amortizoare spate c4 coupe(si berlina)

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

Mihnea Nitescu
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Dum 08-Oct-2006 14:17
Localitate: Bucuresti

amortizoare spate c4 coupe(si berlina)

Mesajde Mihnea Nitescu » Lun 06-Noi-2006 17:32

Acum cateva zile am remarcat un zgomot la nivelul puntii spate.Am incercat sa leg cu plasa toate lucrurile din portbagaj, dar zgomotul a persistrat.Asa am descoperit ca protectiile din plastic de la ambele amortizoare erau cazute.Am fost la ATS unde mi le-au lipit, dar cand am scos masina din hala am tras de ele si au cazut.In concluzie, am bagat masina inapoi si mi-au legat protectiile cu coliere de plastic de prinderea amortizorului in caroserie.
Daca auziti un zgomot pe spate la gropi, verificati protectiile-tija amortizorului nu trebuie sa se vada!
P.S.-din 8 masini cate erau in curtea ATS-ului, 7 aveau aceasta problema! :(

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Lun 06-Noi-2006 18:47

Si la a mea e la fel...cand cad, cand sunt la locul lor...oricum e bine de stiut ca se poate rezolva cumva..
Amortizoarele vor face zgomot oricum...

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Re: amortizoare spate c4 coupe(si berlina)

Mesajde mituc » Lun 06-Noi-2006 22:05

Mihnea Nitescu scrie: Daca auziti un zgomot pe spate la gropi, verificati protectiile-tija amortizorului nu trebuie sa se vada!


!!
De la asta se aude pocnetul ala la mine pe dreapta-spate?! La amortizorul din stinga nu e cazuta protectia, eu ziceam ca e doar un manson de 2 lei si atita tot! L-am ridicat cu mina si a cazut la loc, l-am pipait mai bine si e dintr-un plastic sau ceva. Deci de ce se aude mai tare amotrizorul ala, ca plasticul ala de 2 lei nu izoleaza in nici un fel, decit poate de apa si noroi.

Avatar utilizator
awlan24
pasionat
Mesaje: 152
Membru din: Mie 03-Aug-2005 09:58
Localitate: Bucuresti

Re: amortizoare spate c4 coupe(si berlina)

Mesajde awlan24 » Lun 06-Noi-2006 23:25

Mihnea Nitescu scrie:Acum cateva zile am remarcat un zgomot la nivelul puntii spate.Am incercat sa leg cu plasa toate lucrurile din portbagaj, dar zgomotul a persistrat.Asa am descoperit ca protectiile din plastic de la ambele amortizoare erau cazute.Am fost la ATS unde mi le-au lipit, dar cand am scos masina din hala am tras de ele si au cazut.In concluzie, am bagat masina inapoi si mi-au legat protectiile cu coliere de plastic de prinderea amortizorului in caroserie.
Daca auziti un zgomot pe spate la gropi, verificati protectiile-tija amortizorului nu trebuie sa se vada!
P.S.-din 8 masini cate erau in curtea ATS-ului, 7 aveau aceasta problema! :(


si ale mele sunt la fel de vre-o 1 luna, pana acum erau ridicate. oricum masina are cam 40.000.

daca puneti inapoi protectiile si scoateti din portbajag roata de rezerva nu o sa mai auziti prea multe zgomote. eu am facut testul asta in weekend si acum mi-am pus roata de rezerva inapoi cu un material de cauciuc in jurul ei (un fel de pres de baie de cauciuc, luat din bricostore si nefolosit). zgomotele sunt mult mai mici dar tot se mai aud.

PS: am strans tare de cureaua aia care tine roata de rezerva. (mecanismul de prindere a rotii de rezerva e destul de prost gandit, sau nu e gandit pt ro)

Matrixu: Am sters tot ce era offtopic

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Mar 14-Noi-2006 14:50

Azi am gasit buba la unul dintre zgomote aceeasi chestie cu protectia aia la amortizor.L-am prins!!!E din plastic combinat cu cauciuc si l-am indesat bine inapoi.Oricum e posibil sa cada din nou.E stupid sitemu de prindere e ca un capac dar nu are nici macar filet si trebuie sa-l indesi acolo.THIS SUX!!!

Avatar utilizator
silvius
pasionat
Mesaje: 619
Membru din: Dum 13-Aug-2006 23:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde silvius » Mar 14-Noi-2006 16:24

cati km aveti? nu de alta, dar ma sperie chestia asta...
alarma, clima, cd, praguri, navigatie, so on... - B-08-BBK[img:824728406b]http://www.tour-romania.info/citroen/avatarmare.jpg[/img:824728406b]

Grigore
simpatizant
Mesaje: 99
Membru din: Dum 25-Sep-2005 21:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde Grigore » Mar 14-Noi-2006 20:08

silvius scrie:cati km aveti? nu de alta, dar ma sperie chestia asta...


A mea are 1600 km...e din septembrie! Si a avut ambele protectii cazute :cry:

seridan
pasionat
Mesaje: 155
Membru din: Dum 07-Mai-2006 19:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde seridan » Mar 14-Noi-2006 21:03

silvius scrie:cati km aveti? nu de alta, dar ma sperie chestia asta...


Daca un manson de protectie de la amortizor te sperie, ce faci in alte situatii de care ai toate motivele sa te sperii?.
No comment!

Avatar utilizator
silvius
pasionat
Mesaje: 619
Membru din: Dum 13-Aug-2006 23:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde silvius » Mar 14-Noi-2006 21:10

dak te uiti pe la alte post-uri ale mele ai sa vezi cum a fost cand computerul de bord mi-a zis sa opresc imediat mashina
problema e ca nu suport nici un fel de zanganituri, sunt momente cand merg cu muzica inchisa dak sunt prea obosit si sau cu copilul in masina (almost 5 luni face) si atunci ma calca pe nervi.
Pana acum, slava Domnului, nu am avut nici un fel de greierasi (bine, cate un cd sau o sticla uitate prin chestia de depozitare de pe usi)
Totusi e o masina pe care am dat nishte bani si sar de fund in sus dak ceva nu-i in regula
nu inteleg partea cu 'no comment' insa se poate sa fiu mai artzagos azi ca am o gramada de proiecte pe cap pana vineri :(
alarma, clima, cd, praguri, navigatie, so on... - B-08-BBK[img:824728406b]http://www.tour-romania.info/citroen/avatarmare.jpg[/img:824728406b]

Avatar utilizator
bizkit1
simpatizant
Mesaje: 75
Membru din: Dum 17-Sep-2006 14:39
Localitate: bucuresti

Mesajde bizkit1 » Joi 16-Noi-2006 06:20

Apropo de amortizoare...cand am luat masina(adica sapt trecuta) mi se pareau bune, nu prea simteam gropile...acum parca la cea mai mica groapa zici ca intru in sant cam asa se simte. Mai ales pe spate se aude mai tare. Vreo idee ceva ce poate avea??

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Joi 16-Noi-2006 09:07

Ti-au cazut "ciorapii" probabil. :)
Vezi ca ar trebui plasticele alea ca tubul de la aspirator sa fie ridicate si nu cazute. :)

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Joi 16-Noi-2006 09:11

Asa e suspensia zgomotoasa, si cu "ciorapi" si fara "ciorapi".
Apropos de zgomote in partea din spate, acum un an cand am fost cu ea in service, au mai strans pe la rezervor ceva, ca se slabise si facea un pic de zgomot. Deci e posibil ca zgomotele sa nu fie date numai de suspensie ;)

regedit
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 20:01
Localitate: la volan

Mesajde regedit » Joi 16-Noi-2006 14:46

ah ...si tocmai cand am schimbat cauciucurile de iarna am vazut niste chestii p'acolo care dupa descrierea voastra par sa fie niste .... protectii cazute ... bleah ...e complex sa le rezolv singur sau sa merg la service ...

ma mai gandesc !

newt
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mar 25-Apr-2006 08:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde newt » Joi 07-Dec-2006 13:47

problema cu protectiile la amortizoarele spate a aparut si la mine la una din roti. tocmai am facut o programare la ATS si cu ocazia asta sper sa rezolv si un scartait la pedala de frana.

o alta intentie e (desi masina are doar 10k km) sa ii schimb si uleiul... merg destul de mult in oras, cand pot urc des in zona 5000+ rpm si cred ca e mai bine sa-i fac reviziile mai des...

Avatar utilizator
crissmuss
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Mar 19-Dec-2006 15:27
Localitate: Bucuresti

Mesajde crissmuss » Joi 28-Dec-2006 09:13

in sfarsit am reusit sa aflu de unde vine troncanitul stanga spate!
ciudata chestia cu burduful amortizorului....
problema e acum daca sa apelez la ats su sa incerc sa-l prind eu cu ceva...
a gasit careva vreo solutie fara sa apeleze la ats ca sincer mie mi-e cam sila de ei.....


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern