tremurat volan intre 120 i 140 km/h

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
gabi caragea
pasionat
Mesaje: 531
Membru din: Mar 21-Iun-2005 14:00
Localitate: bucuresti

Mesajde gabi caragea » Joi 24-Aug-2006 20:17

un mecanic mai in virsta care lucra la o vulcanizare mi-a spus ca este de preferat datorita drumurilor foarte nasoale la noi sa se faca echilibrarea la 6 luni chiar daca tu personal nu simti nimic in rulajul masini,eu fac acest lucru l;a autozone pe barbu vacarescu si de fiecare data cand ma duc pentru verificare mai trebuie pus un alt plumb sau mutat putin.

newt
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mar 25-Apr-2006 08:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde newt » Lun 11-Sep-2006 14:21

I'm back!!

Tocmai am luat mashina din service unde au schimbat disk-urile pe fatza. Evident ca mi-au spus ca "ar fi indicat" sa schimb si placutzele fapt care a dus la un damage de 250 RON cu manopera inclusa in schimbarea disk-urilor pe garantie. Am revenit cu intrebarea legata de motivul uzurii si acum mi-au spus ca, de fapt, nu erau uzate ci OVALIZATE.... Inca n-am avut ocazia sa ies din orash sa-mi exprim opiniile la peste 120 km/h dar cu prima ocazie ii fuck testul si vedem care e verdictul.

Cu toate cele intamplate nu am decat un singur regret legat de aceasta mashinutza: ca n-am avut inspiratia sa ma "intind" la un VTS.... e totusi cam subtzirel (a se citi lenesh) motorul de 110cp pentru caroseria asta....

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Lun 11-Sep-2006 14:42

Esti a doua persoana pe care o aud cu discuri ovalizate...sa fie oare o problema de lot?

newt
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mar 25-Apr-2006 08:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde newt » Joi 14-Sep-2006 08:35

Este cat se poate de posibil sa fie o problema de lot. Tocmai am citit intr-un alt thread despre exact acceasi problema la o mashina luata tot in februarie (fabricata tot in decembrie 2005).

Ceea ce m-a intrigat este ca lui i-au shimbat placutele tot pe garantie in timp ce mie mi-au luat bani pe ele in conditiile in care avea cu 50% mai multi km decat are a mea....

Ma intreb daca n-ar fi cazul sa ii iau putin la intrebari pe prietenii nostri de la ATS.... eventual intr-un cadru mai oficial....

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Joi 14-Sep-2006 08:45

Ar cam trebui...atata timp cat placutele alea au fost schimbate datorita ovalizarii discurilor(defect de fabricatie).

newt
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mar 25-Apr-2006 08:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde newt » Joi 14-Sep-2006 09:13

Schimbarea lor a fost plasata sub semnul unei "recomandari" din partea service-ului fara titlu de obigativitate. A trebui sa-mi dau acordul pentru asta. Oricum mi se pare lipsa de respect fata de client....

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Joi 14-Sep-2006 11:49

Tu d-abia acum ai observat lipsa asta de respect fata de client?

seridan
pasionat
Mesaje: 155
Membru din: Dum 07-Mai-2006 19:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde seridan » Joi 14-Sep-2006 20:38

Problema cu ovalizarea discurilor se Întâmplã ºi la alte maºini.
Eu ĂŽn cinci ani am schimbat de trei ori discurile la HONDA CIVIC CRX.
Toate discurile au fost originale HONDA.

newt
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mar 25-Apr-2006 08:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde newt » Vin 15-Sep-2006 14:47

Sunt perfect de acord ca se intampla la toate mashinile motiv pentru care nici nu vreau sa o categorisesc ca o problema cronica sau generalizata a modelului/lotului.

In w-e plec la o plimbare spre litoral si luni dau verdictul in acest caz dupa care se va putea inchide threadul.....

newt
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Mar 25-Apr-2006 08:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde newt » Dum 17-Sep-2006 12:56

...and the conclusion is: PROBLEMA A FOST REZOLVATA !!

Schimabrea discurilor a fost un succes... cel putin pentru moment...
Cred ca se poate inchide threadul daca nu mai are nimeni ceva de adaugat...

Matrixu: L-am redeschis pt ca in mod sigur mai sunt si alte C4-uri cu aceeasi problema, deja erau vreo 3-4 persoane cu problema asta.


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos