tremurat volan intre 120 i 140 km/h

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

newt
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mar 25-Apr-2006 08:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde newt » Mar 25-Iul-2006 13:21

Problema!
La ultima ieshire din Bucuresti (dupa vreo 600km facuti prin gropile din europeana noastra capitala) m-am confruntat cu o chestie extrem de enervanta: intre 120kph si 140kph (nu recunosc ca ash fi mers cu asemnea viteze pe drumurile patriei :wink: ) imi trebura ushor volanul. Am dat vina pe gropi si minunatul lor rezultat: roti dezechilibrate.
Problema este ca in acelasi interval de viteza daca franez ushor imi tremura shi mai serios volanul.
Problema nu se manifesta nici cand viteza este sub 120 sau peste 140 nici la franari mai serioase in acest interval.
Intrebarea mea este: doar roti dezechilibrate (oricum intentionez sa le reechilibrez in w/e pentru prima data de cand am luat-o adik la 5700km) sau, ceea ce imi e cel mai teama, discuri de frana ovalizate?
Am avut o dacie berlina care a avut un disc ovalizat si se comporta.... similar....
S-a mai lovit cineva de problema asta?

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 25-Iul-2006 13:44

Am splitat eu postul pentru ca mi se pare ca e o "problemuta" mai mare, iar topicul respectiv devenise prea mare.
In primul moment m-am gindit si eu la discuri ovalizate, dar treaba asta se manifesta la toate vitezele. Cu cit viteza e mai mare cu atit tremura mai tare. Discurile de capul lor nu se ovalizeaza. Reteta clasica e ceva de genul trecut cu discurile fierbinti printr-o balta suficient de adinca ca apa sa ajunga partial la disc.
Echilibreaza rotile si verifica si geometria. De asemenea o verificare a articulatiilor directiei: bielete, capete de bara, etc.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Mar 25-Iul-2006 14:15

Am avut si eu problema asta, intr-o noapte a trebuit sa ma reped pana Bucuresti si nu am putut sa merg cu viteza care eram obisnuit, adica 130-135km/h. Peste 140 nu erau probleme.
Si nici la 110.
Asa ca am mers cu 110. :lol:

Problema a disparut singura... :oops:

murphy
pasionat
Mesaje: 143
Membru din: Mar 16-Mai-2006 10:21
Localitate: craiova

Mesajde murphy » Mar 25-Iul-2006 14:40

discurile ovalizate se simt doar la franare. deci e posibil sa fie (si) altceva.
zambeste, maine va fi mai rau. :D

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 25-Iul-2006 15:22

1. Pietre infipte prin cauciuc care nu au sarit.
2. Roti dezechilibrate.
3. Nu sepune problema de discuri, pentru ca la franare trebuia sa tina 2 volanul :P

Am patit si eu chestia asta, si inainte de a mi le echilibra nenea de la vulcanizare, care mi-e si prieten, a verificat roata cu roata sa vada daca nu are pietricele prin ea. Bineinteles ca erau , le-a scos si am iesit in teste...nu mai tremura nimic...
Tot la fel si eu am mers fff mult prin oras pana sa ies cu ea in afara.

Avatar utilizator
Adrian
pasionat
Mesaje: 439
Membru din: Dum 18-Sep-2005 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde Adrian » Mar 25-Iul-2006 20:56

Si la mine face la fel... Dar eu am si o roata de alt tip! In fine..
Solutia e simpla, mergi cu 150 sau 100! Eu o aleg pe a 2a ;)
[b:8a91ac8b41]Citroen Spirit on my C4... VTR 1.6i, Obsidien [/b:8a91ac8b41][img:8a91ac8b41]http://www.sloganizer.net/en/style3,C4.png[/img:8a91ac8b41]

newt
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mar 25-Apr-2006 08:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde newt » Mie 26-Iul-2006 10:18

Bun, atunci sa impartim problema in 2:
- oricum vreau sa echilibrez rotzile ashadar intrebarea e: unde gasesc un service de rotzi BUN (important e ca oamenii de acolo sa fie serioshi... de meseriashi m-am plictisit)
- presupunand ca problema persista, daca ma duc peste ATS sa le dau cu mashina de cap sunt ei de acord sa mearga cu mine in test drive pe A2 sa vada cum stau lucrurile la 130 ?

btw, ash alege si eu sa merg doar cu 150 dar ma tzine o "scama".... e de obicei imbracata in albastru si-mi cere actele la control.... :lol:

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Mie 26-Iul-2006 14:23

HemTraders, in intersectia 13 Septembrie cu Trafic Greu, in curtea Marmosim (in partea stanga a curtii). Au si atelier de vulcanizare/echilibrare si echipamente noi pt reglat geometria (laser + computer), ambele in aceeasi hala. Preturi normale.
Fun Citroen

newt
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mar 25-Apr-2006 08:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde newt » Mie 26-Iul-2006 14:55

thx! ii stiu si eu pe-astia! Voi merge in w-e sa imi echilibrez rotile dar la partea de geometrie n-o sa ma bag la ei pentru ca nu vreau sa le dau motiv astora de la ATS sa-mi spuna ca s-au facut interventii la service-uri neautorizate..... probleme de garantie'n'stuff....
va tin la curent oricum in legatura cu evolutia situatiei.....

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Mie 26-Iul-2006 17:14

Nu cred ca are reglatul geometriei treaba cu garantia atata timp cat locul unde faci reglajul este atestat RAR pt ca nu se schimba piese ci doar se fac niste reglaje (se mai invart niste piulite un pic ca sa alinieze rotile si sa fie palalele - asta pe scurt, in fapt e un pic mai complicat) dar ca sa fii sigur sa te interesezi. Asa informativ, un reglaj acolo era acum cateva luni in jur de 60 RON, la ATS probabil este o avere (pot sa pun de acum pariu pe o bere :drinkers: ).
Fun Citroen

redbeben
simpatizant
Mesaje: 98
Membru din: Vin 13-Ian-2006 15:03
Localitate: bucuresti

Mesajde redbeben » Mie 26-Iul-2006 19:11

problema este din cauciuc

cele de stoc sunt foarte proaste si degeaba echilibrezi rotile
asa am avut si eu si problema dispare de la sine dupa ce se mai tocesc(10000km) :D

daca te duci la ats iti vor zice ca ei au echilibrat rotile din fabrica.dar eu mai stiu ceva legat de roti,masini in service,baieti cu pile cu roti strambe....o atentie...asa ca nu e exclus ca si erotile tale echilibrate din fabrica sa se invarteasca acum pe o alta masina

daca schimbi cauciucurile scapi de durerea de cap si mai ai si tu baza pe maisna ca asa iti fuge rau in curbe
bafta

seridan
pasionat
Mesaje: 155
Membru din: Dum 07-Mai-2006 19:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde seridan » Mie 26-Iul-2006 20:24

Sigur ai roĂžile dezechilibrate.
Eu am fost nevoit sĂŁ le echilibrez dupĂŁ 500 Km.
Dacã ai avea discurile ovalizate, trepidatul s-ar manifesta numai În caz de frânare la orice vitezã.
Am avut probleme cu discurile ovalizate la HONDA CIVIC. În 100.000 km le-am schimbat de trei ori.
La kilometrii pe car Îi ai, nu cred cã este cazul sã verifici direcÞia. PoÞi sã faci aceastã operaÞiune numai dacã maºina trage stânga sau dreapta.
La ÂŞAMA au utilaje bune Âşi mecanici pricepuĂži.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 26-Iul-2006 20:34

@redbeben: nu cred ca Michelin-urile sint chiar atit de proaste :wink: Poate e vorba doar de niste cauciucuri dezechilibrate...
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Mie 26-Iul-2006 20:38

seridan scrie:Sigur ai roĂžile dezechilibrate.
Eu am fost nevoit sĂŁ le echilibrez dupĂŁ 500 Km.


Eu tocmai am facut treaba asta acum 2 ore, pentru ca simteam un huruit uros pe dreapta la frinare iar la peste 110 simteam un tremurat foarte uros in volan, si in timp m-am convins ca nu era de la denivelarile asfaltului (plus ca era prea uniform).
Dupa echilibrare (dreapta fata si mai ales dreapta spate erau destul de dezechilibrate, 10 cu 30 si respectiv 15 cu 20) totul merge ceas.

seridan scrie:La kilometrii pe car Îi ai, nu cred cã este cazul sã verifici direcÞia. PoÞi sã faci aceastã operaÞiune numai dacã maºina trage stânga sau dreapta.
La ÂŞAMA au utilaje bune Âşi mecanici pricepuĂži.


Am observat ca a mea trage si stinga, si dreapta si deloc. probabil depinde destul de mult de inclinatia asfaltului si chiar de cit de egale (daca ma pot exprima asa:) ) sint presiunile in cele 2 pneuri de pe fata (mai ales fata, dar si spatele te trage).

newt
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mar 25-Apr-2006 08:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde newt » Joi 27-Iul-2006 08:15

Din ce am observat mashina are tendina la franare sa traga in directia in care este inclinat asfaltul. Partea aste eu mi-o explic prin functionarea EBD-ului care face tot posibilul sa iti tina masina dreapta pe directia pe care o duce inertia si e un lucru pe car el-am observat la toate mashinile dotate cu EBD pe care le-am condus. Poate ma insel (caz in care as fi interesat sa aflu) dar apeland putin la fizica ne dam seama ca inclinatia drumului afecteaza directia in care vrea sa mearga mashina.
Pe de alta parte, Michelin-urile cu care vine mashina nu mi se par chiar atat de proaste, plus ca in urma cu 6-700km mashina nu avea acest comportamnet ceea ce ce ma face sa cred ca e o problema de echilibru.
Oricum, momentul adevarului va fi sambata cand le voi echilibra si voi sti daca e necesara o o interventie la nivelul geometriei sau nu.


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos