Problema receptie Radio Citroen C4

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Adrian
pasionat
Mesaje: 439
Membru din: Dum 18-Sep-2005 18:47
Localitate: Bucuresti

Mesajde Adrian » Dum 28-Mai-2006 12:28

Pana la urma a facut careva ceva la Cd sa prinda radio calumea? Sau trebuie chiar sa il schimb??? :?
[b:8a91ac8b41]Citroen Spirit on my C4... VTR 1.6i, Obsidien [/b:8a91ac8b41][img:8a91ac8b41]http://www.sloganizer.net/en/style3,C4.png[/img:8a91ac8b41]

regedit
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 20:01
Localitate: la volan

Mesajde regedit » Lun 29-Mai-2006 09:07

dap, da schimbat posturile ! infopro, magic fm si alte posturi mai "obscure" se aud excelent. oricum sunt satul de kiss fm, guerilla sau 21. in general cu astea are probleme.

si mai nou, l-am rezolvat de tot ! ascult cd-uri.

varianta de a-l schimba cu un aftermarket pe langa riscul de a nu mai functiona controalele de volan cred ca aduce si o imensa inestetica in plansa centrala!

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Lun 29-Mai-2006 16:03

Cate forumuri am vizitat ......toti se plangeau de receptia radio -> de la ford focus (modelul nou ) ...la opel astra H ... s.a.m.d , cred ca ajung la parerea ca posturile de radio transmit cam infect :D . Acum trebuie sa recunosc k la kalosul meu nu am probleme cu blankpunt (cred ca am scris corect numele ) ,in schimb la C4 mereu cand merg cu el ,mai bine pun un CD si gata !

florin zamfir
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mar 30-Mai-2006 11:52
Localitate: bucuresti

radio CD

Mesajde florin zamfir » Mar 30-Mai-2006 12:08

stie cineva ce marca de Radio Cd este pe C4?. vreau o intrare pentru un Ipod si nu stiu cum sa abordez problema

regedit
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 20:01
Localitate: la volan

Mesajde regedit » Mar 30-Mai-2006 12:56

cu un emitator radio de mp3 player. nu te intereseaza asa ce marca este radioul - dar vezica cele de pe c4 au probleme cu receptia radio :)

redbeben
simpatizant
Mesaje: 98
Membru din: Vin 13-Ian-2006 15:03
Localitate: bucuresti

Mesajde redbeben » Mar 30-Mai-2006 16:55

probleme de receptie la un emitator fm n-ar fi pt ca setezi la emitator frecventa pe care sa emita si la radio aceeasi frecventa si distanta e de doar un metru intre receptor si emitator deci probleme 0
nu se interpune nimic intre cele doua componente
problema receptiei radio e cauzata de interferentele cu alte posturi cu emisie mai puternica in zona sau de blocuri
singura problema e ca sunt un pic cam scumpe si se gasesc destul de greu

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mar 30-Mai-2006 17:00

blaupunkt, nu blankpunt 8)

regedit
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Sâm 15-Apr-2006 20:01
Localitate: la volan

Mesajde regedit » Mie 31-Mai-2006 10:36

redbeben scrie:probleme de receptie la un emitator fm n-ar fi pt ca setezi la emitator frecventa pe care sa emita si la radio aceeasi frecventa si distanta e de doar un metru intre receptor si emitator deci probleme 0
nu se interpune nimic intre cele doua componente
problema receptiei radio e cauzata de interferentele cu alte posturi cu emisie mai puternica in zona sau de blocuri
singura problema e ca sunt un pic cam scumpe si se gasesc destul de greu


tocmai am vandut eu unul la 700k. il primisem din state si mi s-a parut destul de inutil

Avatar utilizator
john2006
simpatizant
Mesaje: 56
Membru din: Dum 08-Ian-2006 09:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde john2006 » Mie 31-Mai-2006 13:16

Mi-am luat si eu unul cu 1.700.000. Se aude jenant, nu stiu daca de la radio sau de la el - probabil amandoua. Inca nu am apucat sa-l testez pe alta masina. Aveti aici detalii despre el:

http://www.spot.ro/produs.php?idprod=3834&idcat=984

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 31-Mai-2006 14:48

se aude prost, ca orice semnal radio...interferente or fi, dar ganditi-va ca totusi frecventele pe care lucreaza sunt la capat de scala, unde nu se inghesuie multi; si la o adica se schimba frecventa, dar fasaitul ramane; din pacate modulatoarele fm au limitari inca mari dpdv calitate semnal.singurii care le lauda sunt cei care se ocupa cu vanzarea lor :P
Cosmin
high energy music expression

lefteye
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mar 23-Mai-2006 21:15
Localitate: Bucuresti

Mesajde lefteye » Sâm 24-Iun-2006 19:16

Salut.
A incercat cineva sa monteze un amplificator de semnal radio intre antena si CD-radio? Daca da, cu ce rezultate? Pentru ca am de gind sa montez asa ceva sau sa cumpar alt aparat (tot blaupunkt). Din cite am studiat eu o sa pot accesa meniul si cu acesta. Multumesc mult

Avatar utilizator
awlan24
pasionat
Mesaje: 152
Membru din: Mie 03-Aug-2005 09:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde awlan24 » Dum 25-Iun-2006 14:53

bezz scrie:se aude prost, ca orice semnal radio...interferente or fi, dar ganditi-va ca totusi frecventele pe care lucreaza sunt la capat de scala, unde nu se inghesuie multi; si la o adica se schimba frecventa, dar fasaitul ramane; din pacate modulatoarele fm au limitari inca mari dpdv calitate semnal.singurii care le lauda sunt cei care se ocupa cu vanzarea lor :P


mi-am cumparat un emitator fm universal si sunt multumit de cum se aude. fata de un radio sau un cd se aude ceva mai incet insa sunetul e ok. sincer vreau sa nu mai schimb cd-urile la un drum lung de 3-4 ore si oricum eu ascult muzica mai incet. l-am pus la un psp si doar cand e dat la maxim se aude distorsionat in rest e ok. personal sunt multumit de emitator (pt 10-12 lire cat am dat pe el). emitatorul a fost cumparat online din uk insa nu mai gasesc link-ul acum. functioneaza doar pe 107.5 Mhz.
fasait nu mi se aude am dat volumul peste 20 si am auzit destul de clar muzica.

ovidiuz
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Vin 30-Iun-2006 11:46
Localitate: Bucuresti

Mesajde ovidiuz » Vin 30-Iun-2006 18:54

Salut. Nu am C4 (inca:P), dar am auzit de problema cu receptia radio de la mai multi.

Vorbind cu dealerul, am inteles ca problema ar fi cauzata totusi de modul in care emit posturile radio de la noi.
Cica o data ce ai iesit cu ea din tara nu mai ai nici o problema...

Any feedback de la cei care au iesit cu ea din Ro?

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Sâm 01-Iul-2006 10:48

awlan:pai esti norocos :lol: eu l-am incercat pe trei masini (xsara 307 si vectra) si nu m-a multumit, desi era virtual labs, care in domeniul asta sunt totusi brand serios; ai si butoane de schimbat melodia pe el?
oricum, mi-am luat clarion cu mp3 si ard de nerabdare sa-l montez, deci modulatorul nu mai e de actualitate.
Cosmin

high energy music expression

iacobang
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Lun 08-Ian-2007 17:27
Localitate: suceava

Mesajde iacobang » Mar 29-Ian-2008 19:06

Aceleasi probleme cu aparatul radio il am si eu.Am un c4 1,6hdi 110cp , 35000 km, din 2006.
Semnal radio slab si am ramas cu cd blocat in el de cel putin ori.
Acum am si alta problema GRAVA!!!
Am fost chemat la service in suceava pentru verificare soft.
Am mers si acolo am primit raspuns dupa conectarea la calculator ca am ultima versiune, dar dupa 1000 km a inceput sa fluiere turbo foarte tare de la 1200 turatii, chiar si in gol.
Am in trat pe cateva forumuri si uitati ce am gasit:
"Totusi multe VNT-uri mai crapa si eu cred ca se datoreaza in principal surge-urilor si depunerilor de funingine (poate pe paleti) care dezechilibreaza ansamblul. de asemeni nu trebuie ignorate depunerile pe vane care pot bloca functionarea lor cauzand fie suprapresiune fie subpresiune si apoi "limp mode".

Surge-ul se poate adresa in mai multe moduri. Fie un controller mecanic in paralel cu N75-ul care are timp de reactie net superior (Dawes Device ii zice la o varianta de acest gen) fie "rescrierea soft-ului" conducatorului (ie: sa nu mai dea talpa sub 2000RPM)
"
Atentie posesori de c4, banuiesc ca si voi ati fost chemati.
Maine 30.01.2008 merg la service pentru a arata problema: ESTE STRICAT TURBO!


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos