Plasticul de pe bord

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Plasticul de pe bord

Mesajde SAMmy » Joi 09-Noi-2006 11:49

Am vrut sa sterg zona de pe bord din fata pasagerului dreapta cu un servetel umed si surpriza... plasticul s-a decolorat/patat/whatever... :(

Explicatia nu o cunosc... servetelele alea sunt de obicei inofensive, sunt facute pentru a te putea sterge cu ele si pe fata... ce e mai sensibil decat fata?

Cu toate astea... probleme... pete alb-albastre ( pe un bord gri, va dati seama ce oroare... :( )

Pana la urma nu a ramas patata zona... si-a revenit, dar nu-mi explic inca ce s-a intamplat...

Stie cineva ceva? Solutia din servetele contine putin alcool... este singura substanta activa daca o putem numi asa... in rest apa...

Baieti? Mugurel?
Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR

Avatar utilizator
silvius
pasionat
Mesaje: 619
Membru din: Dum 13-Aug-2006 23:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde silvius » Joi 09-Noi-2006 13:27

nu contine doar apa si alcool, mai are inca douazeci de compusi, stai calm. Nu se pateaza asa de usor, culoarea nu era data de plastic, ci de solutia din servetel cu care ai frecat plasticul.
Da cu apa, nu folosi alcool, sau pui un strop.
alarma, clima, cd, praguri, navigatie, so on... - B-08-BBK[img:824728406b]http://www.tour-romania.info/citroen/avatarmare.jpg[/img:824728406b]

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 09-Noi-2006 13:49

Apropo de plastic de bord si de chestii vandute pe piata.

In Septembrie am mers la mare intr-un weekend. La Rompetrol dupa ce fac plinul zic sa cumpar si un deodorant. Am luat unul d-ala cu flacon si cu carton cu sigla Rompetrol.
Prima chestie - "se deschide flaconul si se picura pe carton" Cum se deschide?? Cu mijloace personale, cuter, briceag, foarfeca, etc.
A doua chestie- dupa ce il tai si pui picatura ramai cu flaconasul de plastic in mana. Ce dracu faci cu el? Cum il astupi? Nu se stie. Il infasuram intr-un servetel si ce ne-am spus noi, sa il punem in asa fel incat sa stea vertical. Unde? In CX nu prea ai unde asa ca l-am indesat in grila aerisitorului lateral de pe bord.
Dupa o zi - SURPRIZA! Solutia se evaporase si ..... a ATACAT PLASTICUL, l-a dizolvat si mi s-a impregnat servetelul in plastic!!! :evil: :evil:
A trebuit sa racai toata hartia aia, bineinteles ca s-a ales praful de aspectul grilei asa ca acum trebuie sa imi gasesc alta!
Asadar mare atentie la chestii de doi lei vandute pe ici-colo.

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Joi 09-Noi-2006 14:07

parfum din ala de se baga in grila avea un prieten pe megane 2. i-a curs si i s-a jupuit vopseaua aia care imita insertia cromata :lol:
sunt f. toxice prostiile astea de mirositoare
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]

OPUS Workshop
:: LED designs ::

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Joi 09-Noi-2006 14:10

Si eu am patit-o tot de la o porcarie d-aia...Noroc ca nu prea se vede unde a atacat plasticul, fiind undeva pe langa schimbator.
De atunci folosesc numai solutii uscate :).

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Joi 09-Noi-2006 14:10

Mare dreptate cu chestia cu parfumul... inclusiv alea AmbiPur Car, care cic-ar trebui sa fie de calitate...
Sunt substante foarte dure...
Unui coleg i-a picurat din chestia aia si i-a distrus tot bordul si fata de la casetofonul KENWOOD
pe care de-abia si-l luase... mizeria era prinsa intr-un aerator central... :(
Citroën C6 Exclusive

Citroën C4 Coupé VTR

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Joi 09-Noi-2006 14:37

Dupa o zi - SURPRIZA! Solutia se evaporase si ..... a ATACAT PLASTICUL, l-a dizolvat si mi s-a impregnat servetelul in plastic!!!

Pai doar ti-am explicat de ce nu mai am conturul rosu(cel de gti) pe langa grila :D

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Plasticul de pe bord

Mesajde mituc » Joi 09-Noi-2006 15:48

SAMmy scrie:Am vrut sa sterg zona de pe bord din fata pasagerului dreapta cu un servetel umed si surpriza... plasticul s-a decolorat/patat/whatever... :(


Eu am in masina o armata de servetele umede cu care din cind in cind mai sterg volanul, plasticul de pe bord, etc. Nu mi s-a facut nici o pata nicaieri.
Sa-ti dau tipul servetelului de plastic sa comanzi si tu?:)

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 09-Noi-2006 16:51

mda, am patit-o si eu, s-a dus coating-ul de la capacul scrumierei de la cateva picaturi de parfum...ceva sfaturi?
Cosmin
high energy music expression

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Joi 09-Noi-2006 17:09

@mituc: te rog sa-mi dai si mie marca si tipul...

In plus, as vrea sa-mi spuneti daca pot face ceva sa remediez zona...
Repet, dupa zvantare si-a revenit, dar daca dau cu apa se vede dinnou...
Ma tem ca au ramas urme de substanta pe-acolo si n-as vrea sa aiba loc vreo reactie la aparitia vreunui catalizator...
Sfaturi?
Citroën C6 Exclusive

Citroën C4 Coupé VTR

colegu
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 29-Aug-2006 19:38
Localitate: ct

Mesajde colegu » Joi 09-Noi-2006 17:23

petele alea alb albastre mi-au apãrut ºi mie, când am dat cu apã chioarã dar În zonele respective a cam bãltit( adicã picãturã cursã din cârpã udã)

dupĂŁ ce s-a evaporat n-a rĂŁmas nicio urmĂŁ.
problema e cĂŁ cu apĂŁ din constanĂža n-au apĂŁrut petele respective.

Avatar utilizator
T.rac3Er
pasionat
Mesaje: 644
Membru din: Mar 08-Aug-2006 12:22
Localitate: bucuresti

Mesajde T.rac3Er » Joi 09-Noi-2006 17:38

recomand sa nu mai stergeti cu tot felul de chestii
io m-am dumirit cand am incercat sa sterg o urma lasata cu degetele pe usa...folosind un servetel...plasticul ala abraziv pur si simplu a jumulit zervetelul ramanand o dunga de la servetel in locul in care trebuia sa curete.... :lol:
asa ca m-am oprit si folosesc pt stergerea interiorului un buretel de bucatarie si ulei siliconic (2+2 parca)
de fapt am cumparat un buretel gen de bucatarie special pt interioare auto..era si impregnat cu un ulei...cum ar fi la cele de curatat pantofii...
[img:177922ea83]http://img221.imageshack.us/img221/4179/cityracercp1.jpg[/img:177922ea83]



OPUS Workshop

:: LED designs ::

Avatar utilizator
Adrian
pasionat
Mesaje: 439
Membru din: Dum 18-Sep-2005 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde Adrian » Joi 09-Noi-2006 22:17

Stiti siliconul ala la tub mare si care costa 11 lei la Cora/Carrefour? Da, ala care il stim cu totii! Eu il folosesc, caci nu ramane lucios, nu se face ca siliconul! Curata foarte bine, si bordul isi recapata culoarea aia de nou! Sincer, recomand cu caldura! Dupa ce dai cu spray, dai cu un burete uscat sa fie uniform ;)

Nu mai folositi improvizatii!
[b:8a91ac8b41]Citroen Spirit on my C4... VTR 1.6i, Obsidien [/b:8a91ac8b41][img:8a91ac8b41]http://www.sloganizer.net/en/style3,C4.png[/img:8a91ac8b41]

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Joi 09-Noi-2006 23:47

Eu am luat tot un produs de curatat de la turtle wax si de cateva luni imi sterg prin masina, curata excelent si nu am pete pe bord.Solutia e oarecum universala inclusiv pt. geamuri excluzand tapiteria.Siliconul nu este recomandat scrie si in manul pt. ca in timp strica materialul il matuieste.mai sunt produsele ma*fra care am impresia ca sunt si mai bune(cu ele imi fac baietii de la spalatorie interiorul si nu am avut inca probleme).

danpopa
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 11-Oct-2005 13:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde danpopa » Vin 10-Noi-2006 09:24

textura de pe bord este mult mai usor de curatat decat textura de pe fetele de usi.
eu am sters cu bordul cu spray Pronto albastru si cu o carpa moale de bumbac.
insa nu ma descurc deloc cu fetele de usi, pentru ca au o textura oarecum abraziva, si cand insist cu carpa alba curata de bumbac pe ele, ramane o gramada de fibre din carpa. cu servetelul de hartie nu se poate face nimic aici.
cu ce solutii/lavete curatati fetele de usi NUMAI la C4?
Xsara 1.6 / C4 1.4


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos