Zgomot amortizoare?!

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Vlade
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Dum 22-Ian-2006 12:25
Localitate: CJ

Zgomot amortizoare?!

Mesajde Vlade » Joi 26-Ian-2006 00:45

Incep un nou subiect, intrucat consider ca problema amortizoarelor este f des intalnita si de aceea poate ca macar unul dintre noi sa gaseasca o solutie.
Eu am un zgomot pe spate , cumva surd dar totusi puternic, mai ales dimineata la -14C cand pana se incalzeste putin masina ,adica vreo 2km se aude deosebit de tare. Si dupa aceea zgomotul este prezent dar ceva mai putin puternic. Nu ma refer aici la zgomotul suspensiei la gropi, care nu este deloc silentioasa, trancane tare , dar asta e...suspensia de 307.
Intrucat pe forumul francez Planete Citroen aceasta problema este foarte larg intalnita si rasandita , la majoritatea schimbandu-le amortizoarele pe garantie, astazi am fost din nou la Citroen cu pretentia de a-mi spune clar care e problema. Cineva mi-a spus ca ar putea fi bucsele de punte spate, dar s-au uitat la ele si par in regula. In Franta am inteles ca au aparut mai multe versiuni de amortizoare si cica este asteptata inca una noua ,daca nu a iesit deja aceea care va rezolva aceasta problema. Totusi un C4 comandat si/sau cumparat acum s-ar parea sa nu mai aiba aceasta hiba.
Spuneam ca am fost la service azi si mi-au facut ceva constatare sau raport nu stiu exact cu problema asta ca sa-l trimita la ATS. Probabil ca aia o sa ocoleasca raspunsul si nu o sa imi dea o rezolvare concreta , cu atat mai putin sa-mi schimbe amortizoarele.
Va intreb: voi nu aveti aceasta problema, se aude acest zgomot oribil dimineata si nu numai si la voi?
Va astept sugestiile si opiniile.

NttSkippy
simpatizant
Mesaje: 83
Membru din: Sâm 27-Aug-2005 01:46
Localitate: Bucuresti

Mesajde NttSkippy » Joi 26-Ian-2006 09:12

Ba avem exact aceeasi problema. Daca exista rezolvare..o asteptam cu totii.

Avatar utilizator
m.s.
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Dum 10-Iul-2005 16:42
Localitate: cluj

Mesajde m.s. » Joi 26-Ian-2006 10:02

Cred ca intrebarea ar trebui sa fie alta. Cati NU aveti probleme cu zdranganelile la puntea spate?! :evil:

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 26-Ian-2006 10:03

Se pare ca este o problema cu telescopul de la amortizor, care se pare e un pic prea lung. Mai uita-te pe forum, cred ca s-a mai discutat asta. Cred ca problema se erzolva doar prin inlocuirea cu un amortizor bun.
Problema pe care ati ridicat-o voi am sesizat-o si eu. Oricum, dupa mine suspensia spate la C4 e un pas inapoi. La Xsara suspensia e full independenta si puntea e autodirectionala.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
White Wizard
pasionat
Mesaje: 246
Membru din: Mar 15-Noi-2005 19:38
Localitate: Bucuresti

Mesajde White Wizard » Joi 26-Ian-2006 10:29

m.s. scrie:Cred ca intrebarea ar trebui sa fie alta. Cati NU aveti probleme cu zdranganelile la puntea spate?! :evil:


...yo! La VTR nu am aceasta problema, in schimb, la cel in patru usi am aceasta problema! ...sincer, nici nu stiu cum sa ma impart :!: :)

Avatar utilizator
Vlade
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Dum 22-Ian-2006 12:25
Localitate: CJ

Mesajde Vlade » Joi 26-Ian-2006 10:40

m.s. scrie:Cred ca intrebarea ar trebui sa fie alta. Cati NU aveti probleme cu zdranganelile la puntea spate?! :evil:


a nu se confunda acele zdranganeli la gropi ,etc cu acest zgomot infundat, surd.

Avatar utilizator
m.s.
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Dum 10-Iul-2005 16:42
Localitate: cluj

Mesajde m.s. » Joi 26-Ian-2006 10:50

Da' ce! Zdranganelile alea sint normale? :lol:

Avatar utilizator
Vlade
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Dum 22-Ian-2006 12:25
Localitate: CJ

Mesajde Vlade » Joi 26-Ian-2006 10:55

nu-i normal sa fie asa, dar crede-ma la toate suna asa. Probabil ca acolo sunt mai multe probleme care se leaga intre ele. Poate ca dupa schimbarea amortizoarelor nu o sa mai sune asa tare , dar la gropi mai sanatoase sigur o sa fie zgomotoasa.

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Joi 26-Ian-2006 11:44

Vlade scrie:dar la gropi mai sanatoase sigur o sa fie zgomotoasa.


Da macar la gropi mai bolnave sa nu fie zgomotoase. :lol:
Si la mine troncane ceva aiurea (mai exact de cand cu frigurile astea), dar habar nu am de unde vine... :roll:

Avatar utilizator
dac55
simpatizant
Mesaje: 40
Membru din: Lun 05-Dec-2005 22:57
Localitate: calarasi

Mesajde dac55 » Joi 26-Ian-2006 12:00

Intr-un oras nenorocit cum este Calarasi-ul,plin de gropi,zgomotele de care vorbiti sunt aproape interminabile.In schimb,pe autostrada soarelui,pana la intrare in Bucuresti nu se aude nici-o zdranganitura.Sa-mi fac probleme?

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Joi 26-Ian-2006 18:38

La C 4 nu am astefel de probleme inca
La kalos ... cand e frig ...sau ff frig si dau in gropi .... am un zgomot ciudat la amortizoare .... cand e cald ... nu am nici un fel de zgomot ...cum s`a racit vremea .... parca nu se mai ung k`lumea ...e un zgomot ...destul de ciudat !!

daria_na
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mie 06-Iul-2005 20:17
Localitate: Bucuresti

Zgomot amortizoare

Mesajde daria_na » Sâm 28-Ian-2006 23:33

Acest subiect l-am postat pe data de 30 / 12 / 2005 , PROBLEMUŢE C4, pagina 15. Această problemă a fost postată pe forumul revistei AUTOJURNAL de C-air man, la data de 21 şi 22 / 12 /2005.
Cei interesaţi pot citi mesajele ĂŽn franceză
Explicaţia este următoarea: amortizoarele au fost proiectate greşit ĂŽn sensul că tija este prea lungă şi din acest motiv apar acele zgomotele anormale şi disconfortul.
Din ce am citit pe forum, această problemă este ĂŽnsuşită de CITROEN şi deja a ĂŽnceput ĂŽnlocuirea amortizoarelor.
Ce mi se pare anormal este că la ATS nimeni nu ştie nimic, s-au se fac că nu ştiu nimic.
Am trimis un e-mail la CITROEN şi acum aştept răspunsul lor.

Cei care aveţi probleme mergeţi la ATS, numai acolo puteţi rezolva această problemă.

De ce ĂŽn Franţa această problemă este cunoscută de toţi concesionarii iar ĂŽn Romania ATS nu ştie nimic? :oops: :oops: :oops:

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Dum 29-Ian-2006 19:36

Eu cred ca stie, dar daca nu are cine sa se planga ca intr-adevar e o problema acolo, doar nu s-or apuca ei de buna voie!!

Avatar utilizator
m.s.
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Dum 10-Iul-2005 16:42
Localitate: cluj

Mesajde m.s. » Dum 29-Ian-2006 19:42

Sau poate asteapta ca majoritatea masinilor din loturile cu probleme, sa depaseasca 30000 km si sa spuna, sorry, amortizoarele au iesit din garantie! :lol:

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Dum 29-Ian-2006 20:11

Da, uite o varianta noua!!!


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern