ce trebuie schimbat daca...

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

ce trebuie schimbat daca...

Mesajde mituc » Vin 01-Sep-2006 09:38

Dimineata am gasit masina plesnita in parcare, in partea dreapta. Busitura nu e foarte vizibila, mi-am dat seama doar observind ca distanta dintre capota si aripa e mai mare (ditamai santul). Initial am crezut ca sint doar sarite plasticele, insa deschizind capota am vazut ca farul balangane inauntru iar aripa nu mai e prinsa pe unde trebuie.
Deci ce trebuie schimbat in cazul asta? Toata aripa? Altceva? Cel mai apropiat service e in Focsani si e cam greu sa merg pina acolo doar ca sa intreb...

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Vin 01-Sep-2006 10:00

pai si noi de unde vrei sa stim? poate ca de la aripa sint sarite doar prinderile, caz in care nu trebuie decit puse la loc, nu schimbata, iar la far trebuie vazut daca nu sint rupte urechile, daca sint rupte se schimba cu totul. mai mult nu am cum sa stiu daca nu vad, pune si tu o imagine sa ne prindem care-i treaba
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Vin 01-Sep-2006 20:45

Da, eram cam ametit de situatie cind am postat mesajul. Am fost la un service si am vazut exact ce trebuie schimbat: farul (are urechile cu vaca) si clipsurile care prind aripa (aripa e intreaga, clipsurile insa nu).

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Lun 04-Sep-2006 10:36

Exista un kit de urechi de prindere si pentru far si pt aripa.
Nu trebuie inlocuit nimik, daca iti cumperi kitul de sisteme de preindere, care are un pret infim in comparatie cu o aripa+vopsit, etc!

spor la treaba!

C4 rules!!!!!!!! :wink:

hyde
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Joi 01-Iun-2006 19:26
Localitate: nord

Mesajde hyde » Lun 04-Sep-2006 11:08

Poti sa vii dupa data de 10 septembrie la Suceava pentru ca se deschide service-ul si show-room-ul Citroen.

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Lun 04-Sep-2006 11:15

MUGUREL PIRSCOVEANU scrie:Exista un kit de urechi de prindere si pentru far si pt aripa.
Nu trebuie inlocuit nimik, daca iti cumperi kitul de sisteme de preindere, care are un pret infim in comparatie cu o aripa+vopsit, etc!


Kitul respectiv exista si pentru Xsara?

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Lun 04-Sep-2006 11:28

sorry... nu :!:

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Lun 04-Sep-2006 13:47

MUGUREL PIRSCOVEANU scrie:Exista un kit de urechi de prindere si pentru far si pt aripa.
Nu trebuie inlocuit nimik, daca iti cumperi kitul de sisteme de preindere, care are un pret infim in comparatie cu o aripa+vopsit, etc!



?!?!
Deci nu trebuie inlocuit tot fundul farului?? Adica, tot farul? Daca stiam nici nu o mai faceam pe casco!
Totusi farul ala pare pe de-a-ntregul, kitul ala d eprindere ce include, fix fundul ala care are urechile de la far?
Ar fi futere, dimineata m-am dus cu ea la un service cu chestia aia de acceptanta de la asigurator si sper sa nu fi dat aia comanda, numai sa le spun ce sa aduca.

MUGUREL PIRSCOVEANU scrie:C4 rules!!!!!!!! :wink:


Indeed! :supz:

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Lun 04-Sep-2006 13:53

mituc scrie:Deci nu trebuie inlocuit tot fundul farului?? Adica, tot farul? Daca stiam nici nu o mai faceam pe casco!


Uite cum arata treburile pe sub capota:

http://blackblue.iasi.rdsnet.ro/far-plesnit/

Dupa ce am fost la un 'nea gica in service si mi-a mai bagat urechile alea la loc arata ca in ultima poza, nu mai e cracanatura aia acolo.
Deci sigur este kit care sa contina toate treburile astea? Intilmplator stii cumva cum se cheama sau ce cod are ca sa le spun la gigeii din service?

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Lun 04-Sep-2006 13:54

hyde scrie:Poti sa vii dupa data de 10 septembrie la Suceava pentru ca se deschide service-ul si show-room-ul Citroen.


Cu cea mai mare placere man, dar o sa fac asta doar daca e vorba de cine stie ce treburi pe care daca le-as face in alta parte as pierde garantia. Fiind vorba doar de niste body-work... prefer s-o fac unceva mai aproape de casa (Iasi-Suceava is vreo 160Km si ar pierde destul d emult timp cu treaba asta).

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Mie 06-Sep-2006 14:05

Vezi ca s-ar putea ,chiar si o reparatie la caroserie la cum ai patit tu,realizata in alta parte decat service autorizat sa poata crea probleme cu garantia.Chiar daca pui alt spoiler sau alte jenti decat cele din standard pot sa iti creeze probleme la garantie pe diverse motive cum ca ii schimbi parametrii de functionare ai masinii etc.Si eu am cateva probleme care s-au adunat dar prefer sa ma duc la service autorizat mai ales ca se deschide la suceava, macar cat beneficiez de garantia asta amarata.

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Mie 06-Sep-2006 16:50

stevey scrie:Vezi ca s-ar putea ,chiar si o reparatie la caroserie la cum ai patit tu,realizata in alta parte decat service autorizat sa poata crea probleme cu garantia.


Daca or sa faca figuri o sa te chem si pe tine sa vezi cit de urit pot sa fac:) E body work la urma urmei, ce puii mei?!:)

++service-ul asta mi l-a recomandat dealerul si chiar am ridicat problema garantiei si mi-a confirmat ca nu vor fi probleme. Daca ar fi fost gata service-ul din ias mai mult ca sigur nu m-as fi dus in alta parte, dar asa cel mai aproape e acum la foscani, iar de pe 10 septembrie la suceava. Si chair si asa de ar fi sa aleg probabil as alege pentru inceput focsani unde stiu ca sint niste bajeti super meseriasi si cu bun simt in acelasi timp (ca si cei de la brasov de altfel).

P.S.: era careva pe forumul de tunning care si-a bagat flexul in spoilere si le-a coborit mai jos la un 'nea gica dintr-asta de cartier. Masina arata super la sfirsit, merita sa arunci un ochi daca n-ai facut-o deja (chiar daca e coupe si nu berlina :mrgreen: ), si primul lucru la care m-am gindit a fost "Baaaii, alo, te-ai interesat de garantie???", ca nu a pomenit nimic de vreun consult cu dealerul sau cu cineva de la un service autorizat (sau nu am vazut eu cind a scris despre asta).

Avatar utilizator
puiuradu
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Dum 18-Sep-2005 17:00
Localitate: Bucuresti

Urechi faruri rupte

Mesajde puiuradu » Joi 21-Sep-2006 22:44

MUGUREL PIRSCOVEANU scrie:Exista un kit de urechi de prindere si pentru far si pt aripa.
Nu trebuie inlocuit nimik, daca iti cumperi kitul de sisteme de preindere, care are un pret infim in comparatie cu o aripa+vopsit, etc!

spor la treaba!

C4 rules!!!!!!!! :wink:



Salut Mugurel,

Am si eu o niste urechi de faruri rupte! Trebuie schimbat tot farul sau se poate doar inlocui partea din spate din plastic cu urechile ?

Dar o capota foarte putin indoita de la un impact frontal se poate indrepta ? Sau nu permite materialul indreptare si obligatoriu trebuie inlocuita ?

Ursu2k
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Mar 07-Feb-2006 10:44
Localitate: bucuresti

Mesajde Ursu2k » Mar 09-Ian-2007 09:50

Va rog ajutati-ma si pe mine!!!
M-am oprit cu masina in curu lu unu si a iesit cam sifonata masina, ce trebuie sa schimb daca s-au rupt urechile care tin farurile, schimb tot faru sau doar plasticu negru din spatele faruli, s-a rupt si capacul din plastic negru care vine deasupra radiatorului(aveti idee cat costa), capota e foarte putin indoita se merita sa fie inlocuita?
Ce imi puteti spune despre setul acela de cleme pt faruri si pentru aripi?
La ce as putea sa ma mai astept, sa fie rupt , indoit daca dau bara jos?

Va multumesc mult

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Mar 09-Ian-2007 09:55

Pentru problema cu farul trebuie schimbat tot farul.
Nu ai casco? Fa-o pe casco, se schimba tot ce e necesar.


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 30 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos