cheile date de tarani pe portiere, si punctele de vopsea sarita de la pietricele, si toate.
Nu va mai avea acelasi luciu insa nu se prea cunoaste diferenta dupa prima spalare.

P.S.: asta e unul dintre avantajele de a avea masina neagra ! :)

Avatar utilizator
bizkit1
simpatizant
Mesaje: 75
Membru din: Dum 17-Sep-2006 14:39
Localitate: bucuresti

Mesajde bizkit1 » Lun 15-Ian-2007 10:32

:lol: tare...ma daca nu o sa am alta optiune o sa incerc. oricum tare ideea

Avatar utilizator
phantom390
simpatizant
Mesaje: 63
Membru din: Lun 19-Iun-2006 09:15
Localitate: Bucuresti

Mesajde phantom390 » Lun 15-Ian-2007 11:08

super tare!!!
am si eu 2-3 zgarieturi mici si nu stiam ce sa fac!
ma duc sa iau marker negru!:P
_/\_ negru onyx metalizat_/\_

Avatar utilizator
tipitip
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Vin 22-Sep-2006 21:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tipitip » Lun 15-Ian-2007 11:16

Sunt ĂŽn Cora niÂşte...kituri (ĂŽn sensul de pachete, nu pungi de chit, da?) de „machiat” zgârietenii. Sunt formate dintr-un ruj (a nu se bĂŁga botul) care ĂŽncarcĂŁ zgârietura + polish. Am ĂŽncercat unul (pe maÂşina tatĂŁlui meu) Âşi mi s-a pĂŁrut super (nu vĂŁ gândiĂži la minuni, doar la alternative la revopsire), sunt mai multe culori, parcĂŁ Âşi negru (sigur gri, bleumarin, roÂşu, verde, nu bej :cry: )!

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Lun 15-Ian-2007 11:16

Doar vedeti sa fie marker permanent, ca sa nu se duca. Eu tot cu marker permanent am si numerele de inmatriculare facute, ca m-am panicat cind a inceput sa sara vopseaua (am din seria aia februarie-mai 2006 de pe care se ducea vopseaua). Acum numarul de pe fata e aproape 100% refacut cu markerul si nu are nici o problema, deci, repet, vedeti sa fie marker permanent sa nu trebuiasca sa pictati masina dupa fiecare ploaie sau spalare.

Spor!

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Lun 15-Ian-2007 13:52

hei interesant mituc. totusi nu imi vine sa cred la marker. si eu m-am trezit cu dunga pe bara de la cineva mioritic. o rugaminte chiar daca para copilareasca (nu de-alta dar tot nu imi vine sa cred faza cu markerul) poti sa pozezi respectivul obiect, si eventual un mini tutorial despre cum se aplica respectivul :wink:
multumesc anticipat pt ajutor
se poate aplica si pe o componenta metalica (stiu ca bara e de plastic) ???
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]

OPUS Workshop
:: LED designs ::

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Lun 15-Ian-2007 14:19

T.rac3Er scrie:se poate aplica si pe o componenta metalica (stiu ca bara e de plastic) ???


Pai eu am dat si pe aripile de plastic, si pe portiere si capota (aluminiu) si pe numarul de inmatriculare (metal acoperit deja cu vopsea).

Am sa fac poze dupa ce spal rablamentul, azi-miine. Sper sa mai pot localiza petele...


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos